שתף קטע נבחר

איך לשמור על העובַּר

עד איזה שבוע מותר לעשות סקס בהריון, למה גורם העישון, איזה ספורט מומלץ והאם אור השמש מסוכן? כמה טיפים למעוברת הנבוכה

עשרת הדיברות לשמירה על העובר:

 

1. עישון: בין אם את מעשנת אקטיבית או פסיבית, כל העדויות מראות שעישון מביא להקטנה בזרימת הדם מהשליה לעובר. התוצאה: הפחתה בייצור מי השפיר ברחם וסיכון מוגבר ללידת תינוק במשקל קטן.

 

2. סמים: צריכת סם פוגמת בגדילת העובר ובהתפתחותו וגורמת להתמכרותו. סמים פוגעים גם בקצב הלב של העובר עד כדי סכנת מוות.

 

3. יין: צריכת אלכוהול בהריון עלולה לגרום להיווצרות מומים בפניו של העובר ולפגיעה בהתפתחותו, עד כדי לידת תינוק קטן מהרגיל.

 

4. תרופות: אל תקחי תרופות בלי להיוועץ בגינקולוג: חלק מהן גורמות למומים מולדים מסוכנים.

 

5. סקס: לפי כל המחקרים, אין כל מניעה לקיים יחסי מין בכל שלב של ההריון, כל זמן שהדבר נוח ונעים. למרות המיתוס, חדירת הפין לנרתיק לא פוגעת ברחם, בשק מי השפיר או בעובר שבתוכם.

 

6. חשיפה לשמש: על סמך מחקרים מסוימים, אור בוהק עלול לפגום בהתפתחות הראייה של העובר. כאן מתעוררת השאלה האם חשיפה לשמש ושיזוף אכן בריאים. כך או כך, עדיף להימנע ככל האפשר מחשיפת הבטן ההריונית לאור בוהק ולשמש יוקדת.

 

7. מוזיקה: מוזיקה מרגיעה אכן יכולה להרגיע את העובר, בעוד שמוזיקה רועשת עלולה להפריע להתפתחות מערכת השמיעה שלו. עם זאת, כדאי לזכור שהתפתחות חוש השמיעה של העובר מושלמת רק בשבוע ה-22 להריון, כך שאין טעם להשמיע לו צלילים עוד קודם לכן.

 

8. ספורט: אין מניעה לעסוק בספורט מתון, כל זמן שזה נעים לאישה ההרה. בין הפעילויות המומלצות: הליכה, שחייה והתעמלות. עם זאת, עדיף להימנע מסוגי ספורט מאומצים במיוחד כמו ספינינג, או מכאלה שכוללים סכנת נפילות או חבלות.

 

9. תוספי מזון: אין הוכחות שצריכת מולטי ויטמינים מסייעת להתפתחות העובר. אבל הרופאים ממליצים לאישה ההרה לצרוך כבר מתחילת ההריון ברזל, שממלא את המאגרים המדולדלים ממילא אצל רוב הנשים, וחומצה פולית, שמונעת מומים מולדים במערכת העצבים.

 

10. מזון: העובר אמנם מעדיף כנראה את המאכלים המתוקים שאת אוכלת, אבל אין מניעה לצרוך כל מזון שערב לחיכך, מחריף ועד מר.

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איתי גל
עובר. תשמרי עליו
צילום: איתי גל
סקס. אין מניעה
צילום: סי די בנק
צילום: אלעד גרשגורן
שחיה. ספורט מומלץ
צילום: אלעד גרשגורן
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים