שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  נערה אלרגית לבוטנים מתה לאחר שנישקה את חברה

  נער קנדי אכל כריך חמאת בוטנים, שעות ספורות אחר כך התנשק עם חברתו. הוא לא ידע שהיא אלרגית לבוטנים. הנערה מתה זמן קצר לאחר הנשיקה, מתגובה אלרגית חמורה

  נער מחבל קוויבק שבקנדה גרם למות חברתו: הנער אכל כריך חמאת בוטנים, ולאחר כמה שעות התנשק עם חברתו שהייתה אלרגית לבוטנים. היא לקתה בתגובה אלרגית קשה ומתה זמן קצר לאחר מכן. אף שהרופאים בטוחים כי הנערה לקתה בתגובה האלרגית, סיבת המוות הרשמית עדיין לא פורסמה.

   

  כריסטינה דספורגס בת ה-15 מתה ביום שני האחרון. היא עברה מצב הקרוי "הלם אנפילקטי", מצב המתפתח בזמן אלרגיה קשה. במצב זה מתרחשת ירידה ניכרת של לחץ הדם, עד לחוסר אספקת דם מחומצן למוח, ומוות. הנערה טופלה בזריקות אדרנלין - הטיפול המקובל במקרה זה, אך הרופאים לא הצליחו להחיותה.

   

  כ-5 אחוז מהתינוקות והילדים בישראל סובלים מאלרגיה למזון. כמעט כל מזון עלול לגרום לאלרגיה, אולם רוב המקרים נגרמים ממזונות ספציפיים ובראשם ביצים, בוטנים, סויה, חיטה, דגים, וחלב פרה. רוב האלרגיות לחלב ביצים סויה וחיטה חולפות עד גיל 3.

   

  בתגובה האלרגנית, מפתח הגוף נוגדים לחלבונים מסויימים הנמצאים בחומרים שונים. לא ברור מה גורם להיווצרות אותם נוגדנים בקרב אנשים מסויימים, בעוד אחרים נותרים חסינים אליהם. תופעות האלרגיה החמורות גורמות להתקפי קוצר נשימה, נפיחות בלוע ובלשון עד למצב של חנק, ירידת לחץ דם עד למצב של שוק, ופריחה בכל הגוף. במצבים קיצוניים ובלא טיפול - גורמת התגובה האלרגית החריפה למוות.

   

  כאשר אדם חושד שהוא אלרגי לחומר כלשהו, מבצעים תבחיני עור: מטפטפים חומרים שונים על החלק הפנימי של אמת היד ומחכים לתגובה. במקרה של אלרגיה

  תופיע נפיחות וסביבה אודם. אדם שעלול לפתח תגובה אלרגית קשה חייב לשאת עמו מזרק אדרנלין (אפיפן) ולהזריק לעצמו במקרה הצורך. האדרנלין מעלה את לחץ הדם ומונע את התפתחותו של שוק.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים