שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  ירידת ערך רכב: כמה זה באמת

  ביהמ"ש פסק שהפיצוי מחברת הביטוח על ירידת ערך של מכונית שנפגעה בתאונה צריך להתבסס על מחירי השוק. השמאי עידן ויקטור הכין טבלה לחישוב הפיצוי הנדרש

  איזה פיצוי צריך מבוטח לקבל על ירידת הערך של המכונית בעקבות תאונה? חברות הביטוח מחשבות את הפיצוי לפי מסמך הקרוי דו"ח ועדת ששון, שאינו משקף את מחירי השוק. פסק דין שנתן לפני כחודש השופט רם וינוגרד מבית המשפט לתביעות קטנות בירושלים עשוי להביא לשינוי הכללים - ואולי גם לניסיון של חברות הביטוח להעלות את הפרמיות כדי לכסות חשיפה נוספת לסיכונים בעקבות הפסיקה.

   

  בפסק הדין של השופט וינוגרד נקבע, שחברות הביטוח צריכות לפצות מבוטחים על ירידת ערך לפי ירידת הערך הממשית של הרכב בשוק המכוניות המשומשות ולא לפי דו"ח ששון, שפרסמה ועדה של שמאים ואנשי מקצוע בשנת 1995. הדו"ח שבו מדובר הוא חוברת מנחה לשמאי הרכב ולחברות הביטוח, שבה נקבעו כללים לחישוב ירידת ערך לגבי חלקים שונים שנפגעו בתאונה.

   

  בעקבות פסק הדין של השופט וינוגרד הכין עבורנו שמאי הביטוח עידן ויקטור, מי שנחשב לשנוא נפשן של חברות הביטוח בשל דו"חות השמאות הבלתי תלויים שלו, דו"ח משלו לחישוב ירידת ערך. הטבלה מגלה, שהערכת השמאי יכולה לקבוע ירידת ערך גדולה עד פי 4 מהסכום שנקבע לפי דו"ח ועדת ששון.

   

  כדי להתמודד עם קביעת חברת הביטוח לגבי ירידת הערך תצטרכו להשקיע מאמצים וכסף, שכן קשה להניח שחברת הביטוח תהיה מוכנה להענות לתביעתכם ולשלם את מלוא ירידת הערך המסחרית של רכבכם. הפתרון הוא לבקש, תמורת תשלום, דו"ח משמאי בלתי תלוי, שיהיה מוכן לקבוע לכם ירידת ערך גדולה יותר מזו שנקבעה בוועדת ששון. לא כולם ישמחו לעשות זאת, אבל תוכלו למצוא כאלה.

   

  הדרך השנייה היא להציע את רכבכם למכירה תוך גילוי נאות של פרטי התאונה שהרכב עבר ולקבל הצעות מחיר לרכישת הרכב בעיקר מסוחרים, ואם אפשר גם מאנשים פרטיים. הצעות מחיר אלה יכולות לשמש הוכחה לערכו המסחרי של הרכב לאחר התאונה. אם חברת הביטוח עדיין תתעקש, לא יהיה מנוס אלא מפנייה לערכאות. סביר להניח שפסק הדין שניתן יסייע לכם.

   

  כדאי לזכור שמדובר בהשקעה של זמן ולעיתים גם כסף. לכן כאשר מדובר בסכומים קטנים, כל הטירחה אינה כדאית אלא אם כן אתם רוצים להיאבק על העיקרון. אם הסכומים גדולים יותר, המאבק עשוי להשתלם.


  בכמה תסתכם ירידת הערך (באחוזים)

  בכמה תסתכם ירידת הערך (באחוזים)
  סוג הפגיעה המצב כיום מחיר השוק
  החלפת פח חזית (הלחמה) 3 6
  החלפת כנף קדמית (מולחמת) 3 5
  החלפת דופן פנימית בתא המנוע 3 10
  החלפת קורות חיזוק אורך (שילדה) עד ציר האופנים 5 10
  החלפת קורות חיזוק אורך (שילדה) מעבר לציר האופנים 5 15
  החלפת קורת רוחב מחברת שילדת מרכב 2 5
  פגיעה בקיר אש (מחיצת תא מטען) 5 עד 20
  פגיעה ברצפה קדמית ברכב מסחרי 5 עד 15
  החלפת דופן פח אחורית 3 6
  החלפת כנף אחורית מולחמת 4 10
  החלפת רצפה מעבר לציר האופנים 5 15
  החלפת קורת אורך אחורית 4 12
  החלפת עמוד אמצעי 3 8
  החלפת רצפת תא הנוסעים 5 20
  החלפת גג ברכב פרטי 7 20
  עבודות צבע:    
  צבע כללי ברכב בגיל עד חצי שנה 12 20
  צבע כללי ברכב בן 6-12 חודשים 9 20
  צבע כללי ברכב בן שלוש שנים 5 12
  צבע כללי ברכב בן חמש שנים ומעלה 0 6-10
  צביעת גג ברכב עד גיל 4 שנים 1-4 6-8
  צביעת גג ברכב מגיל חמש ומעלה 0 4-6

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מאיר פרטוש
  אילוסטרציה
  צילום: מאיר פרטוש
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים