שתף קטע נבחר

ביהמ"ש: חברה תשלם 210 אלף ש' על תוכנה פיראטית

בית המשפט המחוזי בחיפה חייב את חברת ב.א.ב תכנון ופיתוח הנדסה ואת מנהלה לשלם לחברות מיקרוסופט ואוטוקאד בשל שימוש בתוכנות לא חוקיות. במשרדי החברה נתפסו 18 גרסאות של תוכנות להן לא היה רישיון

המלחמה נגד השימוש בתוכנות פיראטיות ממשיכה להתרחב. בית המשפט המחוזי בחיפה חייב לאחרונה את חברת 'ב.א.ב. תכנון ופיתוח הנדסה בע"מ' ומנהלה, אברהם בן דוד, לשלם 210 אלף שקל לחברות התוכנה מיקרוסופט ואוטודסק.
התביעה נגד החברה הוגשה באמצעות ארגון BSA, הארגון העולמי למלחמה בשימוש בתוכנות לא חוקיות, שיוצג על-ידי עורכי הדין ערן סורוקר ועידן סידס ממשרד סורוקר-אגמון. השופט גדעון גינת חייב בפסק דינו את חברת ב.א.ב ומנהלה לשלם 10,000 שקל עבור כל אחת מ- 18 גרסאות התוכנה חסרות הרשיון שהתגלו בחברה (ובסך הכל 180 אלף שקל), ובנוסף פסק סכום של 30 אלף שקל כהוצאות משפט.
"מדובר בהעתקה של תוכנות בהיקף מסחרי ובבעל דין שהאשים את התובעות ואת נציגיהן בפעילות הגובלת בחוסר הגינות, זיוף ומרמה", כתב השופט. לדברי עו"ד סורוקר, פסק הדין מהווה ניצחון חשוב עבור הארגון. הוא ציין כי "פסק דין חשוב זה מוכיח שוב, כי בית המשפט בישראל עומד לצד בעלי זכויות היוצרים בתוכנה, וכי שימוש לא חוקי במוצרי תוכנה עשוי להוביל לפסיקת פיצויים גבוהים ביותר, שיושתו על המשתמשים הבלתי חוקיים" .

התחיל במידע לקו החם

תחילת התביעה נגד חברת ב.א.ב היתה במידע מודיעיני שהגיע לקו החם של ה-BSA בתחילת שנת 2000, בעקבותיו בוצעה חקירה לאימות המידע. בעקבות ממצאי החקירה מינה בית המשפט כונסי נכסים, לבדיקת מצאי התוכנות בחברה. בפשיטה שבוצעה במשרדי החברה בתחילת חודש אפריל 2000 התגלו 9 עותקים מותקנים של תוכנת אוטוקאד וכן 16 עותקים של מערכת הפעלה Windows, עותק של מערכת ההפעלה Windows NT, עותקים של חבילות Office, ועוד. החברה הציגה שלושה רשיונות תוכנה בלבד שהיו ברשותה: לחבילת Office, למערכת הפעלה Windows ולתוכנת אוטוקאד 12 (שלא היתה מותקנת כלל במחשבי החברה).

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תוכנות לא חוקיות. לא משתלם
מומלצים