שתף קטע נבחר

וירג'יניה-טק: צ'ו ירה 170 כדורים ב-9 דקות

הטבח באולם ההרצאות נמשך תשע דקות בלבד ובמהלכו נורו יותר מ-170 כדורים לעבר עשרות סטודנטים ומרצים, כך מסרה המשטרה. לטענתה, השוטרים ענו לקריאות במוקד החירום בתוך דקות ספורות, אך בעודם עולים לקומה שבה אירע הקטל, שמעו השוטרים את היריה האחרונה שירה צ'ו, לעבר ראשו

9 דקות, זה הזמן שלקח לצ'ו סונג הוי לירות יותר מ-170 כדורים לעבר עשרות סטודנטים ואנשי סגל בשבוע שעבר באולם ההרצאות באוניברסיטה הטכנולוגית בווירג'יניה, כך חשפה אמש (יום ד') המשטרה המקומית במסיבת עיתונאים שערכה. פרטים רבים התגלו מאז תקרית הירי, הקטלנית בתולדות ארה"ב, אך השאלה המטרידה מכל, "למה?", טרם נענתה. 

 

מפקד משטרת הקמפוס, וונדל פלינצ'ם, אמר כי השוטרים היו במבנה שבו אירע הטבח, בדרכם לקומה השנייה, בעת ששמעו את היריה שחתמה את מסע ההרג, אותה כיוון צ'ו לעבר ראשו וממנה נהרג. בזירת האירוע נמצאה תחמושת נוספת. בנוסף ל-30 הנרצחים באולם ההרצאות, נפצעו שם 50 בני אדם. רובם כתוצאה מירי, היתר נפגעו לאחר שקפצו מהחלונות בניסיון להימלט מהתופת.

 

לאחר הטבח נמתחה ביקורת רבה על התנהלות הרשויות המקומיות ועל זמן התגובה שלהן לאירועים. אולם לדברי פלינצ'ם, "לקח לשוטרים כשלוש דקות להגיע לאזור אולם ההרצאות מהרגע שבו התקבלה במוקד החירום השיחה הראשונה בנושא. חמש דקות לאחר מכן, השוטרים פרצו את הדלתות והשרשראות שבאמצעותן נחסמו והגיעו לקומה השנייה".

 

באשר לתקרית הירי הראשונה, שאירעה במעונות הסטודנטים ובה נהרגו שני סטודנטים, אמר מפקד המשטרה כי השוטרים הגיעו למקום שתי דקות לאחר שנודע להם על התקרית. הם תיחקרו במקום חשוד, שכעבור שעתיים, בעת שאירע הטבח באולם ההרצאות, כבר לא היה בשטח הקמפוס.

 

500 פיסות של ראיות נאספו מאולם ההרצאות בלבד, מחשביו של צ'ו במעונות הוחרמו ותכתובות הדואר האלקטרוני שלו ונתוני תקשורת אחרים נחקרו. החקירה העלתה כי את אחד האקדחים רכש צ'ו בפברואר מסוחר בבלקסבורג, העיירה שבה שוכנת האוניברסיטה. האקדח השני נקנה במרס, מסוחר בעיירה הסמוכה, רואנוקי. עוד נמסר כי צ'ו התאמן בשני מטווחים מקומיים.

 

לפי המשטרה, את קלטות הווידיאו ששלח צ'ו לרשת החדשות NBC בין שתי תקריות הירי, הוא הכין עוד לפני חודש אפריל. אך למרות שהתמונה הולכת ומתבהרת, המשטרה עדיין אינה יודעת מה הניע את צ'ו לצאת למסע ההרג ואין בידה מידע הקושר אותו לאף אחד מ-32 הקורבנות.

 

"הועלו תיאוריות שונות באשר למניעיו, אך אין לנו כל ראיה המצביעה על כיוון ספציפי", אמר פלינצ'ם. ראש צוות חקירת הטבח במשטרת וירג'יניה, סטיבן פלהרטי, אמר אף הוא כי "אין לנו מניע אחד שאנו בטוחים בו בשלב זה. זה מתסכל מפני שהאירוע כל כך אישי, מפני שאנו רואים את סבלם של המשפחות והקהילה ואנו רואים שהם רוצים תשובות". הוא הוסיף כי החקירה עשויה להימשך חודשים ארוכים.

 

המשטרה אינה יודעת מדוע הייתה דווקא אמילי הילשר, סטודנטים בת 18, לקורבן הראשון של צ'ו. גם תכתובות הדואר האלקטרוני ונתוני ההתקשרויות שלה נבדקו, אך לדברי פלהרטי, לא העלו דבר. לא נמצא כל קשר גם בין צ'ו והסטודנט השני שרצח במעונות, ריאן קלארק בן ה-22. שאלה נוספת שנותרה לא פתורה היא מדוע בחר צ'ו, סטודנט לספרות אנגלית, לבצע את מתקפת הירי הנוראה באולם ההרצאות "נוריס הול", המשמש את הפקולטה להנדסה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צ'ו סונג הוי. מה הניע אותו?
צילום: רויטרס
הטבח בווירג'יניה. ארכיון
צילום: איי פי
מומלצים