שתף קטע נבחר

חיפה: 20% יותר חולים בסרטן

בדיון בכנסת נחשף: זיהום האוויר הכבד בחיפה גורם לתחלואת יתר בסרטן ומחלות לב

שיעור התחלואה בסרטן באיזור חיפה, הסובל מזיהום אוויר ממפעלי התעשייה במפרץ, גבוה ב-20% מהממוצע הארצי.

 

כך אמר אתמול ד"ר ג'ימי קריקון, ביולוג המתמחה באיכות הסביבה. קריקון, שהופיע כמומחה בישיבת הוועדה למפגעי איכות הסביבה בכנסת, אמר כי חיפה מובילה משנת 1983 ועד היום גם בשיעור מקרי המוות ממחלות לב ומשבץ מוחי. לדבריו, מחקרים חדשים הוכיחו כי התמותה ממחלות לב קשורה לדיאוקסינים שהם חומרים רעילים מאוד הנפלטים כתוצאה מתהליכים תעשייתיים כגון שריפת פסולת, זיקוק דלקים, עיבוד מתכות, הלבנת נייר, ייצור חומרי הדברה ועוד.

 

בישיבת הוועדה למפגעי איכות סביבה נחשף דו"ח מקיף על סכנות הדיאוקסינים, שהוכן בידי נציבות הדורות הבאים בראשות השופט שלמה שוהם. הדו"ח קובע, בין השאר, כי יש לפעול בדחיפות לחקיקת חוק אוויר נקי. כמו כן יש לבצע סקר ראשוני ומקיף על כל המקורות הפולטים דיאוקסינים ולקבוע תקינה, כפי שקיימת באירופה ובארה"ב, לפליטת מזהם מסוכן זה.

 

יו"ר הוועדה, ח"כ ד"ר לאה נס (ליכוד), קראה למשרד לאיכות הסביבה לקחת מייד את אזור חיפה כפרויקט מיוחד ולא להמתין עד

אשר יושלם הסקר נוכח הנתונים הקשים במיוחד מאזור זה. "זיהום הדיאוקסין הוא פצצת סרטן מתקתקת, ויש לטפל בנושא הזה במהירות וביעילות", אמרה.

 

היא קראה גם לשר התשתיות, יוסף פריצקי, לשקול שוב את הקמתה של תחנת הכוח הפחמית באשקלון, שתהווה מקור נוסף לזיהום דיאוקסינים בישראל.

 

בישיבה טענו נציגי המשרד לאיכות הסביבה כי התקן שמשרדם אימץ בנוגע לדיאוקסינים הוא מהחמורים בעולם. נציגי משרד הבריאות אמרו כי בכוונת המשרד לערוך בדיקות מקיפות על מנת לקבל תמונת מצב על הימצאות דיאוקסינים בחלב אם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובי זכאי
חיפה. 20 אחוז יותר סרטן
צילום: דובי זכאי
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים