שתף קטע נבחר

בן 5 נפצע אנושות מאריח שיש שנפל מבניין

הילד שהה עם אמו מתחת לבניין ברחוב הנשיאים בהוד השרון כשלפתע צנח אריח שיש מהקומה השמינית. הוא נפצע קשה בראשו והובהל לבית החולים בילינסון

ילד בן 5 נפצע אמש (יום ד') אנושות לאחר שאריח חיפוי מבניין נפל על ראשו בהוד השרון. הקבלן זומן לחקירה במשטרה. הילד שהה עם אמו בגינה מתחת לבניין ברחוב הנשיאים בעיר. מדובר בבניין מאוכלס הנבנה רק לפני לפני כשלוש שנים.

 

אריח שיש בגודל של מטר וחצי על 40 סנטימטר השתחרר מהקומה השמינית ונפל למטה. הילד בן החמש נפגע בראשו. חלק מהאריח פגע גם באם. כתוצאה מהמכה, התמוטט הילד ואיבד את הכרתו. הוא הובהל באמבולנס מד"א לבית החולים "בילינסון" בפתח תקווה, ומאוחר יותר הועבר במצב קשה למרכז שניידר לרפואת ילדים, שם הוא נותח בראשו.


כתמי דם על הדשא (צילום: ניב קלדרון) 

 

רופא שהיה במקום החל לטפל בילד עד להגעת צוות ניידת טיפול נמרץ של מד"א ירקון. הפרמדיק בועז מלכה שטיפל בילד סיפר ל-ynet: "מצאנו את הילד שוכב על הדשא צמוד לבניין, לאחר שראשו נפגע קשה. הוא פירכס ונשם בקושי. התחלנו בפעולות הנשמה ובפעולות מצילות חיים בכל זמן הטיפול והפינוי שלו לבית החולים. בדרך הודענו לבית חולים בילינסון על הגעת פצוע ראש שנפגע באורח קשה ובבית החולים הוכן חדר הטראומה וצוות הרופאים כדי לטפל בו".

 

האם נפצעה גם היא מחלקים של האריח אך פציעתה קלה מאוד. כל זמן הטיפול בילד, האם הייתה לידם ושאלה מה המצב של בנה: "הוא נושם? הוא יחיה?".

 

האם התלוותה לבית החולים יחד הבן. בעקבות האירוע נפתחה חקירה בתחנת משטרת כפר סבא כדי לבדוק אם מדובר ברשלנות. במשטרה אומרים שלבניין זומנו גורמים מעיריית הוד השרון בהם מהנדס העיר, על מנת לקבוע אם יש סכנה ואם יש חשש שאריחים נוספים יפלו. עדיין לא ברור מה גרם לאריח השיש להשתחרר מקיר הבניין וליפול למטה. משטרת כפר סבא זימנה את הקבלן לחקירה.

 

השכנים: "הכתובת היתה על הקיר"

דיירי הבניין סיפרו כי זה היה יום מרגש עבור הילד שנפצע, לאחר שביקר בפעם הראשונה בגן חובה לקראת פתיחת שנת הלימודים. הוא ואמו ישבו בחצר יחד עם שכנים נוספים וחלקו חוויות מהאירוע, אולם אז אירע האסון.

 

שכניו של הילד טענו כי בעבר כבר ארע מקרה דומה בו נפלו אריחים מקירות הבניין, אולם לא נעשה דבר כדי למנוע את התאונה. ורד שמאי, המתגוררת בבניין, ישבה מטרים ספורים מהילד, ששיחק סמוך לבניה הקטנים. שמאי סיפרה כי בתחילה הבחינה באריחים הנופלים, אולם לא הבינה שקרה אסון עד ששמעה את אמו של הילד צורחת. "אנשים הגיעו במהירות והחלו לטפל בילד הפצוע. מה שקרה כאן זה לא נתפס, עברנו להתגורר בבניין הזה לפני שלוש שנים לא ידענו שזה מה שיקרה. לא ניתן שמה שקרה כאן יעבור לסדר היום, אנחנו רוצים שיטפלו בזה ושימצאו פתרון לא יכול להיות שחיינו וחיי ילדינו יהיו בסכנה", סיפר בעלה, עוז שמאי.

 

בעקבות הדיווחים, בודקת המשטרה גם את נפילות האריחים שאירעו בעבר בבניין הסמוך. בעקבות המקרה נחסמו כל החצרות בבניינים הסמוכים באמצעות מחסומי ברזל, כדי למנוע גישה של הדיירים למדשאות ולחצרות מחשש שאריחים נוספים יפלו. עם זאת, עדיין קיימת סכנה לעוברי אורח משום שלא ניתן לחסום את הכניסות לבניינים ואת החניות במקום, שעל קירותיהם מודבקים האריחים.

 

סכנות בבניינים רבים בישראל

דרור קורן, מנכ"ל חברת אופק המתמחה בחיזוק חיפויי שיש למבנים, אמר ל-ynet כי המקרה שקרה בהוד השרון הוא רק אחד מני רבים ומדובר בתופעה שהולכת ומתרחבת. "אלפי בניינים כיום מכוסים חיפויי שיש, לא בכולם העבודה בוצעה כראוי. משקלו של כל אריח כזה הוא בין 7 ל-12 ק"ג, תלוי בגודלו, וכשזה נופל ותופס תאוצה זה לא טוב".

 

אופן הביצוע של שיטת החיפוי היא כזה שהאריח מחובר לבניין באמצעות שכבה של מלט וטיט. בנוסף, נקדחים לרוחב האריח 3 חורים דרכם אמור לעבור חוטי ברזל מגולוון בעובי של 4 מ"מ, כך שאמורה להיווצר מעין רשת המחברת בין האריחים.

 

בפועל, קבלנים רבים חוסכים ולא מקפידים על איכות הטיט המחבר את האריחים או על יצירת רשת בטחון חזקה דיה והתוצאות עלולות להיות הרות אסון. לדברי קורן, לעיתים הקבלן לא משתמש בברזל מגולוון, החוט מחליד ונקרע. גם המלט, המדביק את האריח לקיר מאבד מאחיזתו והדבר יוצר ריפיון של האריח שעלול להשתחרר וליפול. "כיוון שהאריחים תומכים גם האחד בשני - אריח אחד שנופל יוצר 'אפקט דומינו' שמזמין עוד נפילות".


פורסם לראשונה 30/08/2006 19:56

 

בהכנת הידיעה השתתפו עידו אפרתי ומיטל יסעור-בית אור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הבית בהוד השרון
צילום: ניב קלדרון
מומלצים