שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  השטרודל הפך לכרוכית
  מעתה, כאשר אתם מוסרים את כתובת הדואר האלקטרוני שלכם, אימרו כרוכית במקום "שטרודל"

  מהיום, כאשר אתם מוסרים את כתובת הדואר האלקטרוני שלכם, אל תאמרו "שטרודל" - אימרו "כרוכית". האקדמיה ללשון העברית עיברתה עכשיו עבורינו את השטרודל (@) הממוחשב. למשל, את הכתובת moshe@sapak.net.il יש לומר "משה כרוכית ספק נקודה נט נקודה איי אל".

   

  את השטרודל שאוכלים כבר עיברתו לפני כן, עכשיו הגיע תורו של השטרודל הממוחשב. "הסימן @ שבמקלדת נראה כמו השטרודל הווינאי שטעמו ערב לחיך", הסביר מנכ"ל האקדמיה ללשון עברית, ד"ר נתן אפרתי, "לכן החלטנו בזמנו לקרוא לשטרודל בעברית "כרוכית", מהשורש לכרוך, כמו בצק ומילוי הכרוכים זה בזה". "באחרונה", הוסיף אפרתי", הוחלט כי גם השטרודל שבמקלדת המחשב ייקרא אף הוא כרוכית".

   

  לא מדובר בחידוש הלשוני הנועז הראשון בתחום המחשבים של האקדמיה ללשון העברית. בשנה שעברה אישרה מליאת האקדמיה כמה מונחים טכנולוגיים חדשים ומסקרנים, בהם המלים מִרְשֶתֶת במקום אינטרנט ותפריט צץ במקום Pop Up Menu.

   

  סרוג לי רשת

   

  גם המונחים הטכנולוגים הבאים אושרו בעבר על ידי האקדמיה ללשון העברית:

   

  מתמכר למחשבים או פורץ – Hacker

   

  מצת – plug

   

  שרת מְתַווך – proxy server

   

  תפריט צץ – Pop Up Menu

   

  רשת סריג – grid network

   

  פִּתחה – port

   

  מַשְקֵף מקדים – previewer

   

  אטמוט, אוטומציה - automation

   

  חומת אש (מונח שהחליף את 'קיר אש') – Firewall. המונח שאול מספר זכריה, פרק ב'.

   

  תחזוקה עתית – scheduled maintenance

   

  קוקית - Cookie

   

  הדממה – Shutdown

   

  תסדיר - Format

   

  תחיבה - Insert

   

  נָעַל שיח – log out, log off

   

  פָתַח שיח – log on, log in

   

  מַחְשֵׁב בִּרְכַּיִם - laptop computer

   

  חברת הזנק - startup

   

  הציבור לא מתרשם לרוב

   

  האקדמיה ללשון העברית ומכון התקנים הם שני הגופים העיקריים העוסקים בטביעת מונחים עבריים בכל תחומי הטכנולוגיה לשימוש מרצים, מורים, תלמידים וסטודנטים, אנשי צבא, משרדי ממשלה והקהל הרחב. הוועדה לטכנולוגיית המידע ומונחים פועלת לצד הוועדה למונחי אלקטרוניקה והוועדה המרכזית למינוח טכנולוגי באקדמיה ללשון עברית. "הוועדה למונחים טכנולוגיים", שלוחה של האקדמיה ללשון העברית שפועלת בטכניון, עסקה בעבר גם בתרגום מונחים טכנולוגים והגדרתם, אולם פעילותה כיום קטנה מבעבר.

   

  רוב המונחים שנטבעים מורכבים ממלים שכבר קיימות בשפה העברית, או מצירוף של מלים כאלה (בניגוד ל'מרשתת'). הציבור הרחב לא מרבה להתרשם מהחלטות

  האקדמיה. בין המונחים שאושרו בעבר על ידי האקדמיה ונדחו על ידי הציבור הרחב אפשר למנות את "הידודי" (אינטראקטיבי), מנשק (ממשק), סיבית (ביט) ובית (בייט). מונחים עבריים אחרים שטבעה האקדמיה דווקא התקבלו על ידי הציבור - קובץ, מחשב, רשומה ויישום. 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים