שתף קטע נבחר
צילום: איי פי

האלוף הראל: "עמדנו במשימה, רוב גוש קטיף פונה"

בתום היום שבו נרשמו התקריות האלימות ביותר מאז תחילת הפינוי, מסכם אלוף פיקוד הדרום דן הראל: "עמדנו בתוכנית ששמנו לעצמנו, ואני רואה בכך ניצחון לכולנו - לכל החברה הישראלית". עם סיום השבוע הראשון של ההתנתקות, רוב גוש קטיף פונה. היישובים שטרם פונו: בגוש קטיף - עצמונה, קטיף וגדיד. במרכז הרצועה - נצרים. בצפון הרצועה - אלי סיני, ניסנית ודוגית; בצבא מקווים לפנות חלק מהיישובים בהידברות, ללא שימוש בכוח

"בנווה דקלים גמרנו לפנות את כל המשפחות מהבתים. מעבר לזה נמצאים בשלבים סופיים של פינוי שירת הים, כפר ים, כפר דרום, נצר חזני וגן אור. עמדנו בתוכנית שהצבנו לעצמנו, ולמעט מקרה חריג אחד בכפר דרום, נשמרו הפרמטרים של אלימות נמוכה, של הידברות, של נגיעה, של חיבוק ושל יציאה החוצה. אני רואה בכך ניצחון אחד לכולנו - כולנו זה החברה הישראלית".

 

כך סיכם אמש (ה') האלוף דן הראל את אירועי היום הסוערים בגוש קטיף, שבסיומו הוכרז על סיום פינוין של נווה דקלים, שירת הים, כפר ים, כפר דרום, נצר חזני וגן אור. האלוף הראל הוסיף: "מחר יבוצעו פעולות השלמה בכל היישובים בהם פעלנו, בשבת תהיה הפסקה - וביום ראשון נמשיך בפינוי הכפוי". 

 

 

אירועי כפר דרום. צילום וידאו: ערוץ 2

 

האלוף סיכם את מצב הפינוי: "סך הכל פינינו את רוב יישובי גוש קטיף. היישובים שנותרו הם ניסנית, אלי סיני ודוגית בתוחמת הצפונית, נצרים במרכז הרצועה, ובגוש קטיף - עצמונה, קטיף וגדיד".

 

בגדיד ובאלי סיני נותרו משפחות בודדות. נראה כי באלי סיני לא יהיה צורך בפינוי, אלא רק בהידברות עם המשפחות. ייתכן שגם עם נציגי נצרים ועצמונה יושגו הסכמים, ולא יהיה צורך בפינוי כפוי.

 

במשרד הביטחון הוחלט שלא לבצע היום את מלאכת הריסת הבתים בגוש קטיף. ביום ראשון תחל הריסת הבתים בכרם עצמונה, פאת שדה ורפיח ים.

 

"סרבנות? חלקיק של פרומיל של אחוז"

 

על האלימות בכפר דרום אמר האלוף: "היתה התנגדות קשה, שכללה אלימות לא גבוהה במיוחד אבל הרבה מעבר למה שהורגלנו בכל תהליך הפינוי. השליכו לעבר הכוחות קרשים, מקלות, נורות צבע, דבק, שמן וחומצה ככל הנראה, ומספר שוטרים נפגעו ופונו לקבלת טיפול. היו לנו גם אירועי קיצון, בהם האירוע בביתו של אריה יצחקי". 

 

על תופעות הסרבנות שהתגלו עד כה, אמר הראל: "סך הכל, תופעות הסרבנות הן מינוריות ביותר, ומהוות חלקיק של פרומיל של אחוז. אני ראיתי עשרות, אלפי על אלפי חיילים פועלים נגד תופעות של סירוב המוני. אני יודע שאתמול והיום היו שני חיילים שסירבו. בסך הכל הצבא הוכיח את החוסן והבגרות שלו, והראה מה תפקידו של צבא בדמוקרטיה".

 

לגבי העברת השטח לפלסטינים אמר האלוף: "אחרי הפינוי נעסוק בפעילות לוגיסטית שתימשך חודש וחצי, שרק אחריה נעביר את השטח לרשות. אנו נערכים

להגן על הבתים מפני ביזה".

 

מקורות צבאיים אמרו, כי קצב הפעילות בגוש קטיף מהיר מהמתוכנן. אמש כבר תוכנן להחל בהריסת מבנים בעצמונה לאחר שמלאכת האריזה במקום הסתיימה אולם בשל החשיכה נדחה העניין.

 

בצה"ל גם ישנה שביעות רצון מהתיאום מול הפלסטינים ומהמספר הנמוך יחסית של אירועי טרור. בצה"ל אומרים כי ניכר שהפלסטינים מונעים טרור, אולם למרות זאת בצה"ל ממשיכים במשימת אבטחת המפונים בכוחות גדולים.

 

כך פונו היישובים

 

כפר דרום: התבצרותם של התושבים בבית הכנסת הסתיימה כאמור באירוע החריף על גג בית הכנסת.

 

למעלה מ-300 איש התבצרו בבית הכנסת משעות הבוקר וקראו קריאות נגד הפינוי. המתבצרים השליכו ביצים וקרשים לעבר אנשי כוחות הביטחון, שפרצו למקום כשהם חמושים בקסדות ובמגני פלסטיק. כלי רכב להתזת מים החל לירות מים לעבר גג בית הכנסת.

 

מעט לפני השעה 19:00 הסתיים פינוי המתבצרים בקומה התחתונה של בית הכנסת. על גג המבנה נותרו עשרות מתבצרים שעמדו ושרו את "התקווה" בקולי קולות. מוקדם יותר היתה הידברות עם נציגי המתבצרים, אולם היא הופסקה.

 

ההתבצרות התרחשה בד בבד עם פינוי הבתים ומבני הציבור במקום נמצא בעיצומו. המדרשה, גן הילדים ובניין המזכירות כבר פונו, כמו גם בתים פרטיים רבים.

 

נווה דקלים: צה"ל חידש את פינוי המשפחות מהיישוב כבר בשש בבוקר. החיילים הגיעו בחוליות לבתי התושבים וביקשו מהם להתפנות מהמקום. חלק עזבו תוך בכי, חלקן סירבו להתפנות ופונו בכוח.

 


פינוי בית הכנסת בנוה דקלים. צילום: איי אף פי

 

במקביל נערכו כוחות גדולים של צבא ומשטרה סביב מתחם בתי הכנסת. בצהריים איפשרו הכוחות לבני הנוער לקיים מעין טקס פרידה. הבנות התבצרו בבית הכנסת האשכנזי, והבנים - בבית הכנסת הספרדי. הם שמעו דברי תורה מפי הרבנים, התפללו ובכו. אחר הצהריים נכנסו כוחות הביטחון למקום והחלו לפנות את הנוכחים.

 

חיילות ושוטרות פינו את הבנות בבית הכנסת האשכנזי, וחיילים ושוטרים את הבנים בבית הכנסת הספרדי, תוך שימוש בכוח.

 

מראות קשים של בכי, תחנונים ותפילות נראו בבתי הכנסת, תוך אמונה שעד הרגע האחרון ישתנה רוע הגזירה. בסופו של הערב, פונו בני הנוער מבתי הכנסת.

 

בבית הכנסת של הבנים נערכה תפילה שבה השתתפו בני נוער, חיילים, שוטרים, בינהם ניצב אורי בר לב, רבנים וראשי מועצת יש"ע.

 

לאחר שעות ארוכות, הסתיים הפינוי בבית הכנסת, ובמקביל הסתיים פינוי המשפחות בנווה דקלים בכך הושלם הפינוי. רק משפחות בודדות נשארו בנווה דקלים, לאחר שקיבלו אישור מיוחד לשם כך.

 

כפר הים: כבר בשעות לפני הצהריים החל אריה יצחקי מהישוב כפר הים במערב גוש קטיף לארגן את המושב להתבצרות בבית מגוריו כאשר הגג, הכניסה לבית והמתחם שסביבו בוצרו בגדרות תיל, מכשולים שונים, ערימות אשפה וכולם צבועים בחומרים דליקים.

 


החיילים נערכים לפינוי בכפר ים (צילום: אחיה ראב"ד)

 

הכוחות המפנים נתקלו בתחילה באיומים כי אם ינסו לפרוץ לבית תתרחש שפיכות דמים, ומאחר וחלק מהנוכחים, כולל יצחקי עצמו, היו חמושים, הוחלט לקחת את האיום ברצינות ולהיכנס למו"מ.

 

בסיומו של המשא ומתן הוחלט כי המתבצרים ימסרו לצבא את נשקם, לא ישליכו דבר על אנשי הצבא ובתמורה לא יעצרו לאחר שיורדו מהגג. כאשר ניתן האות לפריצה נזרקו בכל זאת חפצים שונים ודברי מאכל אל החיילים שפרצו לחצר, החיילים עלו יחידה אחר יחידה אל הגג, תפסו את הנוכחים וגררו אותם אחד אחרי השני אל האוטובוסים שהמתינו בחוץ. הטיפול במתפרעים והורדתם אל החצר היה קשה, בין היתר מאחר והמתבצרים בבית מרחו שמן על המדרגות. סמוך לשעה שבע בערב הסתיים הפינוי והאוטובוסים יצאו לדרכם.

 

יצחקי עצמו אמר כי הוא רואה באירועים הישג כי הצליח לעכב את הפינוי ולו במעט. "יכולתי לירות בחיילים, אבל מה היה יוצא לנו מזה", אמר יצחקי לפני שהוא הורד מהגג.

 

לאחר שהסתיים הפינוי בבית משפחת יצחקי, פינו עוד ארבעה בתים שיושביהם התפנו מרצון ובסך הכל פינו כ-80 בני אדם מהיישוב.

 

שירת הים: הכוחות המפנים שהגיעו בשעות הבוקר המאוחרות לשירת הים התקבלו על ידי המתנחלים בניסיונות לשכנעם לסרב פקודה. המתיישבים התעמתו עם החיילים והטיחו בהם האשמות. חלק מהחיילים אף נשברו ובכו וחיבקו את המתנחלים.

 


מתבצרים על גג שירת הים (צילום: אחיה ראב"ד)

 

עוד לפני הגעת הכוחות התבצרו כ-50 בני אדם בבית הכנסת ביישוב. משפחות נוספות התבצרו בבתיהן וקבוצות של צעירים התבצרו על שני גגות.

 

לאחר שפונו המשפחות, התפנו הכוחות לטפל במוקדי ההתבצרות המרכזיים. תחילה פונה בית הכנסת: החיילים פרצו פנימה והוציאו את הגברים, ולאחר מכן נכנסו חיילות והוציאו את הנשים.

 

לאחר מכן עברו הכוחות לטפל בגג האחרון בו נותרו מתבצרים. הגג היה מוקף בגדר תיל ובכמה מוקדים בו הוצתה אש. חלק מהמתבצרים אף קשרו עצמם באזיקים זה לזה. הכוחות בפיקודו של תת ניצב חגי דותן עלו אל הגג באמצעות סולם ובמת הרמה, ופינו את המתבצרים האחרונים. כוחות מקורס חובלים נכנסו למים והוציאו את הנערים שהיו בים.

 

כך הגיע לסיומו פינוי שירת הים, במהלכו הוצאו מהיישוב 370 בני אדם.

 

גן אור: סמוך לשעה תשע יצא אחרון האוטובוסים מההתנחלות גן אור שבגוש קטיף. בכך הושלם פינוייה של ההתנחלות שמאז שעות הבוקר שהו בה כ-100 אנשים, בהם 11 משפחות מקוריות של הישוב והשאר שוהים שהתקבצו בה בימים האחרונים.

 

סמוך לשעה 10 בבוקר נכנסו כוחות צה"ל והמשטרה להתנחלות. עם כניסתם הם נתקלו בחסימה מאולתרת של גדרות תיל, כתמי שמן על הכביש וחפצים בוערים. רוב היום שהו מרבית התושבים בבית הכנסת. רבים מהבתים היו באותה שעה כבר ריקים מאדם וחלקם הושחתו במידות כאלו ואחרות.

 

בשעות הצהרים החלו החיילים ואנשי המשטרה להתפזר בין הבתים כדי להודיע לבעליהם על תחילת תהליך הפינוי. לאחר מכן התושבים שוב התכנסו בבית הכנסת והתבצרו שם. כוח מחיל ההנדסה ניסר בעזרת מסור חשמלי את דלת הכניסה, ופינה את עשרות המתפללים.

 

סמוך לשעה תשע, כאמור, יצא האוטובוס האחרון את שערי ההתנחלות גן אור. בכך ירד מסך על פינויה של ההתנחלות שמנתה כ-50 משפחות.

 

נצר חזני: בנצר חזני היה הפינוי שקט ומאופק. לפני שכוחות הפינוי נכנסו ליישוב הקיפו את השער נערי המקום, אולם לאחר מכן כל משפחה הלכה לביתה כדי

לקבל את כוחות הפינוי.

 

הכוחות הגיעו אל כל משפחה, הקשיבו למה שיש למשפחות לומר ולאחר דיון ביקשו מהמשפחות לצאת. התושבים יצאו ללא עימותים אלימים. מבתיהם הגיעו התושבים אל רחבת בית הכנסת, שם שרו וקראו פסוקי תהילים, כשמולם ניצבים ספרי התורה שהוצאו מבית הכנסת. לקראת הערב החלו לעלות התושבים לאוטובוסים שייקחו אותם לרחבת הכותל לתפילה, ומשם ליישוב חיספין שברמת הגולן. 

 

דיווחו מהשטח:

 

 • חנן גרינברג, כפר דרום  
 • נורית בלקין, אשכול
 • אילן מרסיאנו, כפר דרום
 • אפרת וייס, נווה דקלים
 • אחיה ראב"ד, כפר ים
 • איה בן עמוס, שירת הים
 • רוני סופר, כפר ים
 • ירון ברנר, נווה דקלים
 • מירי חסון, נצר חזני
 • רועי נחמיאס, גן-אור
 • אטילה שומפלבי, כפר ים
 • דורון שפר, מחסום כיסופים

פורסם לראשונה 18/08/2005 22:54

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
האלוף הראל. "היו אירועי קיצון"
צילום: ירון ברנר
"התנגדות קשה בכפר דרום"
צילום: איי פי
צילום: אחיה ראב"ד
יצחקי. "אירוע קיצון"
צילום: אחיה ראב"ד
"החברה הישראלית ניצחה"
צילום: אילן מרסיאנו
צילום: אחיה ראב"ד
הפינוי בכפר ים
צילום: אחיה ראב"ד
מומלצים