שתף קטע נבחר

הצירוף "כישלון אומלל" ב"גוגל" מוביל לבוש

מספר גולשים הנמנים על מתנגדיו הפוליטיים של בוש השתמשו בשיטה הקרויה "הפצצת גוגל" (google bombing) כדי להציג את הביוגרפיה של הנשיא בראש רשימת התוצאות של מלות החיפוש

חיפוש במנוע הפופולרי "גוגל" אחר המילים "כישלון אומלל" באנגלית (miserable failure) מציג בראש רשימת התוצאות את הביוגרפיה של נשיא ארצות הברית, ג'ורג' בוש, מאתר הבית הלבן. זאת, על אף שהביטוי עצמו אינו מופיע בביוגרפיה הרשמית.

 

כיצד זה ייתכן? מספר גולשים הנמנים על מתנגדיו הפוליטיים של בוש השתמשו בשיטה הקרויה "הפצצת גוגל" (bombing) כדי ליצור מניפולציה ברשימת התוצאות. הסבר: כאשר גוגל סורק ומאנדקס דפי אינטרנט במטרה לדרג אותם בהתאם לבקשת החיפוש, מנוע החיפוש לא מתבסס רק על תכניי הדפים האלה אלא גם על הקישורים המובילים אליהם ברחבי הרשת - מספר הקישורים ותכניהם.

 

כמה גולשים עלו על שיטה שמאפשרת להם להעלות את מיקום האתר שלהם ברשימת התוצאות של "גוגל" בשנת 2001. זאת, באמצעות הקמת מספר רב של דפי אינטרנט הכוללים קישורים לאתר אינטרנט מסוים. באופן זה, מספר קטן יחסית של גולשים יכולים להתאגד יחד כדי להעלות דף אינטרנט מסוים במעלה רשימת התוצאות של גוגל.

 

במקרה האחרון, כמה בלוגרים (בעלי יומני רשת) פירסמו באתרי האינטרנט שלהם הפניה לביוגרפיה של בוש במילים "כישלון אומלל". ככל הנראה, מדובר ב-32 דפי אינטרנט בלבד, אך די בכך כדי להציב את הביוגרפיה במקום הראשון ב"גוגל" כאשר מחפשים את מילות המפתח האלה. התרגיל האחרון החל בסוף חודש אוקטובר וצבר תאוצה בשבועות האחרונים.

 

לא מדובר בפעם הראשונה בה גוגל מספק תוצאות "מוטעות". בשנה שעברה דווח, כי עיתונאי ניו יורקי בשם דיוויד גלאגר הצליח להקדים בדירוג של "גוגל" את כל אתרי האינטרנט המוקדשים לכוכב קולנוע צעיר בשם זהה. זאת, מאחר שהעיתונאי גלאגר מנהל באתרו בלוג (יומן רשת) ומרבה לכלול בו קישורים לאתרי אינטרנט. בד בבד, אתרי אינטרנט רבים מפרסמים קישורים לאתר של גלאגר. כתוצאה, מכך, גלאגר העיתונאי מופיע במקום הראשון של "גוגל", על אף שהתוצאה "הנכונה" עבור רוב הגולשים תהא גלאגר הכוכבן.

 

ההפצצה הראשונה של "גוגל" נרשמה בשנת 2001, כאשר התברר, כי גולש הקים רשת של אתרים מזויפים, על מנת שאתר האינטרנט שלו יופיע בראש רשימת התוצאות בגוגל בכל פעם שגולשים יקלידו את המלים "talentless hack" (כותב חסר כשרון) במנוע החיפוש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
בוש. כישלון אומלל?
צילום: איי פי
מומלצים