שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  עלו ברשת
  האקדמיה ללשון, שעון בר קוד, ארכיון אביב גפן, יהדות מקוונת, מחווה לקורא גדעון נח, סקייפי בעקבות קאזה, חישובי גוגל ועוד אתרים ששווה להכיר

  הפתעה לשונית

   

  די משעשע לעיין ברשימת המונחים הארוכה שמתפרסמת באתר האקדמיה ללשון העברית, ולגלות עד כמה הידע שלנו בשפה הדרדר, ועד כמה העברית שלנו – טובה ככל שתהיה - לא מתקרבת אפילו לתקנית, נוכח כושר ההמצאה והיצירתיות של חברי האקדמיה.

  כמה דוגמאות: טייטס הם "צמודונים", קילומטראז' הוא "נסועה", קומפקטי הוא "צמום", שוקר חשמלי הוא "מהלום", בלאק-אאוט הוא "חישכון", אינטרנט זה "מרשתת", והחידוש הסקסי שהצליח להוציא אתכם מאדישותכם הלשונית - לא עוד שטרודל אלא כרוכית.

   

  אולם מעבר לקוריוזים, האתר מכיל מידע לשוני רב, הסבר על פעילות האקדמיה וועדת המינוח, על חוק "המוסד העליון ללשון העברית", ומאפשר משלוח של הצעות לחידושים לשוניים. לב האתר הוא מאגר ענק ומרשים, המציג מנוע חיפוש לאלפי ערכים, שכל אחד מהם מוצג לצד המונחים הרלוונטיים לו, המונחים המקבילים לו בלועזית, שורשים לשוניים על מקורותיהם, ואחזור תיבות לטיניות ואנגליות.

   

  לצדו, פיצ'ר די מדהים (אם כי לא מספיק מודגש באתר) הוא הסדרה של מילונים למונחים מקצועיים מלאים (מונחים מתחום האנטומיה, ארכיאולוגיה, אקוסטיקה, בולאות, הידראוליקה, זואולוגיה, כלכלה - ועוד עשרות מילונים מתחומים אחרים), שבכל אחד מהם מאות ואלפי מונחים וביאורים. האתר מביא את כללי הכתיב החסר, כללי הפיסוק, ומאפשר לכל גולש להפנות שאלות למומחי האקדמיה.

   

  הקאזה הבא?

   

  "סקייפי" היא תוכנה חופשית חדשה ששותפים לפיתוחה שניים מממציאי "קאזה", וכמו אחותה הגדולה, קצב ההורדה שלה ברשת בימים האחרונים מזכיר התפשטות של וירוס אלים במיוחד. התוכנה משתמשת בטכנולוגיית פיר טו פיר (P2P) כדי להתחבר למשתמשים אחרים ולבצע שיחות טלפון באמצעות המחשב - באיכות קול טובה מאוד, ובעזרת ממשק חביב המזכיר את ממשקי התוכנות למסרים מיידיים.

   

  מפעילי התוכנה התאימו אותה לשפות שונות (בקרוב גם לעברית), וכחלק מאסטרטגיית ההשקה שלהם הם מפעילים אתרי בית זהים בכל שפה, כולל בעברית, ומאפשרים ליצור קשר עם הנציגים המקומיים שלהם. כמו קאזה, גם כאן יש מנוף אידיאולוגי: החזון של ממציאי "סקייפי" הוא לאפשר תקשורת מתקדמת, פשוטה, זמינה ונוחה מכל מקום בעולם, ולהביא לשיוויון במחירי השיחות.

   

  את עיקר כוחה שואבת התפיסה הזו מריבוי המשתמשים, ולפי שעה נראה שזו לא תהיה הבעיה של "סקייפי", שכן ביום הבדיקה, ימים ספורים לאחר השקתה, כבר עמד מספר מורידי התוכנה על יותר ממיליון ורבע גולשים מכל העולם, אם להאמין לדיווח באתר.

   

  שעון בר קוד

   

  משהו חביב שמצא למענכם ליאור אבידב: בר קוד דינמי שהוא שעון לכל דבר. אפשר להוריד אותו למחשב (36K בלבד), או להפעיל במקביל ליישומים נוספים בחלון נפרד ובגדלים שונים.

   

  הערצה מעבר לפינה

   

  נעמה וגיא מפעילים אתר מעריצים גדול ומושקע במיוחד לסדרת הטלוויזיה "אהבה מעבר לפינה". זהו אתר מקסימליסטי, שכולל כל מה שמעריץ יכול לבקש: חדשות ("הסדרה בסכנת הורדה", למשל), תקצירי פרקים, המון תמונות, כתבות, הורדות, מידע על הרייטינג של הסדרה, משחקים, פורומים ועוד.

   

  ארכיון האביב

   

  ואם כבר מעריצים, הנה "הארכיון" של אביב גפן, אתר בסיסי שבנו מעריציו, ומתעד כל מה שניתן: ראיונות, קטעי עיתונות, קטעי וידאו, תמונות, ציורים, פריטים שיצרו מעריצים, ויש אפילו ראיון בלעדי, שהעניק האליל למפעיל האתר, רונן קולר.

   

  והצל הרשמי

   

  ועדיין בתחום: אתר רשמי סוף הדרך לסאבלימינל והצל, אולי הרכב ההיפ-הופ המצליח ביותר בישראל. האתר מציג את ההרכב, אך גם את יתר אמני "תאקט", הלייבל המשותף לשניים ולחברת הליקון. בוני האתר עשו שימוש נבון בפלאש, בסאונד ובתמונות, ואפילו הרקע השחור, בדרך כלל טעות עיצובית פטאלית – תורם לדרמטיות ולאווירת הרחוב המבוקשת. עוד באתר: פורומים, גלריות (גם בווידאו), לוח אירועים ומופעים, צ'ט ועוד.

   

  חישובים נוסח גוגל

   

  כמו כל דבר שמפעילי "גוגל" משיקים, גם למחשבון החדש שהשיקו יש יכולות בלתי רגילות: אפשר לשאול (בשורת החיפוש הרגילה) כמה זה 12 פעמים 4, אבל זה באמת הרובד הכי פרימיטיבי, שכן רק השמיים הם הגבול של החישובים שניתן לבצע בעזרתו. וחוץ מזה: כל תוצאת חישוב מאפשרת לגולש למצוא מיידית ברשת גם מסמכים ואתרים הכוללים אותה.

   

  מנתניה ועד עולם

   

  אתר חדש, אסתטי ועשיר לתחנת הרדיו המקומית "רדיו אמצע הדרך 90FM", המשדרת מנתניה לאזור השרון והכרמל, אך נקלטת בכל הארץ. האתר רציני ומושקע, מספק חדשות ואקטואליה, מידע על בידור, מוסיקה וספורט, לוח שידורים, וגם מידע לרקע על ימי השידור שמקיימת התחנה למען אוכלוסיות עם צרכים מיוחדים. בכל רגע נתון, כמובן, אפשר להפעיל מתוך האתר את הנגן ולהקשיב לשידור.

   

  עושים עסק

   

  "עסק טוב" הוא לוח מקוון חדש ובתשלום לפרסום של עסקים קטנים ובינוניים למכירה וקנייה, והצעות לזכיינות. לרגל ההשקה, הוא מציע למשקיעים המעוניינים למכור או לקנות עסקים – פרסום חינם. האתר מאפשר פרסום מפורט של הפרופיל העסקי – מיקום, נתונים כספיים, אפשרויות מימון, וגם תמונות. לצד אלה הוא מפרסם טיפים והמלצות לקניית עסק. דוגמאות להצעות שרצות שם: בית ספר לטיסה בצפון, ומפעל רהיטים שזקוק למשקיע.

   

  לוח המבצעים

   

  לוח עברי חדש נוסף, "אולביז", מאפשר פרסום חינם של עסקים, הצעות עבודה, מבצעים מסחריים, וכן מוצרים ושירותים. עמוד הבית מציג אינדקס ענק של תחומים, וחיפוש מפולח לפי אזור וסוג המידע המבוקש.

   

  מחירי זהב

   

  ועדיין בתחום העסקי-מסחרי: חברת דפי זהב מדגישה שירות ותיק שפיתחה במסגרת האתר שלה להשוואת מחירים ברשת. האפשרות להשוות מחירים של מוצר מסוים בין אתרי המכירות השונים ברשת קיימת באתר דפי זהב זה זמן רב, אולם משום מה בחרו מפעיליו שלא להדגישו עד עתה. כעת, הם יוצאים למלחמה חזיתית במנוע השוואות המחירים הוותיק "זאפ", שכבר קנה לעצמו מוניטין ברשת.

   

  המנוע של דפי זהב מביא תוצאות ממאות חנויות הקיימות ממילא במאגר של האתר, וסורק יותר מרבע מיליון מוצרים. בדף התוצאות מתקבלים גם קישורים למכירות פומביות וקבוצתיות, וכן חיווי באשר למצב המכירה הנוכחי. במהלך זה מקווים בדפי זהב להשאיר את הגולשים העושים שימוש באתר לשם חיפוש מידע עסקי ומסחרי – גם לפעולת הקנייה, ולהביא בכך ערך מוסף למפרסמים באתר.

   

  יהדות מקוונת

   

  בעקבות "כיפה" ו"מורשת" הנה בא גם "מסורת", אתר במבנה פורטלי, המספק תכנים יהודיים, אך מיועד בעיקר לציבור החילוני, במגמה לקרבו לערכי היהדות. באתר מתפרסמים מאמרים המתייחסים לענייני אקטואליה אך גם לסוגיות בתחום הזוגיות, וניתן להפנות באמצעותו שאלות לרבנים דוד נדב ומשה רודרמן, או לשוחח בפורומים עם חברים אחרים בקהילה.

   

  ספיישל גדעון

   

  נחרוג ממנהגנו לטובת מחווה לקורא גדעון נח, שמדי שבוע טורח ומלקט לינקים מפתיעים מהחורים הכי נידחים ברשת, ומשגר אותם למדור. כתודה מיוחדת גם בשמכם – הנה מקבץ של כמה מהאתרים המדליקים שמצא למענכם:

   

  הודעה מקררת - עמוד פלאשי מקורי, המציע דרך חביבה להתחמק ממשימות והתחייבויות בחן רב ובלי לעצבן: המנגנון הזה מאפשר לכל גולש לשלוח באימייל מסר קולי וטקסטואלי, המעוצב כצרור של מגנטים על גבי דלת מקרר רחבה. ההודעה נפתחת במילים "הלילה אהיה עסוק כי..", ואתם מתבקשים להשלים את המשפט מתוך מאגר של עשרות מילים בודדות, שרובן רומזות על פעילות אירוטית.

   

  אנימציה מהאגדות - תוכנת חינם קטנה של "דוליסופט" מאפשרת לכל גולש לייצר לעצמו דמויות וסרטוני אנימציה קטנים בקלי קלות. התוכנה מספקת סדרת דמויות בסיסיות, שאותן ניתן להתאים לכל עלילה, ומאפשרת לבצע בהן מניפולציות שונות, בהתאם לאגדה הנבחרת.

   

  מקדש לפולשים - האתר הזה מוקדש למשחק הווידאו העתיק, "פולשים מהחלל", שהמבוגרים שביניכם זוכרים ודאי כיצד התמכרו לו בשנות השמונים. מה שפעם נחשב לשיא הטכנולוגיה והכיף – היום הוא מביך במקרה הטוב. האתר הזה מאפשר לשחק ב"פולשים מהחלל" בצורתו המקורית, כולל הקולות המשונים והאידיוטים האופייניים לו – ולא להאמין איך פעם חשבנו שזה פשוט מקסים. עוד באתר: רקע על המשחק, אמולטורים, טריקים וכל מה שהייתם מעדיפים לשכוח.

   

  קו החיים - האתר המשונה והמדהים הזה מציג מאגר היסטורי ענק של אירועים ואישים משנת 1000 לספירה והלאה, שאת הנתונים בו הוא מציג כגרפים

  השוואתיים. הוא כולל מידע אודות תאריכי לידה ופטירה של מפורסמים, מלחמות, המצאות, קדנציות של מנהיגים ועוד. האתר מאפשר להציג כל דמות או אירוע על ציר זמן, ואת היחס של האישיות הנ"ל לטווח הפעילות של דמויות אחרות מתחומה.

   

  ייתכן קושי בגלישה לחלק מהאתרים עקב עומס של הגולשים
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שעון בר קוד
  אביב גפן
  קו החיים של אלביס
  אנימציה מהאגדות
  פולשי החלל
  מומלצים