שתף קטע נבחר

הצלחה מסחררת ל"אישה, בעל, בית" בארה"ב

הפקה של המחזה מאת הספרי עלתה במרץ בתיאטרון פלייהאוס בקליפורניה, הציגה מול 16 אלף צופים וזכתה לביקורות משבחות. מגעים לרכישת המחזה גם בתיאטרונים נוספים בארה"ב

ההצגה "אשה, בעל, בית" של שמואל הספרי הועלתה בתיאטרון פלייהאוס בקליפורניה, ארה"ב, ארבע שנים לאחר שעלתה על במת תיאטרון הקאמרי בתל אביב, וגרפה את פרס ההצגה והמחזה של האקדמיה הישראלית לתיאטרון. 

 

את ההפקה האמריקנית, ששווקה כחלק מעונת המינויים של התיאטרון האמריקני, ביים ריצ'ארד שטיין ואת המחזה תרגם מעברית אנטוני בריס. ההפקה, שכוללת צוות שחקנים אמריקני, הציגה מול קהל של 16 אלף צופים מקומיים, הישג לא מבוטל למחזה ישראלי שמתרחש בתל אביב ומציג את ההוויה הישראלית.

 

"זה היה די מדהים לראות איך הקהל האמריקני צוחק באותם המקומות

 ובוכה באותם המקומות", אומר הספרי שהיה נוכח במהלך החזרות על ההפקה ובמפגש עם הקהל, "זה לא קהל ישראלי, וגם היהודים שבין הצופים לא היו חלק מהקהילה או בעלי זיקה מיוחדת לישראל, ולכן היה מרגש עוד יותר לראות את התגובות. תל אביב נראתה משם כל כך יפה. גם הקאסט היה נהדר, ומבחינת עיצוב זו היתה הפקה פשוט מופלאה".

 

בתרגום לאנגלית עבר המחזה שינויים משמעותיים על מנת להתאים לקהל האמריקני, כך למשל נושא הגיוס לצה"ל. "הם לא הבינו למה השאלה אם להתגייס או לא להתגייס כל כך מהותית", אומר הספרי, "כל עניין הכבוד והחובה והחוזה שכרתת עם המדינה זה לא חלק מהחיים שלהם. במקום הזה הוספתי את המשפט: זה ישראל, זה לא אמריקה למען השם. זה הוציא מהקהל תגובה מטורפת. צריך לזכור שאמריקה היתה באותו השלב באמצע המלחמה בעיראק עם חיילים אמריקניים שנהרגים מדי יום. בבת אחת זה הבהיר להם את ההבדל ואת הדמיון".

 

ההפקה, יש לציין, זכתה גם לביקורות משבחות בעיתונות האמריקנית. בעיתון Register שרואה אור במחוז אורנג' נכתב: "הספרי הוא אמן מומחה שיודע איך לחשוף ולגלות דמויות בדרכים יצירתיות ומבין איך קונפליקטים בין מינים, דורות ואידיאולוגיות שונות מתבהרים בהקשר המשפחתי . 'אשה בעל בית' הוא בהחלט מחזה לא-אמריקאי, הוא אינו מציית לציפיות שיש לנו מקומדיה והוא שובר את חוקי הברזל של ה-Happy End. יש לברך את תיאטרון הלגונה פלייהאוס על שהביא לידיעתנו מחזאי ישראלי חשוב ומחזה שפותח בפנינו לראשונה חלון אל עולם שהוא בו זמנית גם מוכר וגם זר".

 

במגזין Theater Times נכתב: "שאלה המונחת ביסוד ההתרחשות ומערכות היחסים במחזה היא איך לאזן את הניגוד בין הצורך בהתחדשות לבין הצורך לקשר עם העבר. הניגוד הזה משקף את מצבה של ישראל שבה מסורות עתיקות מצויות במלחמה מתמדת עם התנאים המשתנים של המציאות".

 

בימים אלה מתקיימים מגעים להעלאת המחזה גם בתיאטרון Florida Studio בסראסוטה, פלורידה. קריאה פומבית של המחזה תתקיים בועידה השנתית של ארגון התיאטרונים הרפרטוארי של ארה"ב בו חברים 425 תיאטרונים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: משה שי
הספרי. הצלחה חסרת תקדים
צילום: משה שי
לאתר ההטבות
מומלצים