שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מכסת דו"חות התנועה של המשטרה

  שוטרי תנועה המסיירים בכבישי הדרום, נדרשו להגיש מספר מינימלי של דו"חות. מי שלא יעמוד במשימה, יקבל ציון נמוך, שישפיע על קידומו, דרגתו ושכרו

  כמה פעמים הנחתם כי קיבלתם דו"ח, רק מכיוון שהשוטר חייב היה למלא מכסה? ובכן, יתכן וצדקתם. משטרת המחוז הדרומי הוציאה לאחרונה במסמך מיוחד, הנחיה לפיה על כל שוטר לעמוד במכסה מסוימת של דו"חות בכל חודש. במקרה ולא יעמוד במכסה, יקבל השוטר "הסורר" ציון נמוך שעלול להשפיע על קידומו.

   

  המסמך האמור, שחולק לשוטרי התנועה במשטרת באר-שבע, מפרט את מספר הדו"חות שיש לתת מדי חודש לנהגים ולהולכי רגל. זאת בעקבות הנחיה של קצין התנועה במשטרת המחוז הדרומי, לפיה יש לעמוד במכסה המקובלת של דו"חות - כ-1,000 בחודש - לתחנת משטרה גדולה. בנוסף, הוא ציין כי יש להפנות מאמץ לאכיפת "עבירות איכות", כמו מהירות מופרזת, אי-ציות לתמרור זכות קדימה, אי-ציות לתמרור עצור ולרמזור, נסיעה ללא חגורת בטיחות ודיבור בטלפון נייד תוך כדי נסיעה.

   

  הטבלה

   

  בעקבות הנחיה זו ערך ראש מדור תנועה במשטרת באר-שבע, רב-פקד קראל ריש, טבלה ובה הוא מפרט את ההספק הנדרש מתחנת באר-שבע בכלל, ומכל שוטר בפרט. כך, לדוגמא, בעבירה של "נהיגה במהירות מופרזת", קבע רב-פקד ריש מכסה של 250 דו"חות בכל חודש למשטרת באר-שבע, ומכסה של 30 דו"חות אותם על כל שוטר למלא מדי חודש. בעבירה של "נסיעה ללא חגורת בטיחות", על התחנה לעמוד במכסה של 250 דו"חות, ועל כל שוטר "לייצר" 25 דו"חות בחודש.

   

  ומעל לכל, מתנוסס בראש המסמך המצורף כאן המשפט הבא, השייך לקצין התנועה ומהבהיר עד כמה חמור העניין, ואיזה לחץ מופעל על השוטרים לעמוד במכסה: "אני מבהיר כי שוטר שלא יעמוד ביעדים הללו, לא יקבל ציון גבוה מ'טוב' בהערכה התקופתית הקרובה". אותה הערכה תקופתית היא מסלול הקידום המוכר והחשוב מאד עבור השוטרים, ועל סמך המצוין בה נקבע הקידום, ומכאן גם גובה המשכורת.

   

  במשטרה נדהמים

   

  במשטרת המחוז הדרומי ובמשטרת מרחב הנגב הגיבו בתדהמה על גילוי המסמך: "בתנועה תמיד מדגישים את העניין שחשובה האיכות ולא הכמות, כלומר שהדו"חות יינתנו לנהגים עבריינים על עבירות תנועה, בלי שיקול של כמות. מסמך כזה גורם לנו נזק עצום. שנים אנחנו נלחמים נגד השמועה הלא מבוססת, על-כך ששוטרי תנועה עובדים בקבלנות", אמר גורם במשטרה.

   

  דובר המחוז הדרומי במשטרה, סגן-ניצב יוסי קופל, מסר אתמול בתגובה: "הנחיות הקצין הן בניגוד מוחלט למדיניות מפקד המחוז. ההנחיות הן תרגום לא מוצלח של הנחיה באגף התנועה המחוזי, ובניגוד למדיניות משטרת ישראל. מפקד המחוז הורה על ביטולו המיידי של המסמך. הנושא ייבדק ויטופל". אגב, שוטרי תנועה בבאר-שבע סירבו אתמול להגיב. אחדים מהם אמרו למקורבים שהם "לא מתלהבים" מהנחיה זו, המעמידה אותם בלחץ רב.

   

  בבית המשפט

   

  אלא שבינתיים, מגיב עו"ד אלון אופיר, מומחה בתחום התעבורה: "טענת ההגנה הראשונה של כל נהג שקיבל דו"ח בתקופה שהמסמך מתייחס אליה, תהיה כי הדו"ח מפוברק. יהיה קשה לשופט, שהמסמך יוצג בפניו, שלא לקבל טענה כזאת". עכשיו נותר רק להמתין לראשון שיעשה זאת.

   


  מכסת דוחות תנועה במשטרה

  מכסת דוחות תנועה במשטרה
  עבירה הישג לתחנה/לשוטר בחודש
  מהירות מופרזת 30/250
  תמרור זכות קדימה 3/30
  אי מתן ז.ק לרכב 3/30
  אי מתן ז.ק להולך רגל 3/30
  התנהגות הולך רגל 15/150
  אי ציות לעצור 7/80
  אי ציות לרמזור 3/30
  פנייה לא נכונה 5/50
  חגורת בטיחות 25/250
  פלאפון 9/100

  בראש המסמך אותו חילק רב-פקד קראל ריש הובהר כך: "ממ"ז דרום הגדיר יעדים להצלחת המבצע לתקופת אוקטובר-דצמבר 2003 לכל משרדי התנועה. אי לכך הגדרתי יעדים לכל שוטר למהלך התקופה הנ"ל. אני מבהיר שוטר שלא יעמוד ביעדים הללו לא יכול לקבל ציון גבוה מ'טוב' בהערכה התקופתית הקרובה".

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  זה דוח המכסה
  אז יש מכסות, או אין?
  ולמי עכשיו להאמין?
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים