שתף קטע נבחר

השטרודל הפך לכרוכית

מעתה, כאשר אתם מוסרים את כתובת הדואר האלקטרוני שלכם, אימרו כרוכית במקום "שטרודל"

מהיום, כאשר אתם מוסרים את כתובת הדואר האלקטרוני שלכם, אל תאמרו "שטרודל" - אימרו "כרוכית". האקדמיה ללשון העברית עיברתה עכשיו עבורינו את השטרודל (@) הממוחשב. למשל, את הכתובת moshe@sapak.net.il יש לומר "משה כרוכית ספק נקודה נט נקודה איי אל".

 

את השטרודל שאוכלים כבר עיברתו לפני כן, עכשיו הגיע תורו של השטרודל הממוחשב. "הסימן @ שבמקלדת נראה כמו השטרודל הווינאי שטעמו ערב לחיך", הסביר מנכ"ל האקדמיה ללשון עברית, ד"ר נתן אפרתי, "לכן החלטנו בזמנו לקרוא לשטרודל בעברית "כרוכית", מהשורש לכרוך, כמו בצק ומילוי הכרוכים זה בזה". "באחרונה", הוסיף אפרתי", הוחלט כי גם השטרודל שבמקלדת המחשב ייקרא אף הוא כרוכית".

 

לא מדובר בחידוש הלשוני הנועז הראשון בתחום המחשבים של האקדמיה ללשון העברית. בשנה שעברה אישרה מליאת האקדמיה כמה מונחים טכנולוגיים חדשים ומסקרנים, בהם המלים מִרְשֶתֶת במקום אינטרנט ותפריט צץ במקום Pop Up Menu.

 

סרוג לי רשת

 

גם המונחים הטכנולוגים הבאים אושרו בעבר על ידי האקדמיה ללשון העברית:

 

מתמכר למחשבים או פורץ – Hacker

 

מצת – plug

 

שרת מְתַווך – proxy server

 

תפריט צץ – Pop Up Menu

 

רשת סריג – grid network

 

פִּתחה – port

 

מַשְקֵף מקדים – previewer

 

אטמוט, אוטומציה - automation

 

חומת אש (מונח שהחליף את 'קיר אש') – Firewall. המונח שאול מספר זכריה, פרק ב'.

 

תחזוקה עתית – scheduled maintenance

 

קוקית - Cookie

 

הדממה – Shutdown

 

תסדיר - Format

 

תחיבה - Insert

 

נָעַל שיח – log out, log off

 

פָתַח שיח – log on, log in

 

מַחְשֵׁב בִּרְכַּיִם - laptop computer

 

חברת הזנק - startup

 

הציבור לא מתרשם לרוב

 

האקדמיה ללשון העברית ומכון התקנים הם שני הגופים העיקריים העוסקים בטביעת מונחים עבריים בכל תחומי הטכנולוגיה לשימוש מרצים, מורים, תלמידים וסטודנטים, אנשי צבא, משרדי ממשלה והקהל הרחב. הוועדה לטכנולוגיית המידע ומונחים פועלת לצד הוועדה למונחי אלקטרוניקה והוועדה המרכזית למינוח טכנולוגי באקדמיה ללשון עברית. "הוועדה למונחים טכנולוגיים", שלוחה של האקדמיה ללשון העברית שפועלת בטכניון, עסקה בעבר גם בתרגום מונחים טכנולוגים והגדרתם, אולם פעילותה כיום קטנה מבעבר.

 

רוב המונחים שנטבעים מורכבים ממלים שכבר קיימות בשפה העברית, או מצירוף של מלים כאלה (בניגוד ל'מרשתת'). הציבור הרחב לא מרבה להתרשם מהחלטות האקדמיה. בין המונחים שאושרו בעבר על ידי האקדמיה ונדחו על ידי הציבור הרחב אפשר למנות את "הידודי" (אינטראקטיבי), מנשק (ממשק), סיבית (ביט) ובית (בייט). מונחים עבריים אחרים שטבעה האקדמיה דווקא התקבלו על ידי הציבור - קובץ, מחשב, רשומה ויישום. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים