שתף קטע נבחר

גורמה לכלבים: יש חיה כזאת

מוצרי הפרימיום שנכנסו בשנים האחרונות כמעט לכל תחום תופסים תאוצה גם בתחום המזון לחיות מחמד. בין היתר התפתח שוק זה כתוצאה מהמודעות הגוברת למוצרי בריאות לבני אדם. המשווקים טוענים, כי למזון יש השפעה רבה על בריאות הכלב או החתול ועל איכות חייו. איזה מזון וחטיפים מציעות החברות השונות ומה ההבדלים בין מזון פרימיום למזון רגיל. חיי כלב

גזירות התוכנית הכלכלית חשפו סיפורים קשים של משפחות קשות יום וילדים שבמקום ללכת לבית הספר יוצאים למסע גניבות כדי "שיהיה לאמא מה לאכול". פעם היו אומרים עליהם שהם חיים חיי כלב, היום המינוח הזה קצת יותר בעייתי.
סקר שוק שנערך בחודש יוני, העלה כי 80% מבעלי הכלבים אינם חוסכים בהוצאות על הכלב. אנשים רבים מפנקים את חיות המחמד שלהם בבגדים חמים בחורף, פנסיונים למיניהם ומזון גורמה. האחרון הולך ותופס תאוצה בשנים האחרונות עם התפתחותו של שוק מזון פרימיום וסופר פרימיום לכלבים וחתולים שמחירי המוצרים בו נעים בין עשרות למאות שקלים.
היקף שוק המזון לחיות מחמד בישראל מוערך בכ-200 מיליון שקל לשנה ובכ-20 אלף טון. קצב גידול השוק מוערך בכ-5% בשנה במונחים כספיים. המזון לחיות מחמד מתחלק למזון זול (13%), מזון רגיל (50%), מזון פרימיום (15%), מזון סופר פרימיום (20%) ומזון רפואי (2%).
שוק מזון הפרימיום גילגל ב-2002 כ-45 מיליון שקל במחירים סיטונאים. לדברי ד"ר איתן ברנע, וטרינר והבעלים של חברת ג'יג'י יבואנית המזון הילס סייאנס דיאט, הגדרת המזון כסופר פרימיום זו המצאה ואין תקן מדויק לבדיקת האיכות של מזון לכלבים. "יש מזון פרימיום וזה מה שמוכר גם באמריקה. סופר פרימיום זה שם עם הילה שאנשים יצרו וזה לא אומר שהוא טוב יותר ממזון הפרימיום. אין איך לבדוק את ההבדל בין פרימיום לסופר פרימיום", הוא אומר.
המשווקים אומרים, כי למזון יש השפעה רבה על בריאות הכלב ואיכות חייו. ההבדל העיקרי בין מזון פרימיום ומזון רגיל מתבטא באיכות מרכיבי המזון ובהתאמה של המזון לסוג הכלב, לגילו ולמצבו הגופני. מקור החלבון במזון פרימיום הוא מן הבשר, בהבדל ממזון רגיל שבו מקור החלבון מבוסס על קמח עוף או הודו. ד"ר אילן סקורינסקי, וטרינר ונציג חברת מזון הכלבים יוקנובה באירופה, ההבדל בין המוצרים מתבטא גם ברמת העיכול של המזון. "רמת הנעכלות גבוהה יותר כשמקור החלבון הוא מהבשר. ככל שהרמה גבוהה יותר כך אוכל הכלב כמות קטנה יותר של מזון ומייצר פחות צואה". הבדל נוסף נעוץ לדבריו באיכות הפחמימות במזון המשפיעות על רמת האנרגיה של בעלי חיים וכן על רמת הסוכר בדם לאחר הארוחה.
ד"ר ברנע מסתכל על מזון הפרימיום משתי פרספקטיבות שונות: החזותית והבריאותית. לדבריו, כאשר כלב או חתול מגיעים אליו למרפאה הוא מיד יכול להבחין אם הם אוכלים מזון פשוט או יקר, לפי מראה הגוף שלהם. מבחינה בריאותית, הוא מסביר, יש לעשות מאמצים בתחום הרפואה המניעתית על ידי התזונה.
במזון פרימיום יש הפרדה בין מזון לגורים, לבוגרים ולבעלי חיים מעל גיל 7 וכן הפרדה בתוך קבוצת הגיל לפי גזע ועודף משקל. מזונות פרימיום החלו להופיע בשוק הישראלי לפני כשבע שנים. כיום, רוב החנויות המתמחות לחיות מחמד מציעות מגוון מזונות פרימיום, שמחירם לק"ג יכול להיות גבוה ב-200% ממזון רגיל. להערכת נירה ברגמן, מנכ"ל חברת וט-מגן, הישראלי משקיע בממוצע 136 שקל בחודש בטיפול בכלבו, ואחוז גדול מהסכום מיועד למזון.
שוק מזון הפרימיום התרחב ממספר סיבות: עלייה במודעות לתזונה בריאה בקרב אנשים שהושלכה לתזונה של חיות מחמד, הפיכת חיות המחמד לחלק מהמשפחה והסיבה העיקרית היא העובדה שעם התעצמות רשתות השיווק מצאו עצמם בעלי החנויות המתמחות לחיות מחמד ללא מתחרים אמיתיים, מינפו את המומחיות שלהם בנושא והחלו למכור מוצרים ייחודיים ויקרים, שאינם נמכרים ברשתות.

חטיפים כאמצעי לאילוף

בשוק העולמי, שמקדים את השוק בישראל בשנתיים עד שלוש שנים, התפתחה תת-קטגוריה חדשה - שוק החטיפים. מדובר במוצרים טעימים לחיך של הכלב או החתול ומהווים תוספת למזון. החטיפים ניתנים כפרס על התנהגות טובה, כצ'ופר או כאמצעי לאילוף ולחינוך. על-פי נתוני נילסן, גודל שוק החטיפים בארה"ב עמד ב-2002 על 626 מיליון דולר, מתוכם כ-85% מהווים החטיפים לכלבים והיתר חטיפים לחתולים. על פי נתונים שמסרה חברת ביו-פט, בישראל כ- 10% מבעלי הכלבים וכ-7% מבעלי החתולים קונים באופן קבוע חטיפים.
מוצרי מזון הפרימיום לחיות מחמד בישראל רבים ומגוונים. חברת וט-מגן משווקת את יוקנובה שבין היתר מציעה מזון עם נוסחה דנטלית למניעת הצטברות אבנית על שיני הכלב, מזון לכלבים בוגרים, מזון עשיר בכבש ואורז ומזון לייט לגזעים בגדלים שונים.
חברת הילס משווקת סייאנס דיאט לכלבים וחתולים בכל הגילאים. למבוגרים מעל גיל 6 מציעה החברה מזון כולל פורמולה לכלבים עם נטייה להשמנה ומזון מיוחד לחתולים עם בעיות בדרכי השתן והעיכול.
נסטלה- פורינה משווקת את המותגים פרו פלאן לכלבים ולחתולים, דוג צ'או לכלבים פנסי פיסט, קט צ'או, פריסקיז ופליקס לחתולים ומזון רפואי פי.וי.די. כמו כן מציעה פורינה חטיפים לכלבים – BEGGIN STRIPS, T-BONZ, ו-LICKENS (ליקוקים) שמיועדים בין היתר לטיפול דנטלי.
חברת ביו-פט משווקת את מזונות בונזו, לה-קט ומאג פרימיום מתוצרת ישראל. בתחום החטיפים מציעה החברה את בונזו ג'וי לכלבים ולה-קט דליקטס לחתולים.
חברת פט פלוס משווקת את סדרות פרופורמנס מזון יבש לכלבים ובקרוב תשיק מוצר זהה לחתולים, סנשיין, טריפטי לכלבים וכן סדרה חדשה לחתולים קט קפה הכוללת שלושה מוצרים.
היינץ פודליין משווקת את 9 Lives - סדרת מוצרי מזון לחתולים, עשירה בוויטמינים ומינרלים. בנוסף מציעה החברה את חטיפי ווגוולס, סנוסג', קרי אאוטס, ג'רקי ומיטי בון לכלבים וחטיפי פאונס לחתולים.
חברת סידס דברים טובים משווקת את מזון הכלבים פדיגרי ומזון החתולים וויסקס, פרי פיתוח של מכון המחקר וולת'ם באנגליה (הסמכות העולמית בתחום הטיפול, התזונה והמחקר של חיות מחמד ומהווה את הבסיס המדעי-מקצועי לפיתוח מוצרי פדיגרי).
כמו כן ניתן למצוא בשוק את מזון הכלבים רויאל קאנין, טכניקל, פרופישיונל ונוטרו צ'ויס - כולם תוצרת חוץ, ומשויכים לקטגוריית הפרימיום.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פריסקיז. לחתולים
הילס סייאנס. מזון דיאט לכלבים
פדיגרי לכלב וויסקס לחתול
מומלצים