שתף קטע נבחר

עלו ברשת

ערוץ הופ, גלישה לרדיו, הפסקת סיגריות מקוונת, קריסטלים, היהודי הנודד, מדע פופולרי וכמובן - אתר פורטיס של השבוע ועוד אתרים ששווה להכיר

אחת שתיים הופ

מה נגיד, ממילא אנו משועבדים לשעות הפעילות של הערוץ הזה, וכעת הוא מאיים לכבוש לנו את המעט זמן מסך שעוד נשאר לנו בבית, כלומר במחשב. ערוץ הופ, אולי ההמצאה החשובה ביותר לילדים מאז המצאת ערוץ הילדים, עולה לרשת, ומתכוון גם שם לשחק אותה הבייבי-סיטר של המדינה.
כמו הערוץ, גם האתר החדש שהשיק ערוץ הופ מכוון גבוה ואיכותי. נתחיל באריזה: הוא יפהפה, מהאתרים היפים והמושקעים שהוקמו בארץ למען ילדים, כפי שניתן היה לצפות מגוף הטוען להגמוניה בתחום המדיה לזאטוטים.
נתחיל מהסוף: מדובר באתר נטול פרסומות, הבנוי כמשחק מתמשך. עמוד הבית מציג את השכונה של הופ, בה מתגוררות הדמויות המקוריות של הערוץ, שמוכרות לילדים היטב: נימי, דודידו של דפנה, הקונצונים, אליק ובליק, באלי, דליק ושלוק ועוד. כל הדמויות מדברות בקולן הטלוויזיוני ומלוות בשירים האופייניים לסדרה. הן מציעות לילדים הגולשים משחקים חינוכיים מקוריים - צביעה ויצירה, מוסיקה, שעון, עץ המשפחה, סדר בחדר, ועוד.
אזורים מסוימים עדיין בבנייה, אולם שלא כמו באתרים אחרים, ההודעה אודות המחסור בתכנים בקטיגוריה מסוימת אינה מאכזבת, אלא יוצרת ציפיות. לדוגמה, קולה של הבובה החמודה נימי במשיבון האלקטרוני, המודיע שהיא תשוב הביתה רק בעוד כמה שבועות. כל המשחקים פשוטים להפעלה, וכולם מלווים הוראות קוליות בעברית. העיצוב נוח ומובן לילדים, ובני ארבע-חמש יכולים להסתדר שם לגמרי לבד.
האתר נבנה בידי חברת "איגלשייד", שאת הקילומטראז' שלה בתחום הקמת האתרים לילדים צברה בהקמת "אלפי" הנפלא, ועל כן אין פלא שהנדוניה שמציע "הופ" לגולשיו, בנוסף לתכנים הנובעים מערוץ הטלוויזיה עצמו, היא גישה לפעילויות ומשחקים מתוך אתר "אלפי". מהלך זה מעשיר מאוד את תכני אתר "הופ" מצד אחד, ומרמז על שיתוף פעולה צפוי, מן הסתם גם במדיות אחרות.
כבר עכשיו, כמה שבועות אחרי השקתו, הספיק האתר הזה להתכבד בפרסים בינלאומיים חשובים בתחום עיצוב האתרים. לפיכך, עצה אחת קטנה לשיפור: הכניסה לאתר פותחת חלון חדש, המשתלט על כל המסך. יש בכך חשיבה נכונה כלפי אופן ההתנהלות של קטנטנים מול מסך המחשב, שכן כך מובטח כי שום לחיצה מיותרת לא תוציא את הקטנצ'יק מתוך האתר. מצד שני - לא ניתן לחזור בשום צורה שהיא את הבאר התחתון או אל תפריט "התחל". כל ניסיון לצאת מהמסך השתלטני הזה כרוך בסגירה מוחלטת של הדפדפן, וזה כבר ממש מרגיז. לתקן.

דבר ללמפה

הברקה שבדית: האתר הזה מציג סרטון וידאו קצרצר (לא בהכרח מתאים לבעלי חיבור איטי), שעושה שימוש ציני במעט הרגשות הטובים שמסתובבים ברשת. זהו סיפורה של מנורת שולחן ישנה, שבוקר אחד מאסה בה גבירתה, וביחד עם שקית הזבל הובלה לה לרחוב. שם, בלילה, בגשם השוטף, בין פח האשפה לבין ברז כיבוי האש, היא צופה עצובה אל חלונה של גבירתה, אותו מפארת מחליפתה החדשה, ארוכת הצוואר ורבת האור. סוחטן דמעות אמיתי. בשלב הזה, עדיין בגשם השוטף, נעמד עובר אורח אל מול המצלמה, ומדקלם את הפאנץ'-ליין המדליק. לא נקלקל לכם.

פינת הפורטיס

ואם חששתם שנעבור שבוע ללא פורטיס, טעיתם: ערן שלח לנו את האלבום המקוון הזה, שמרכז עשרות צילומים מהעיתונות וממקורות אחרים, המתעדים את כל תולדות רמי-פורטיס-ברי-סחרוף. האתרונצ'יק הזה נבנה במסגרת האתרים הפרטיים של "וואלה", ואין בו תחכום גדול - תמונות וזהו. מה שמאוד מקשה ומאט את קצב העלייה של העמוד הראשי.

גלישה לרדיו

אייל גרין ויואב מאור איחדו את שמות המשפחה לכדי "גרינור סטודיוס", אתר מאויר קטן, שתכליתו להפיץ את סרטוני הפלאש הרבים שיצרו השניים, שעיקרם דחקות מקשישות אם כי משעשעות. מסביב לסרטונים מתפתח שם "אתר סבבי לילדים" (כך בלשון המפעילים), שכולל גם פורום, הורדות וטפטים, ציון ימי ההולדת של הגולשים באתר, חידות וגם תחנת רדיו, שמי מהגולשים שיצליח לשכנע את המפעילים כי הוא ראוי לשדר בה – ישדר בה. האתר יפה, והאווירה אכן סבבית.

אימוץ בין ארצי

שתי סטודנטיות מאוניברסיטת חיפה, שרון אמיר ומיכל דולב-כהן, הקימו אתר פשוט ואסתטי, המספק מידע אודות אימוץ ילדים בארץ ובחו"ל: החוק והיבטיו, בחירת עמותה המסייעת בתיווך ילדים לאימוץ, הליכי האימוץ, גיור מאומצים ומעמדם ההלכתי, תמיכה נפשית בהורים ובאחים, וכן פרסומים וכלי עזר מקוונים הרלוונטים לנושא.

הפסקת סיגריה

פתרון יצירתי למי שממש חייב לצאת באמצע העבודה, בגשם או בחמסין מחניק, מתוך הבניין-ללא-עישון שלו, ולהגניב כמה שכטות מהסיגריה שלו: "הפסקת סיגריה מקוונת". האתר מציע לכל מעשן להיכנס בעתות מצוקה לאתר, לבחור את הטעם והחוזק החביבים עליו, וכן את משך ההפסקה בה היה מעוניין, ולתת לסיגריה המקוונת לעלות לאיטה בעשן על גבי המסך. זה יותר יעיל, חסכוני ואפילו בריא, והכי חשוב: זה תרגיל גאוני בשיווק, שכן האתר הצדקני הזה נבנה על מנת לקדם אתר גדול לממכר סיגריות וחומרי עישון בהנחות גדולות.

קריסטלים

התחביב של שלומי עזרא, מהנדס רשתות צעיר מראשון לציון, הוא אבנים טובות וצבעוניות, שיש שמייחסים להן תכונות ועוצמה מגית. על בסיס המידע שמצא בספרו של שלומי סנדק, "ממלכת האבנים", הוא הקים אתר, המוקדש לאנרגיות הטובות של הקריסטלים, ומאז פיתח אותו למאגר מידע בתחום. האתר מקיף וגדול בהרבה יותר מכפי שמגלים עמודיו הראשונים: יש שם לקסיקון מפורט של כל האבנים, המחצבים והמינרלים הידועים, על תכונותיהם, שימושיהם ויעילותם. גלריה מקיפה מציגה תמונות של כל אבן על סוגיה וגווניה, וכן צורותיה בטבע לצד צורתה המלוטשת. מדריך גדול מפרט את השפעת האבנים על בעיות, מחלות וצרות אחרות, בהן איכות האהבה, ההצלחה, האופטימיות, וגם חיזוק ושיפור של עניינים גשמיים יותר, כמו איברי המין, אלרגיות, דיאטות וכו'.
יש מדריך התאמות של אבנים למזלות האסטרולוגיים, ומידע ניו-אייג'רי כללי, כמו הילינג, צ'אקרות ומדיטציות. האתר כולל אינדקס של אתרים ברשת, חנויות מיסטיקה, וגם תשתית למידע בסיסי אודות מטפלים ומרפאים. לתחומו, מדובר באתר רציני ומקיף, אם כי מבנה הניווט בו מצער למדי, שכן אין דרך להגיע ישירות מהעמוד הראשון אל תכנים בקטיגוריות "נמוכות" באתר, וגם לא לבצע חיפוש אלמנטרי, לשם מציאת מידע אודות אבן ספציפית. שיפורם של אלה יבטיח תנועת גולשים ערה.

היהודי הנודד

"המרכז היהודי העולמי", אתר פרטי באנגלית, הפועל משכונת רמות בירושלים ושואף לתואר 'האתר היהודי הגדול בעולם', השיק לאחרונה את "תיירות יהודית", אזור המתמקד בצרכיו של הנוסע היהודי. באתר מידע על סיורים, הפלגות, ומסעדות כשרות, אזהרות וטיפים ברוח הזמן, שירות החלפת דירות בין תיירים יהודים מכל העולם, צימרים ו"יעדים יהודיים" – מוזיאונים ואתרי תיירות בעלי עניין ליהודים.

מדע פופולרי

הנה פרויקט פרטי שיזם המורה משה חימוביץ מבית הספר המקיף של צפת, המשמש גם מנהל מרכז ההדרכה למחשבים במכללה המקומית שם: "אדיולינק". מדובר במעין אינדקס איכותי, המציע למורים סיוע דרך הרשת בהמחשת תהליכים ועניינים מדעיים. האינדקס אוגר כתובות והפניות ישירות אל מאות קטעי אנימציה וסרטוני פלאש ברשת, הממחישים תהליכים אלה באופן ברור. הסרטונים ממוקמים בעשרות שרתים חינוכיים ואקדמיים בעולם, ולזכות חימוביץ' ייאמר, שהבין עד כמה יעיל יהיה לקבץ את כל הכתובות, להוסיף הסברים בעברית, וגם להציג תמונה מקדימה מתוך כל סרטון, על מנת להמריץ מורים לעשות שימוש רחב יותר במשאבים המצוינים שמעמידה הרשת לטובת לימודי המדעים.
רובד נוסף של פעילות האתר פונה דווקא אל תלמידים בני 12 ומעלה, ומציג אינדקס סלקטיבי של אתרי מדע, מחשבים וטכנולוגיה, שלצדו מתפרסם מדי שבוע לקט של חדשות מעניינות בתחום. האינדקס הזה מדגיש את תחום המחשבים, שבו ממילא מתעניינים התלמידים יותר. את האינדקס מעדכנת תלמידת כיתה י', שיר שטרית. האתר האיכותי הזה הוא אחלה יוזמה, ואם מורים בכל הארץ יידעו לרתום אותה לצרכיהם – הוא בהחלט ראוי לחיקוי בתחומי חינוך אחרים.

שרותים קוליים

עומר פרנקל, שדרן גל"צ, טכנאי רדיו ושידור, ותלמיד השנה הרביעית באקדמיה למוסיקה, מעמיד את כישוריו הרבים לטובת לקוחות בארץ ובחו"ל, הנזקקים לשירותים קוליים בקריינות עברית. הקדים את פרנקל השדרן מנחם פרי, המתמקד בשירותים למטרות פרסום וג'ינגלים. פרנקל שואף לגייס באמצעות האתר הקטן והאסתטי שלו בעיקר לקוחות מהעולם הזקוקות לקריינות עברית – חברות המספקות מענה קולי, שירותי הדרכה במוזיאונים ומרכזי מבקרים, מוסדות ציבוריים בעולם הנדרשים לתרגום רב-לשוני, וגם גולשים פרטיים, העשויים להסתייע בשירות זה. כל התהליך מתבצע ברשת: הלקוח שולח טקסט, פרנקל מפיק אותו באולפן, ושולח קובץ עם המוצר הסופי. נחמד.
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גרינוס סטודיוס
גיב מי הופ
הפסקת סיגריה מקוונת
פורטיס השבועי
מומלצים