שתף קטע נבחר

החיים האלה, הגרסה המקוונת

הסימס, משחק המחשב הנמכר ביותר בכל הזמנים, ייצא בתוך חודשיים בגירסת רשת. בעולם של סימס און-ליין, ייצגו דמויות קטנות מיליוני גולשים מכל העולם, המחוברים בו-זמנית לאינטרנט. הדמויות ינהלו ביניהן עולם וירטואלי שלם, שבו ייאבקו כדי להתפרנס, לאהוב ולקיים חיי משפחה. גם כאשר יסגור השחקן את המחשב - הדמות שלו תמשיך את חייה. בישראל ייהנו מן המשחק רק בעלי החיבור המהיר לאינטרנט

זה יקרה באוקטובר או בנובמבר הקרובים. הסימס (The Sims), המשחק הממכר שמאפשר לגיבוריו להיכנס לנעליהם הקטנות של הסימים הקטנים, ולשחק עבורם את משחק החיים, עולה לרשת. חברת אלקטרוניק ארטס (EA), מפתחת הסימס, תפיץ גירסת המשך של המשחק המצליח, בשם הסימס און-ליין, שיאפשר לסימים להפוך לאזרחי הרשת.

שרק לא יחטפו דיכאון

משחק הסימס המקורי מאפשר לשחקנים ליצור דמויות וירטואליות, ולשלוט בחייהן בתוך שכונה ממוחשבת - לרכוש עבורן בית, למצוא עבודה, להשקות את העציצים, לרכוש פריטים לבית, להכיר בת-זוג, להתאהב ואף להתחתן, להזמין חברים לביתם ולקשקש עמם בשפת הסימליש, שאיש לא יודע, אך כולם מבינים. חשוב גם לשטוף את הכלים לאחר שהאורחים עוזבים, ולזכור לנסוע לעבודה למחרת, כאשר הרכב שיבוא לקחתכם יצפור לכם מוקדם בבוקר למחרת, ולא - הסימים שלכם יחטפו דיכאון.

יותר מ-50 אחוז נשים

בניגוד למשחקי מחשב אחרים, המטרה בסימס היא כללית למדי אך לא פשוטה כלל - לחיות את החיים. הסימס הופץ לראשונה בפברואר 2000 והפך לתופעה תרבותית. לראייה, יותר מ-50 אחוז משחקני הסימס הן נשים. המשחק תורגם ל-13 שפות. הצלחתו הביאה את EA להפיץ חמש חבילות הרחבה למשחק, שהוסיפו לו תכונות חדשות.

רוצה להיות מוזיקאי?

התכונה הראשונה איפשרה לסימים לצרף חיות-בית לביתם הווירטואלי, לגדל ירקות בגינה הביתית ולהרחיב את מאגר הקריירות הפתוחות בפניהם. בשניה הם יצאו לחופשה, השלישית איפשרה להם לצאת לבילויים, הרביעית הפכה אותם לסלבריטיס, והאחרונה הרחיבה את מגוון הדמויות במשחק ואיפשרה לשחקנים לבחור בקריירות חדשות - האקרים, מוזיקאים ואף עיתונאים.

קהילות מעריצים

סביב הסימס נוצרו קהילות מעריצים ברשת - רבים מהם העשירו את עולם הסימס ברהיטים, בבתים, באתרי נופש, סקינים ופריטים דיגיטליים נוספים, שיצרו בעצמם. פריטים אלה מוצעים להורדה באתרים הרבים המוקדשים למשחק ברשת, חלקם תמורת תשלום.

אישיות מכשילה

מדוע הסימס הצליח כל-כך? אחת הסיבות העיקריות לכך היא שהסימים דומים לבני-האדם. הבחירה חופשית בידם, אם להיות מאושרים או אומללים, אך האישיות שלהם מכשילה אותם לעתים בדרך אל האושר, ומותירה אותם עצובים ומבולבלים. שחקנים שלא טיפחו את מערכות היחסים החברתיות של הדמויות שלהם נחרדו לעתים לגלות, שהן שקעו בדיכאון, שהוביל לעתים להתאבדות. ודומה שמי שלא חזה בעצב של זוג הורים סימים, אשר פקחים שנשלחו ממחלקת הרווחה בעירייה נטלו מהם את תינוקם בשל הזנחה, לא ראה עצב מימיו.

להתחבר לאני האחר

האמינות הרבה של המשחק השליכה על חיי של רבים משחקניו - אנשים נמרצים וחברותיים גילו שהסימים שלהם נוטים לפעלתנות וצוברים ידידים רבים, בעוד האדישים והמופנמים גילו שהם בודדים בעולם הסימס כמו בעולם האמיתי. מנגד, הסימס איפשר לשחקנים להיות אנשים אחרים, כאלה שהם חולמים להיות. המופנמים והביישנים יכולים להסתובב בממלכת הסימס ולפלרטט עם כל אחד. העצבנים מרשים לעצמם להיות אנשים שלווים וקרים כקרח במשחק.

עולם זעיר בורגני אמריקני

סוד הקסם של הסימס הוא באשליית הבחירה החופשית שהוא מספק לשחקניו - האם להתחתן או לא, האם להוליד ילדים, לרכוש רהיטים, וכו'. למעשה, העולם של הסימים הוא עולם זעיר-בורגני אמריקני למהדרין, שבו נמדדות הדמויות על-פי היצרניות שלהן. הבחירה החופשית למעשה מצומצמת יותר מאשר בחיים, שכן ההצלחה נמדדת בהישגים חומריים, והדמויות אינן יכולות לעזוב הכל ולנסוע להודו, או לנהל חיים של בטלה ועדיין להצליח בהם.

6.3 מיליון יחידות

חודש מארס 2002 הכריזה EA כי מכרה 6.3 מיליון יחידות של הסימס המקורי וכ-7 מיליון יחידות של חבילות ההרחבה. כך הפך הסימס למשחק המחשב הנמכר ביותר בכל הזמנים. ההצלחה הגדולה סללה את הדרך לשלב הבא - חיבור הסימס לעולם המשחקים המקוונים באינטרנט. המשחק החדש יופץ בחנויות ויהיה דומה במראה ובתחושה לקודמו, אך בניגוד למשחק המקורי, העולם של סימס און-ליין יאוכלס בדמויות שכולן נשלטות על-ידי גולשים המחוברים בו-זמנית לרשת, ולא על
ידי המחשב.

קודם כל בוחרים דמות

בתחילת המשחק תיצרו דמות שתייצג אתכם (גבר או אשה, צעיר או מבוגר) ותבחרו לה שם. משלב זה תוכלו ליצור קשר עם דמויות אחרות, לשתף אתן פעולה במטרה להרוויח כסף, לבנות בית יפה ולהתאהב. לאחר ההיכרות, תוכלו אף לעבור לגור עמם כשותפים בדירה כדי לחסוך כסף (וירטואלי) בתשלום השכירות. אם היחסים יתחממו תוכלו לרכוש מיטה זוגית ולעבור לגור בחדר אחד בביתכם הווירטואלי.

מה עם עוזרת?

מאחר שבכל שלב במשחק החדש יחזו זוגות עיניים רבות בדמויות הנשלטות על-ידכם, כבר לא תוכלו לעשות מה שבא לכם. הסימס און-ליין יעשיר את עולם הסימים במערכת חברתית של נורמות ממש כמו בחיים. מה יקרה, למשל, כאשר תזמינו שכנים (שנשלטים על-ידי בני-אדם כמוכם) לביתכם הווירטואלי, שיטנפו את הבית, כוסות מלוכלכות ייערמו בכיור והזבל יפוזר ברחבי הסלון?

אז איך מנצחים?

כמו בקודמו, העלילה בסימס החדש גמישה ונוצרת על-ידי השחקנים עצמם. כיצד מנצחים במשחק? עליכם להיות פופולריים, לטפח את הקשרים החברתיים שלכם ולהצליח בעבודה. תוכלו לפתוח מועדון סטנד-אפ שמארח סטנדאפיסטים מצליחים במיוחד, ובו יבקרו סימים רבים, או להזמין את תושבי השכונה לביקור בביתכם. אם תצליחו לשכנע דמויות פופולריות להתיידד איתכם, תגבר גם הפופולריות שלכם. השחקנים המצטיינים יככבו בטבלאות דירוג, שיוצגו לכל המשתתפים במשחק.

מלאכי גיהנום על המסלול

בדומה לסימס המקורי, העולם של הסימס און ליין הוא קפיטליסטי וקשוח. כדי לשרוד, עליכם לצבור ממון במטבע מקומי - סימולאונס (Simoleons). השיטות מגוונות: תוכלו לנהל חנות בגדים, מועדון ריקודים, מוזיאון, תוכלו לפתוח סדנה ולצייר ציורים שגולשים אחרים ירכשו. בהדגמה של הסימס און-ליין בתערוכת המשחקים E3 החליטה אחת השחקניות לערוך תצוגת אופנה בתשלום בביתה. היא ציפתה שדוגמניות מצויירות יופיעו לתצוגה, אך הופתעה כאשר מספר דמויות גבריות
השתלטו על מסלול הדוגמנות והחלו לרקוד, בהן גברים בשמלות וכובעי סומבררו ודמות גברית בתלבושת אופנוענים בנוסח מלאכי הגיהנום.

כמו באופרת סבון

עם התקנת המחשב והחיבור לאינטרנט תוכלו להצטרף לאחת מערי הסימס, אשר כל אחת מהן מכילה כ-30,000 דמויות שנשלטות על-ידי גולשים. חובבי המסעות יוכלו לתור בעולם עצום של עשרות-אלפי שכונות ובתים, חלקם איזורי יוקרה, חלקם שכונות נחשלות, ואחרות ממוצעות, עם דירות להשכרה. תוכלו גם לבחור בכאלף פריטים שונים (לעומת 150) בסימס המקורי.

רשימת מומלצים

בעולם עצום זה, כיצד תדעו מי מעשרות-אלפי הסימים הם אנשים לטעמכם, ובאלו מועדונים כדאי לבקר? לשם כך, יספק הסימס און-ליין לשחקנים כמה כלים. אחד מהם הוא רשימת היעדים המומלצים - אתרי בילוי, תיירות, ואטרקציות נוספות, אליהן כדאי לקחת את הסימים. נוסף על כך, מנוע חיפוש מובנה יאפשר לסימים שלכם לחפש סימים, בתים, שכונות ופריטים נוספים על-פי מלות מפתח. תוכלו לצרף פריטים אלה לרשימת מועדפים, בדיוק כפי ששומרים אתרים מועדפים בדפדפן.

לאשר נשיקה

כמו בחיים, תוכלו להכיר חברים חדשים במקום עבודתכם החדש או בפאב שבו אתם נוהגים לבלות לאחר העבודה. הכל אפשרי. אבל כמו בעולם האמיתי, תאלצו לזכור שאתם אינכם השליטים היחידים בממלכה. למשל, אם הדמות שלכם תבקש לנשק דמות אחרת, השחקן העומד מאחורי הדמות הזו יצפה בחלון קטן, שבו יתבקש לקבוע אם הוא מאשר את הנשיקה או לא.

עולם בלי הפסקה

במהלך המשחק תוכלו לצרף חברים חדשים לרשימה, הדומה לתוכנת המסרים המיידיים ICQ, שתלווה אתכם במשחק. תוכלו לראות אלו מחבריכם מחוברים למשחק, ואף לשלוח להם הודעות מבלי שתידרשו לבקרם בביתם. גם כאשר אינכם מחוברים למשחק, החברים הסימים שלכם יוכלו להשאיר לכם הודעות, שיוצגו ברגע שתתחברו. זאת מכיוון שעולם המשחק הווירטואלי של הסימס ימשיך להתהוות ולהתנהל גם כאשר אחד השחקנים סוגר את המחשב והולך לדרכו.

אין בעיית פרטיות

למעשה, הסימס און-ליין יבטיח לסימים שלכם חיי נצח - תוכלו לעזוב אותם, לחזור מקץ שנה או שנתיים ולפגוש שם את נכדיכם. גולשים שרכשו את המשחק ומעדיפים להיות פאסיביים בשלב ראשון, יוכלו לצפות בחייהן של הדמויות האחרות במשחק, כפי שצופים באופרת סבון וירטואלית. אם אתם חוששים לפרטיות שלכם, אל דאגה - בסימס און-ליין אפשר להגדיר אזורים שהכניסה אליהם מותרת רק לכם או לחברים מורשים.

איך לדבר סימליש

הסימס החדש מאפשר לשחקניו מידה רבה יותר של חופש באינטראקציה עם אחרים יותר מ-70 דרכים יאפשרו לכם לבטא את עצמכם. למשל: נוסף על חיבוקים, נשיקות ולחיצות-יד, המשחק החדש יאפשר לדמויות להראות תנועות איום והפחדה במצבים שמצדיקים זאת. הסימליש (Simlish) - שפת הג'יבריש של הדמויות, המורכבת מהברות קוליות ומבועות קומיקס עם
סימנים מוזרים - תהיה השפה הרשמית גם בסימס און-ליין, אך מאחר ששום שחקן אנושי אינו דובר סימליש, תוכלו להקליד משפטים באנגלית, שיוצגו בבועת קומיקס, שתיראה לבני-השיח שלכם.

דמי מנוי חודשיים

אנשים רבים תורמים לפיתוח הסימס אך הקרדיט שייך בעיקר לאדם אחד - וויל וורייט, שיצר גם את סדרת משחקי הסימולציה סים-סיטי. הוא האיש שבזכותו (או בגנותו) יהפכו המכורים לסימס למכורים עוד יותר לסימס און-ליין והאדישים יהפכו למעריצים. המשחק המקוון המצליח ביותר כיום הוא משחק התפקידים אוורקווסט (EverQuest) של סוני. לא פחות מ-450 אלף מנויים ברחבי העולם משלמים כיום 10 דולר בחודש כדי להילחם במפלצות במבוכים אפלים ולמצוא אוצרות נסתרים.

קו תמידי של מזומנים

המעבר מתשלום חד-פעמי לדמי מנוי חודשיים מבטיח לחברות המשחקים קו תמידי של מזומנים, ואפשרות לשווק לשחקנים מוצרים נוספים, דרך עולם המשחק ואתר האינטרנט שלו. מחיר הסימס און-ליין יהיה כ-50 דולר. הסכום יקנה לרוכש אפשרות לשחק ברשת פרק-זמן מסויים, שבסופו יידרש לשלם דמי מנוי של כ-10 דולר בחודש.

ליצור עיר וירטואלית

ההחלטה לגבות דמי מנוי חודשיים כבר מעוררת תרעומת בקרב המעריצים. עם ההתקנה, השחקן יתחבר לשרת מחשב רב-עוצמה, שיארח עשרות-אלפי שחקנים כמותו, וביחד הם ייצרו עיר וירטואלית (כל עיר מאכלסת כשלושים אלף גולשים). צפוי כי שחקני הסימס יתרכזו בערים על-פי תחביביהם.

החדשות הרעות

אגב, חדשות רעות לשחקנים שהשקיעו לילות כימים במשחק המקורי של הסימס. למרבה הצער, לא ניתן לייבא למשחק החדש דמויות ובתים מהסימס. במשחק החדש תאלצו להקים את ביתכם, משפחתכם וחייכם מן היסוד. ועוד חדשות רעות: בישראל יוכלו להנות מן המשחק רק בעלי החיבור המהיר לאינטרנט וכבלים.

להתחרות ב"חברים"

אם ההערכות נכונות, הסימס און ליין צפוי להיות משחק פורץ-דרך, ולחתור לנקודת המפגש בין משחק מחשב לבין המציאות. כיום ברור ש'הסימס', אוורקווסט' ודומיהם הם הרבה יותר ממשחק, קבעו השופטים בתחרות Game Critics בתערוכת E3, בה הוכתרהסימס און-ליין משחק הסימולציה הטוב ביותר. כאשר יושק, 'הסימס און-ליין' לא יתחרה ב'אוורקווסט', אלא בסדרת הטלוויזיה 'חברים' - עד כדי-כך המשחקים החדשים תובעניים בזמן ותשומת לב.

הגזרה המתחממת

במשחק הזה ישנם אין-ספור חידושים מבריקים - ולא מן הנמנע שבתעשיית המשחקים ילמדו ממנו ויעתיקו רעיונות. כבר עתה ברור, כי הסימס צפוי לעמוד במרכז הקרב המתחמם בין יצרני קונסולות משחקי הווידאו - סוני, מייקרוסופט ונינטנדו. סוני ו-EA כבר הכריזו כי בקרוב יציעו גירסה לפלייסטיישן 2.לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
להילחם ב"חברים"
האם אתה מאשר את הנשיקה הזאת?
מומלצים