שתף קטע נבחר

פתולוג באבו כביר: מתנכלים לי כי העדתי על מה שמתרחש

ד"ר חן קוגל, פתולוג בכיר, פנה למבקר המדינה וביקש סעד משפטי. לטענתו מאז העיד בוועדת סגלסון על "מעשים חמורים" במכון לרפואה משפטית באבו כביר, הודח מתפקידיו וקוצצו סמכויותיו. משרד הבריאות: אין תגובה

"הנהלת המכון הפתולוגי באבו כביר מתנכלת לי מאז שהעדתי בוועדת הבדיקה של משרד הבריאות ובמשטרת ישראל". כך כתב אתמול (ב') למבקר המדינה סא"ל ד"ר חן קוגל, אחד מארבעת הרופאים הבכירים במכון הפתולוגי ונציג צה"ל במכון.
ד"ר קוגל פורס על פני שמונה עמודים טענות קשות נגד הפרופסור יהודה היס והנהלת המכון. באמצעות פרקליטו, עו"ד עופר בר טל, הוא מבקש סעד משפטי ממבקר המדינה וכן להורות למשרד הבריאות ולמכון לרפואה משפטית שלא להפסיק את עבודתו במכון.
תזכורת: לפני כשנתיים חשף רונן ברגמן ב"ידיעות אחרונות" פרשה של סחר באיברים שהוצאו מגופות ללא אישור מבני המשפחה. בעקבות החשיפה, מינה שר הבריאות דאז, רוני מילוא, ועדת בדיקה בראשות השופט בדימוס אריה סגלסון, שהגישה בשנה שעברה את מסקנותיה. במסגרת עבודתה חקרה הוועדה, בין היתר, גם את הרופאים הבכירים במכון, ביניהם את ד"ר קוגל.
במכתב היום למבקר המדינה, מגלה ד"ר קוגל את ההתנהלות במכון ואת דרך עבודתו של פרופ' היס, שעליהם נמתחה ביקורת נוקבת בדו"ח ועדת סגלסון.

"מעשים חמורים והתנהלות בלתי תקינה"

כך כותב ד"ר קוגל למבקר המדינה על עבודת המכון והעומד בראשה: "במהלך עבודתי במכון שמתי לב למעשים חמורים שנעשים במקום – התנהלות בלתי תקינה במישורים שונים – חוקיים, מוסריים, ציבוריים ואתיים. נודע לי על מעשים קשים שכללו פגיעה בכבוד המת, לקיחת איברים ללא אישור ובניגוד לחוק, עדויות לא תקינות בבית המשפט, פגיעה בבריאותם של העובדים והזנחה של נוהלי הבטיחות עד כדי סיכון חיי אדם. ניסיונותיי להביא לשינוי המצב באמצעות פניות למנהל המכון, הפרופסור יהודה היס, לא צלחו".
במכתבו מאשים ד"ר קוגל את פרופ' היס בניסיון להשפיע על העובדים שהיו אמורים להעיד בוועדה. "לפני שוועדת סגלסון החלה בעבודתה", הוא כותב, "תדרך פרופ' היס את עובדי המכון בקשר לעדותם, תוך שהוא רומז: 'הרי נקרא את הפרוטוקולים ונדע מה כל אחד אמר'. למרות מה שהתפרש כאיום מצידו של הפרופסור היס, סיפרתי בוועדה את שידעתי, תוך שחלק נכבד מהדברים נאמרים, בהסכמת השופט סגלסון 'שלא לפרוטוקול', מפאת החשש הגדול שקינן בי כי אכן פרופ' היס יקרא את הפרוטוקולים ויתאנה לי. עדות מלאה ואמיתית העדתי גם במסגרת חקירותיי הרבות במשטרת ישראל".

"נושלתי כמעט מכל תפקידיי"

על השלכות עדויותיו כותב ד"ר קוגל: "נושלתי כמעט מכל תפקידיי פרט לעבודתי בחדר הנתיחות ובבדיקות הקליניות; הופצו אודותיי שמועות שווא; מעשיי היו תחת מעקב צמוד של ההנהלה; עובדים שעימם שוחחתי נשאלו מאוחר יותר על תוכן השיחות".
ד"ר קוגל, המשמש כנציג צה"ל במכון, מאשים את ההנהלה בפגיעה קשה בתפקודו של המכון. "המגמה להרחיק אותי מכל מוקד השפעה באה לידי ביטוי בנקודת ההשקה שבין תפקידי כרופא בכיר ובין אחריותי כנציג צה"ל במכון", כותב קוגל. "הייתי מתאם בין צה"ל למכון בתחומי נתיחות חללים ובדיקות קליניות של קורבנות וחשודים; השתתפתי בדיונים צבאיים והייתי חבר בוועדות צבאיות. מלכתחילה נוצר התפקיד המשולב הזה מתוך דאגה כנה ומוצדקת של ראשי משרד הבריאות וצה"ל לנקודת החיבור הרגישה שבין הצבא והמכון בנושאים שאין עדינים מהם. אלא שמאז שהחלה ההתנכלות כלפי, מנעה הנהלת המכון, באופן שיטתי, את רוב פעילותי הצבאית, ואף הפריעה להשתתפותי במסגרות צבאיות שונות".
ד"ר קוגל טוען במכתבו כי מזה כשנה וחצי הוא אינו משתתף כמעט בישיבות צבאיות, משום שלדבריו, "מנהל המכון אינו מאפשר לי לעשות זאת בטענה, שפעילויות אלה מפריעות לעבודתי השוטפת. בפועל, הנהלת המכון נישלה אותי מתפקידי כנציג צה"ל במכון. אינני מוזמן אפילו לישיבות המתקיימות במכון עם גורמי צבא ואף לא בישיבות שבהן נידונה פעילותי המקצועית". ד"ר קוגל כותב כי למרות דרישת צה"ל שהוא יבצע את הנתיחות בחללי צה"ל, הנהלת המכון התעלמה, והן בוצעו בתקופה האחרונה על ידי רופאים אחרים. עוד הוא טוען כי נעשו ניסיונות לבטל את התקן שלו במכון, כדי לפטרו.

"המכון מבטל הרצאות, כדי שאני לא אהיה המרצה"

ד"ר קוגל מאשים את הנהלת המכון בכך שאינה מאפשרת לו לבצע את עבודתו כמפקד יחידת הזיהוי הרפואי (יחידה 6017). "כשצה"ל נזקק לי, הנהלת המכון מערימה קשיים מכוונים ונדרשת התערבות של גורמים בכירים בצבא, כדי שאוכל להשתחרר לשעות ספורות מעבודתי".
ד"ר קוגל כותב גם כי הנהלת המכון אינה מאפשרת לו להרצות בפני יחידות צבאיות המבקשות לשמוע מניסיונו. "יש גם מקרים", כותב ד"ר קוגל, "שבהם המכון מעדיף לבטל הרצאות, רק כדי שאני לא אהיה המרצה. לפני עדותי בוועדת סגלסון הייתי אני האיש שייצג את המכון בכל הפורומים וההרצאות הללו".
עוד טוען ד"ר קוגל כי בשל נישולו מסמכויותיו ומתפקידיו, הידרדרו היחסים שבין המכון לרבנות הצבאית ולמחלקת הנפגעים של השלישות הראשית. כמו כן, מאשים ד"ר קוגל את הנהלת המכון הפתולוגי כי היא מבצעת עבירות הפוגעות בצנעת הפרט, היות והיא חושפת "גופות חיילים והנתיחות המבוצעות בהן לגורמים חיצוניים למטרות יחסי ציבור".
ממשרד הבריאות נמסר בתגובה ל-ynet כי אין בכוונתם להתייחס להאשמות, שכן הטענות כבר נשמעו בעבר והמשטרה חוקרת אותן.

ח"כ גילאון למבקר המדינה: לבחון השעיית היס

ח"כ אילן גילאון פנה בבקשה למבקר המדינה, אליעזר גולדברג, לבחון את השעייתו המיידית של היס מתפקידו. "הכוונה להדיח את ד"ר קוגל מעוררת חשד כבד כי מדובר ברדיפה שנועדה להשתיק את חושפי השחיתות במכון", טען גילאון. לדבריו, "ההדחה מגיעה לכדי שיבוש הליכי חקירה. ההתנכלות מוכיחה שפרופ' היס עושה שימוש לרעה בכוחו כדי לרדוף את מי שהעידו נגדו".
ח"כ שאול יהלום (מפד"ל) מאשים כי "יש חיפוי מוזר ובלתי מובן של המערכת המשפטית, הציבורית והממשלתית על מעשיו של פרופסור היס. מיום ליום נחשפות שערוריות והמערכת לא משעה את פרופסור היס מעבודתו, למרות שמעורבותו כמנהל המכון בזמן חקירת משטרה היא פתח להעלמת ראיות ולהשפעה על החקירה".
"תלונתו של הרופא הבכיר, סגן אלוף ד"ר חן קוגל, מוכיחה כי השחיתות הגיעה מעל ומעבר למכון, וכנראה כולם מחפים על פרופסור היס כדי גם להציל את עצמם, ולכסות על מחדליהם", הוסיף יהלום.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום גלי תיבון
"תדרך את העובדים". פרופ' היס
צילום גלי תיבון
מומלצים