שתף קטע נבחר

אולמרט: אין הפסקת אש ולא תהיה הפסקת אש

ראש הממשלה הבהיר בנאום בפני ראשי רשויות בתל-אביב כי לא תהיה הפסקת אש בימים הקרובים, "צה"ל נלחם באוויר, בים וביבשה. ממש ברגעים אלה חטיבות צה"ל מתקדמות לדרומה של לבנון כדי לחסל את תשתיות הטרור שם". לתושבים בצפון הארץ אמר: "המערכה טרם הושלמה. עוד ימי לחימה לא מעטים מחכים לנו. טילים ורקטות עוד ינחתו"

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, נשא אמש (יום ב') נאום תקיף ביותר בפני ראשי רשויות בתל-אביב ובו הבהיר ש"אין הפסקת אש ולא תהיה הפסקת אש בימים הקרובים. לא נפסיק עד שנשיג את התוצאות המקוות. לא נפסיק". לדברי אולמרט, "צה"ל נלחם באוויר, בים וביבשה. ממש ברגעים אלה חטיבות צה"ל מתקדמות בדרומה של לבנון כדי לחסל את תשתיות הטרור שם. אנו נחושים לנצח במאבק הזה". 

 

הקבינט המדיני-ביטחוני התכנס בערב בתל-אביב לדון בהמשך הפעולות הצבאיות. למרות הדברים החד-משמעיים, נמשכים מאחורי הקלעים מגעים דיפלומטיים במאמץ להגיע להפסקת אש. אולמרט שוחח בעניין זה עם ראש ממשלת בריטניה, טוני בלייר, ועידכן אותו בלחימה בלבנון. אולמרט אמר לבלייר כי מיד עם התפרסות הכוח הרב-לאומי, ניתן יהיה ליישם את הפסקת האש. 

 

 

 

בנאומו, מתח ראש הממשלה ביקורת על המחדל בטיפול בחיזבאללה, "אסור היה להניח למדינת הטרור שבנה חיזבאללה מעבר לגבולנו הצפוני להמשיך ולהתחזק". לדברי אולמרט, "לא ניתן לשבור אותנו, כי עם קשה עורף אנחנו. אזרחי ישראל - המערכה טרם הושלמה. עוד ימי לחימה לא מעטים מחכים לנו. טילים ורקטות עוד ינחתו".

 

אולמרט אמר שחיזבאללה ספג מכה קשה וייקח זמן עד שישתקם, אם בכלל, "זו הזדמנות כמעט חד-פעמית להביא לשינוי בלבנון. לא נסכים שיחזרו לעמדות על קו הגבול, הרסנו את מפקדות הארגון בביירות ובבעל בק. מערך הקטיושות בדרום לבנון נפגע באופן משמעותי. לא נבליג עוד על הברחת נשק לחיזבאללה. הנהגת חיזבאללה נמצאת במחשכים ונמשיך לרדוף אחריה. זו הנהגה המצויה בלחץ ולכן עוסקת בשקרים ובמניפולציות. הארגון ומנהיגו מבודדים הן בזירה הלבנונית והן בעולם הערבי. הוא נתפס כמי שהביא חורבן על לבנון".

 

לגבי הריגת עשרות אזרחים לבנונים, ביום ראשון בכפר כנא, אמר אולמרט: "איננו רודפים אזרחים חפים מפשע, איננו נלחמים נגד העם הלבנוני ואיננו מחפשים להפיל את ממשלתו. אנחנו נלחמים נגד טרוריסטים חסרי מעצורים ואת המלחמה נגדם לא נפסיק עד שנרחיק אותם מגבולנו.

 

"אני מצטער מעומק ליבי על האזרחים, מבוגרים וילדים, שנהרגו בכפר כנא. לא חיפשנו לפגוע בהם, לא רצינו במותם. הם לא היו אויבנו ולא היוו מטרה למטוסינו. אני מבקש לפנות לאזרחי לבנון: שוב אתם מובלים על-ידי טרוריסטים רצחניים אל מציאות של הרס וחורבן. כאשר רוחות חדשות של דמוקרטיה וחופש החלו לנשב אצלכם, הפכתם להיות בני ערובה של ארגון המרצחים חיזבאללה. ארגון זה איננו נלחם את מלחמת העם הלבנוני".

 

אולמרט לא חסך את שבטו ממדינות בעולם המבקרות את פעולות ישראל: "לא הכל מזדהים איתנו. לא מעטים מותחים עלינו ביקורת ומסתייגים ממאבקנו. איננו נושאים ליבנו להתנצחות וליריבות, אך מותר לנו לומר לכל התוקפים אותנו - אף אחד מעמיכם לא היה משלים לעולם עם התקפות רצחניות כאלה על אזרחיכם. די אם אומר כי מדינת ישראל חרדה לכללי המוסר הבסיסיים ביותר שחקוקים במורשת היהודית העתיקה שלנו ובדמנו שהותר ואין לנו צורך ללמוד כללים אלה משום עם ומשום מדינה.

 

"ישראל ממשיכה להילחם. אנחנו נלחמים נגד טרוריסטים חסרי מעצורים ואת המלחמה לא נפסיק עד שנרחיק אותו מגבולנו. לפני 20 ימים בדיוק התחילה המערכה הזו כאשר ארגון הטרור חיזבאללה תקף חיילים ישראלים בתוך שטח המדינה, הרג שמונה, חטף שניים, את אודי גולדווסר ואת אלדד רגב, והתחיל להמטיר רקטות על יישובי הצפון. כשהחלה המערכה אמרתי שלא תהיה קלה. ידענו אז - חבריי בממשלה ואני - כי יהיה קשה ואף מכאיב ולעיתים מכאיב מאוד.

 

"אמרנו שנצטרך לגלות הרבה תושיה וסבלנות כדי להגיע לכל המחבלים, לאתר את כל מקומות המסתור שלהם, לפגוע בכל משגרי הטילים שלהם. אמרנו כי נשלם את המחיר היקר מכל, חיי אדם, נשלם מחיר באובדן רכוש, בחוסר מנוחה, באובדן שגרת החיים ולעיתים בזמן קצר גם באובדן שמחת החיים. ידענו והחלטנו שאין דרך זולת תגובה חדה, כוללת וחסרת פשרות".

 

לדברי אולמרט, "אסור היה להניח להם לצבור עוד טילים, עוד רקטות ועוד כלי נשק קטלניים. לו חרקנו שן, לו התאפקנו, היה מגיע יום והוא לא היה רחוק, בו מטח הרקטות והטילים היה גורם לכם בראש וראשונה, לתושבי צפון הארץ, נזק חסר תקנה. החלטנו להשיב מלחמה שערה ונסיים אותה כאשר יוסר האיום מעליכם. חיילנו החטופים אודי גולדווסר אלדד רגב וגלעד שליט וחבריהם הלוחמים ישובו הביתה בשלום, ואתם תוכלו לשכון לבטח בבתיכם, ברחובות הערים, הכפרים ובמקומות עבודתכם".

 

"לא נוותר על זכותנו לחיים נורמליים"

 

אולמרט התייחס בהרחבה לאובדן ולבעיות הקשות בעורף שיצרו מטחי הרקטות: "אנו משלמים מחיר יקר, כואב עד בלי די, בחיי אדם, בשיבוש סדרי החיים, באובדן הביטחון האישי ובהרס עצום של רכוש פרטי וציבורי ואיננו מוכנים לוותר על זכותנו לחיות חיים פשוטים, חיי שגרה שאין בהם טרור, ואין בהם טלטלה בלתי פוסקת ואיום וקנאות ושנאה. איננו מוכנים לוותר על זכותנו לחיות חיים נורמליים כמו כל עם אחר, כמו כל חברה בכל מקום".

 

ראש הממשלה הזכיר גם את החיילים שנהרגו במהלך הקרבות בלבנון. "אני מרבה לחשוב על בנינו הצעירים, הלוחמים אמיצי הלב, עליכם ההורים, האחים, האחיות, הילדים והחברים שלהם. אני חושב על רועי קליין, סמג"ד בגדוד 51 של חטיבת גולני. רועי שהוביל את לוחמיו קפץ על הרימון שהושלך לעברם, ספג את כל כוח הנפץ על גופו והציל את חיי לוחמיו, הוא עוד הספיק למלמל 'שמע ישראל ה' אלוהינו ה' אחד'. הוא ביקש מהקשר שידווח על מותו. כך החזיר רועי את נשמתו לבורא. ילדיו הקטנים, גלעד ויואב, ורעייתו שרה נשארו מיותמים.

 

"אני חושב על רועי ואיני מוצא מנוחה לנפשי. אני חושב על יפתח שרייר, על עמיחי מרחביה, על תום פרקש, על רן כוכבא, על צביקה לופט, על יותם גלבוע, על יונתן הדסי, על יתר חבריהם אמיצי הלב, 33 במספר מאז פרצה המערכה ועל בני המשפחה שחייהם לעולם לא יחזרו להיות מה שהיו עד לפני ימים אחדים".

 

יושב ראש המרכז לשלטון מקומי בישראל וראש עיריית כרמיאל, עדי אלדר, אמר בכנס ראשי הערים בו השתתף אולמרט כי "זאת המלחמה הראשונה בה העורף חוטף עשרות טילים מדי יום למרכזי הערים".

 

"שיקול הדעת של ראש הממשלה, להגיב על הריגה וחטיפה של חיילים, היה נכון. אם לא כן, היינו יכולים לקפל את הדגלים וללכת. אין צודק מהמלחמה הזאת, אנו נלחמים על הבית של כל אחד ואחד מאיתנו ועל הבית הפרטי שלי בכרמיאל", אמר אלדר.

 

אתמול בבוקר הבהיר אולמרט שהפסקת התקיפות האוויריות ל-48 שעות הן פרי יוזמה ישראלית, ולא "התקפלות" בפני דרישות ארצות הברית. בלשכתו של אולמרט אמרו הבוקר ל-ynet כי האמריקנים ביקשו רק יצירת מסדרון הומניטרי בו יוכלו פליטים לעזוב את דרום לבנון צפונה אך ישראל היא זו שהחליטה להשהות את התקיפות על מנת לאפשר את חקירת האירוע בכפר כנא אתמול, בו נהרגו כ-60 אזרחים ובהם 27 ילדים.


פורסם לראשונה 31/07/2006 19:35

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי אלגרט
אולמרט נואם הערב
צילום: אלי אלגרט
צילום: רויטרס
התקיפות בלבנון ימשכו
צילום: רויטרס
צילום: אלג'זירה
אסור לתת לו להתחזק. נסראללה
צילום: אלג'זירה
צילום: דני סלומון
זכותנו לחיים נורמלים. ילדים במקלט
צילום: דני סלומון
צילום: רענן בן צור
הרקטות ימשיכו לנחות. נזקי רקטה בחיפה
צילום: רענן בן צור
מומלצים