שתף קטע נבחר

האם לכלבים לא מגיעה גינה משלהם?

ברחבי הארץ ישנן מספר זעום של אזורים המוגדרים כ"גינות כלבים" בהם יכולים בעליהם לשחרר אותם לרוץ חופשי מבלי להפוך לעבריינים. הצעת חוק של ח"כ ליה שמטוב קראה לחייב ראשי רשויות להקצות שטחים שכאלה בכל עיר אך ועדת השרים לחקיקה דחתה את הרעיון

מה כבר רוצים בעלי הכלבים? לרדת לגינה השכונתית ולשחרר קצת את הכלב, שירוץ חופשי ויפרוק אנרגיות - במקום לפרק את הרגל של השולחן. אבל האזורים המגודרים המוקצים להולכי על ארבע, שם אין חשש מהיתקלות בילדים או פקחים - מעטים מאוד, והכלבים ובעליהם נותרו מתוסכלים.

 

פתח לתקווה הסתמן השבוע בדמות הצעת חוק של ח"כ ליה שמטוב (ישראל ביתנו), שרצתה לחייב את ראשי הרשויות להקצות שטחים עבור גינות כלבים. אך ההצעה נדחתה על ידי ועדת השרים לחקיקה והנושא ירד מסדר היום.

  

על פי המצב החוקי כיום, ראשי הערים והמועצות רשאים לקבוע אזורים בהם לא חל החוק המחייב את בעלי הכלבים לקשור אותם ברצועה, וניתן לשחררם. ח"כ שמטוב קיוותה כי באמצעות תיקון החוק ניתן יהיה לחייב את הרשויות לקבוע אזורים מיוחדים בהם ניתן יהיה לשחרר את הכלבים - ולא להשאיר את הנושא לשיקול דעתם הבלעדי של ראשי הרשויות.

 

"לצערי, הנושא לא זכה להתייחסות רצינית וככל הידוע לנו, בהמלצת שר הפנים מאיר שטרית, הוועדה החליטה להתנגד להצעה", אמרה שמטוב ל-ynet. "אני עדיין לא מצליחה להבין את פשר ההתנגדות. הגיע הגיע הזמן להפסיק את הזלזול בבעלי כלבים בישראל, במיוחד כשהרשויות לא מעניקות להם פיתרון אפקטיבי".

 

"בעלי כלבים רוצים לשחרר את הכלב במהלך הטיול אך הם מחוייבים לקשור אותו ברצועה, דבר שמגביל לא רק את הבילוי המשותף אלא גם פוגע בסופו של דבר בבריאות הכלב", אמרה שמטוב. "אנשים המשחררים את כלביהם הופכים בעצם לעבריינים... יש בארץ גידול במספר בעלי הכלבים בבתי אב, ובערים רבות ישנם שטחים פתוחים רבים שאפשר להתאימם בקלות וללא השקעה לרווחת הכלבים".

 

במשרד החקלאות ציינו כי רק במספר מצומצם של ערים גדולות בישראל ישנם מתחמים וגינות המיועדות לרווחת הכלבים. במשרד העריכו כי במרבית הערים הגדולות אין גינות שכאלה - למרות שהחוק מתיר לראשי הערים להקצות שטחים, כאמור. אנשי המשרד שלחו מכתבים לרשויות ואף הבטיחו לסייע בהקמת הגינות בכלים וייעוץ, אך ההיענות היתה אפסית, לדבריהם.

 

שמטוב לא מתייאשת. היא מקווה כי למרות ההתנגדות להצעתה, יגיש שר החקלאות ערעור במטרה לקיים דיון נוסף בנושא בוועדת השרים. "אם לא יהיה חוק שיחייב את ראשי הערים, המצב הנוכחי יימשך".

 

עו"ד ראובן לדיאנסקי, מנכ"ל "תנו לחיות לחיות", מסר בתגובה: "כיום רק במספר מועט של ישובים עירוניים מימשו ראשי הרשויות את הסמכות המוקנית להם על פי החוק להסדרת הפיקוח על כלבים, לקבוע מתחמים וגינות לרווחת כלבים. הרוב המכריע של ראשי הרשויות בישראל מעדיפים להתעלם מהעניין על אף פניות רבות מצד הציבור, העמותות וגורמים אחרים.

 

התעלמותם של ראשי הערים מהדרישה הפעוטה של הצבת שלט שיגדיר אזור כמיועד לכלבים מעלה חשד לחוסר תום לב ביחסם לבעלי הכלבים. מחד דורשים ראשי הערים מהתושבים לעמוד בדרישות החוק לבל ישחררו את כלביהם ברשות הציבור, ומאידך הם אינם דואגים לפתרון חלופי ראוי - מקום בו ניתן יהיה לשחרר את הכלבים מבלי לעבור על החוק.

 

התנגדותם של חברי ועדת השרים לחקיקה לתיקון המוצע מצביע יותר מכל על אטימות השלטון המרכזי כלפי הצרכים הבסיסיים ביותר של בעלי חיים. אני מקווה שראש הממשלה, אשר בעצמו מחזיק בכלב וודאי מודע לצרכיו האלמנטריים, יתערב בנושא ויפעל לכך שהתיקון לחוק, אשר אינו כרוך בהוצאות כספיות מקופת המדינה, יקבל את תמיכת הממשלה ויעבור בכנסת".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אילוסטרציה
צילום: יהונתן צור
מומלצים