שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  צביקה פיק: "לצערי, אריק איינשטיין תקוע"
  צביקה פיק על האפשרות לקריירה בינלאומית, הזכיה באירוויזיון, 'נושאי המגבעת', יהונתן גפן, אריק איינשטיין, החתונה וסוד קסמו אצל נשים. מקבץ שאלות ותשובות מהפורום בהשתתפותו שהתקיים ב-Ynet  - האם אתה מגדיר את עצמך כאלביס הישראלי?

  "אני לא מגדיר את עצמי בכלל. אני נגד הגדרות, במיוחד במוזיקה. לגבי סוג ההצלחה - יש משהו דומה אצל כל האמנים ברגע שיש להם קהל אוהד גדול. אלביס לא כתב את השירים שלו ואני כותב את כל השירים שלי. זה הבדל מהותי. לצערי הרב, לא הספקתי לראות את אלביס בהופעה ולמעשה מי שאהב אותו אצלנו זה ההורים שלי. אני גדלתי על להקות רוק".

  - חזרנו עכשיו מטיול בסין ואנחנו רוצים למסור לך שהשמענו את האוסף המשולש שלך לסינים, שמאוד מאוד התלהבו, למרות שהם לא ממש הבינו את המילים. השאלה היא איך אפשר להציג להם חומרים שלך ברשת?

  "קודם כל - תודה על האינפורמציה. אני באמת בונה על הסינים. שנית, זה המקום לתת את הכתובת שאפשר להעביר לסינים, ובקרוב תהיה באתר שלי חנות בה ימכרו את כל הדיסקים ופריטים שקשורים אלי, עם משלוחים לכל מקום, כולל סין. גם יהיה שם רדיו אינטרנט עם השירים שלי. חשוב לדעת שהאתר מופיע בעברית ובאנגלית. www.svikapick.com".

  - מהו, לדעתך, סוד הקסם שלך בעיני כל כך הרבה נשים?

  "אני באמת רוצה לדעת מה הקסם שלי אצל נשים. כל אחת כותבת לי משהו אחר, וכל אחת אומרת משהו אחר. במקום שבו אני נמצא היום, מה שיותר חשוב לי זה האהבה למוזיקה שאני כותב. כל השאר זה נעים לכמה דקות וזהו".

  - איפה אתה במפה הפוליטית?

  "המיקום שלי במפה הפוליטית הוא משהו ביני לבין עצמי. בזמנו הייתי ליכודניק, אחרי זה - מערכניק. היום אני שומר את הדעות שלי לעצמי".

  - האם אתה מתחתן עם החברה שלך?

  "אני בטוח שכמו כל דבר שאני עושה, אם אני רוצה או לא רוצה, כשזה יקרה - ישמעו על זה".

  - אתה לא מרגיש קצת מבוזבז בתור תמלילן ומלחין? האם מוזיקת הפופ היא המקום שבו אתה מרגיש שאתה מסוגל לבטא את מלוא קשת היכולות שלך?

  "הרגשת הבזבוז היחידה שיש לי, ואני עובד גם על זה, זה שאני מאוד רוצה לנסות לכתוב שירי נושא לסרטים אמריקאיים. אני בטוח שאם זה יתממש זה יכול להקפיץ אותי לקריירה בינלאומית במוזיקה ואני מתכוון לנסות את זה בזמן הקרוב. הבנתי שאני יכול לעשות את זה כש'דיווה' היה במקום הראשון ב-MTV, וכשעד היום אני פוגש אנשים בכל העולם ששרים את השיר ומכירים אותי. זה מזכיר לי שיכול להיות שכדאי לי לנסות את הכיוון הזה".

  - האם אתה חושב להוציא דיסק לועזי?

  "אני מקווה שכן, היו לי כמה פגישות בנושא זה בחודש האחרון ויש אפשרות מאוד רצינית שייצא תקליט בינלאומי שלי עם שירים ישנים וחדשים באנגלית".

  - רבים מתלוננים על כך שבהופעותיך אתה לא מגוון את הרפרטואר ולא כולל כמה מלהיטיך הגדולים באמת, כמו "הרקדן האוטומטי", "בין האצבעות", "על חטא", "מסיבת יום שישי" ובייחוד - "המראה".

  "קודם כל - אני לא מתכחש לשירים האלה ורק נכון לעכשיו אני לא מבצע את כל השירים שהזכרתם בהופעות. בקרוב המופע יגדל, האורך שלו ישתנה, כמות ההופעות תגדל, מקומות ההופעה יוגדלו וכך יהיה מקום לכל השירים שציינתם, ובצדק. במיוחד היום, אחרי שהשירים מושמעים ב'מרי לו' - יש להם ביקוש גדול ואני יודע את זה".

  - יש לי הרגשה שאתה מלחין טוב יותר ממה שאתה כותב מילים. למה אתה מתעקש לכתוב מילים ולמה הפסקת להלחין שירי משוררים? "מת אב ומת אלול" היה אחלה.

  "עד היום לא כתבתי מילים לאף שיר ואני לא יודע מאיפה הרושם שאני כותב מילים. אני כותב רק מוזיקה".

  - איך זה שמעולם לא עשית אלבום עם אמן מזרחי?

  "במשך כל השנה האחרונה עבדתי עם שרית חדד, כתבתי לה את מרבית השירים בתקליט האחרון ואת השיר לאירוויזיון. השאלה היא איך לא שמעת על זה בכלל? "

  - ממי הכי התרשמת ב"נושאי המגבעת"?

  "אין לי שום העדפה לאחד מחברי 'נושאי המגבעת'. באופן כללי, המפגש איתם היה הגורם המרכזי להצלחה המחודשת שלי. אם הם לא היו מתפרקים הייתי עושה כל מאמץ להופיע איתם לנצח. אחת הלהקות האהובות עלי ביותר, כבני אדם, כיוצרים, כאמנים, כסטייליסטים וכמובילי תרבות".

  - איך הכרת את 'נושאי המגבעת' ולמה התפרקתם?

  "הכרתי את 'נושאי המגבעת' לקראת הופעה משותפת במועדון 'אליזבת' ביפו. היוזמה היתה של גיא אסיף, עמית שהם ואורי שטרק. הם התפרקו, אני לא'.

  - האם העבודה עימם השפיעה עליך באיזה אופן? מה חשבת על התוצאה הסופית?

  "הלהקה שמלווה אותי היום היא להקת רידינג ג', והגיטריסט שלהם רונן זל בהחלט מנגן בדיסטורשן איום ונורא. כדאי לבוא לאחת ההופעות ולשמוע את זה. יש לי חלום לעשות תקליט של רוק יותר כבד, כמו לד זפלין או כמו להקות אחרות בסגנון זה. אני מקווה שנספיק לעשות גם את זה".

  - איך תצליח מכבי השנה?

  "לגבי מכבי - אני מקווה שיצליחו, למרות שאני אישית לא אוהד במיוחד אף קבוצה. יותר מעניין אותי ארבע הפעמים שבהן אני עצמי משחק כדורגל כל שבוע ביהוד".

  - מה דעתך על המחזמר "מרי לו" ואיך לדעתך השחקנים הצעירים מבצעים את השירים שהלחנת עוד לפני שהם נולדו?

  "אין שום חשיבות לגיל שלהם. מה שחשוב זה שהם כמובן נבחרו על-ידי הבמאי ועל-ידי. לכן זה טבעי שבחרתי את אלה ששרים את השירים הכי טוב שאפשר. עד עכשיו ראיתי למעלה מ-30 הצגות ואני המום כל פעם מחדש מהביצוע ומתגובות הקהל. רוצו לראות!".

  - האם יש לך סדר פעולות קבוע כשאתה מלחין שיר חדש?

  "כתיבת מוזיקה זה משהו כמו מחשבות ואפשר לכתוב שירים גם כשסתם חושבים וגם כשנוהגים וזה לא משהו שמלווה בלהיות באיזשהו מקום או בלנגן על איזשהו כלי. במקרה שלי זה יכול להיות בכל דרך שהיא, וזה כל פעם משתנה".

  - אני מבין שחלטורות מכניסות המון כסף, אבל אתה לא חושב, שכשעושים כמה חתונות בשבוע זה מוריד מעט מהתדמית האיכותית שלך?

  "לצערי הרב אני לא עושה כמה חתונות בשבוע, אלא איזה אחת בחודש. מה שיותר חשוב זה שכל הופעה שאני עושה, ולא משנה איפה היא, אלו הופעות עם כל הרכב המלווים, עם הציוד הטוב ביותר ומה שקובע אם לעשות את ההופעה או לא - זו האפשרות לעשות את ההופעה הטובה ביותר שאפשר".

  - יהונתן גפן כתב לך מילים למספר שירים, ביניהם "אין מדינה לאהבה". למה לא המשכת לעבוד איתו?

  "זה נכון שכתבתי עם יהונתן גפן כמה שירים מוצלחים מאוד. השירים נכתבו כשהיינו בקשרי עבודה. יום אחד זה פשוט נעצר והעבודה המשותפת לא המשיכה".

  - איך היה לעבוד עם עפרה חזה?

  "עם עפרה חזה היתה חוויה בלתי רגילה. יצא לי לעבוד איתה בשנים הראשונות של הקריירה שלה ולמעשה השירים שכתבתי לה היו הראשונים שהיא הקליטה - 'שיר הפרחה', 'גבריאל' ו'יד ביד'. באיזשהו שלב העבודה המשותפת הפסיקה, כמו שתמיד קורה, ולא כתבתי לה יותר שירים".

  - האם יש כוונה להוציא את התקליטים שלך משנות ה-70 על גבי דיסקים?

  "אחת התוכניות הקרובות היא להוציא את כל התקליטים שלי על-גבי דיסקים. כדאי לעקוב אחרי זה באתר שלי".

  - האם חשבת שאמת שהשנה תזכה שוב באורוויזיון?

  "בכל דבר שאני עושה, אני תמיד חושב על לנצח ואני חושב בוודאות שאם הגענו למקום 12 אחרי שקיבלנו 17 אפסים מארצות שהחרימו אותנו - ללא החרם הזה, שידענו עליו מראש, היינו מגיעים לאחד משני המקומות הראשונים".

  - למה אתה לא משקיע את הכשרונות שלך באנשים כמו אריק איינשטיין?

  "לצערי אריק איינשטיין תקוע עם סוג מסוים של מוזיקאים ובאמת בזמנו רציתי מאוד לכתוב לו שירים וזה לא יצא. היום אני גם לא יודע אם זה היה מעניין אותי לכתוב לו".

  - עם מי אתה הכי נהנה לעבוד במוזיקה הישראלית?

  "כל אלה שאני עובד איתם הם גם אלה שאני נהנה לעבוד איתם. אחרת אני לא עובד איתם. בעיקר נהניתי לעבוד עם שרית חדד, שהיא זמרת מבצעת אדירה. מהעבר היותר רחוק - רותי נבון, עופרה חזה, ריקי גל ויהודה פוליקר, שליווה אותי בנגינה במשך תקופה מסוימת".

  - עם מי אהבת יותר לעבוד - עם דנה או עם שרית?

  "עם דנה היה מרגש במיוחד, כי היתה לי הרגשה, ורק לי היתה ההרגשה הזו, שאנחנו הולכים לקראת משהו מאוד גדול ושכנראה נזכה. דנה מיוחדת מאוד בנושא הדאנס והדיסקו ואילו שרית - גם ידעתי שלא נזכה וגם היא שרה בסגנון ים תיכוני. אין ספק שאירוויזיון בכלל זו חוויה בלתי רגילה. אני אישית רואה את האירוויזיון כל שנה, אוסף את כל הקלטות וכו'. עצם ההתעסקות עם זה - זו חוויה בלתי רגילה".

  - אתה מאמין באלוהים?

  "אני חושב שכן".

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: שמואל יערי
  צביקה פיק. בונה על הסינים
  צילום: שמואל יערי
  הטבות למנויים
  הטבות למנויים
  מומלצים