שתף קטע נבחר

אלמנתו של אל"מ ויינברג: "הוא היה גיבור"

אל"מ דרור ויינברג, שנהרג בפיגוע בחברון, היה מהראשונים שהסתערו על המחבלים. בקיץ היה אמור להתמנות למפקד חטיבת הצנחנים. האלוף קפלינסקי: "הוא יועד לגדולות". ויינברג הוא המפקד הבכיר ביותר בצה"ל שנהרג באינתיפאדה הנוכחית

מפקד חטיבת יהודה (חברון), אלוף משנה דרור ויינברג, בן 38 מירושלים, הוא אחד מ-12 ההרוגים בפיגוע בחברון. ויינברג הוא הקצין הבכיר ביותר בצה"ל שנהרג במהלך אינתיפאדת אל-אקצא.
ויינברג היה מהראשונים שהגיעו למקום האירוע. לאחר הגעתו עם חוליית הפיקוד בראשותו הוא יצא מן הג'יפ ורץ לתוך הסמטה, שבה נלכדו אזרחים וחיילים פצועים. ויינברג הסתער על שני המחבלים שהסתתרו באחד הבתים, ונפצע מירי בחזהו ובבטנו. הקשר שהיה עמו בכוח החל לטפל בו, ויחד עם חיילים נוספים חילץ אותו מן הסמטה, אולם זמן קצר לאחר מכן נקבע מותו.
אלמנתו של ויינברג, הדסה: "דרור היה גיבור. הוא האמין בביטחון ישראל ותפקידו היה מורכב. הוא חי בתחושה מאוד טובה שהוא הצליח מבצעית. היה לו אופי חזק. הוא ידע מה היה צריך לעשות. הוא היה בעל כושר ניתוח מדהים".

קפלינסקי: דרור יועד לגדולות

את שירותו הצבאי החל ויינברג בסיירת מטכ"ל, ובהמשך עבר לחטיבת הצנחנים, שם שימש בכל תפקידי הפיקוד. במהלך השנים האחרונות שימש כמפקד יחידת מגלן, וכמפקד חטיבת מילואים מובחרת באוגדת הצנחנים.
אלוף משנה ויינברג אמור היה להתמנות בקיץ הקרוב למפקד חטיבת הצנחנים הסדירה. בצה"ל אומרים כי הוא נחשב לאחד המפקדים הבכירים בדרגי הביניים בצבא. אלוף פיקוד המרכז, משה קפלינסקי, אמר כי ויינברג יועד לגדולות על-ידי מפקדי צה"ל. "דרור היה אחד ממפקדי השדה הבולטים בצה"ל, וייעדנו אותו לגדולות. הוא נהרג באופן סמלי במהלך אירוע שמייצג את הדבר שהאמין בו יותר מכל - הגנה על בטחונם של התושבים והאזרחים באזור", אמר האלוף קפלינסקי.
במהלך תפקידו האחרון כמפקד חטיבת יהודה הנהיג ויינברג תפיסה מבצעית שבמרכזה שילוב של תפיסה לוחמנית כלפי ארגוני המחבלים, ובמקביל מתן הקלות רבות וחופש תנועה מירבי לאזרחים הפלסטינים. מחד, היה אזור חברון בין הראשונים אליו נכנסו כוחות צה"ל לפעילות בתוך השטח הפלסטיני, ומאידך נחשב לאזור בו ניתנו מירב היתרי התנועה והמסחר לישראל.
אלוף משנה ויינברג התאפיין ביחס קפדני יחסית לאוכלוסיה היהודית באזור חברון, ונהג לומר כי בהיותו אדם דתי אינו צריך "לעשות הנחות" לתושביה היהודים של העיר. לעתים הוא אף התעמת עם מנהיגות המתנחלים על רקע זה.
דרור ויינברג השאיר אחריו אשה וחמישה ילדים.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ 2
הפיגוע בחברון
צילום: ערוץ 2
מומלצים