שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  המלצות חדשות: תרופות להורדת כולסטרול לילדים

  הילדים אוכלים בלי חשבון, ויש לזה מחיר: האיגוד האמריקני לרפואת ילדים יצא באזהרות חדשות לפיהן יש לערוך בדיקות לאיתור מחלות לב ודם גם לילדים, חלקם יזדקקו גם לתרופות להורדת כולסטרול. ישראל במקום הראשון בצריכת משקאות ממותקים בקרב ילדים

  מגיפת ההשמנה ההרסנית בעולם המערבי מסכנת את הילדים: האיגוד האמריקני לרפואת ילדים יצא באזהרות חדשות לפיהן חלק מהילדים יזדקקו לתרופות להורדת רמות כולסטרול כבר מגיל 8 למניעת מחלות לב. ההמלצות החדשות קובעות כי על הורים ורופאים לערוך בדיקות כולסטרול לילדים בסיכון גבוה לפתח מחלות לב.

   

  רוצים לדעת עוד? בקרו בערוץ הכולסטרול שלנו

   

   

  השמנת ילדים ובני נוער היא בעיה הולכת ומתגברת בשנים האחרונות בעולם המערבי, וגם אצלנו. סקרים הראו כי שכיחות ההשמנה בקרב מתבגרים ישראלים היא מהגבוהות בעולם המערבי. בני הנוער הישראלים תופסים את המקום הראשון בעולם בצריכת משקאות ממותקים: 40% מהם צורכים שתייה ממותקת מדי יום, 22% מבני הנוער הישראלים אוכלים צ'יפס מדי יום. גם אחוז המתגייסים השמנים לצה"ל עולה מעשור לעשור: בעוד שבבשנות ה-80 רק 6.6% מהבנים שהתגייסו שקלו מעל 81 ק"ג, בשנת 2000 קפץ שיעורם ל-10.8%.

   

  ילדים בסיכון גבוה הם אלה שבמשפחתם היסטוריה של רמות גבוהות של

  כולסטרול, מחלות לב, ילדים הסובלים מיתר לחץ דם, סוכרת והשמנה. ד"ר טניה אלטמן, דוברת האיגוד האמריקני לרפואת ילדים הסבירה: "בחלק מהמקרים, די בדיאטה דלת שומן ופעילות גופנית אך במקרים אחרים יזדקקו הילדים לטיפול תרופתי וביקורת אצל הקרדיולוג".

   

  רמות הכולסטרול והטריגליצרידים התקינות של ילדים שונים מאלה של מבוגרים. על פי ההנחיות החדשות, יש לשקול תחילת טיפול תרופתי בתרופות מסוג "סטטינים" להורדת רמות כולסטרול, אם רמות ה-LDL (הכולסטרול "הרע") הן 190 מיליגרם לדציליטר ומעלה, או רמות גבוהות מ-160 אצל ילדים במשפחתם קיימת היסטוריה של מחלות לב, או רמות גבוהות מ-130 אצל ילדים הלוקים בסוכרת סוג 1 או 2.

   

  ההנחיות החדשות המפורסמים בגליון האחרון של כתב העת לרפואת ילדים Pediatrics גובשו לאחר ניתוח מחקרים אחרונים שהראו כי מחלות לב מתחילות במקרים רבים כבר בילדות. מרבצי שומן המצטברים על גבי דפנות העורקים כבר בילדות או בגיל ההתבגרות הולכים וחוסמים את העורקים ומובילים בסופו של דבר להתקף לב או לשבץ מוחי.

   

  ההנחיות החדשות עליהן המליצו מומחי האיגוד:

  • התפריט התזונתי המומלץ לכלל הילדים צריך להיות מותאם לפירמידת המזון הכוללת מוצרים דלי שומן.
  • הטיפול הראשוני אצל ילדים בסיכון גבוה למחלות לב בעלי רמות כולסטרול גבוהות כולל תזונה דלת קלוריות ושומן ופעילות גופנית.
  • יש לערוך בדיקות לאיתור סיכון למחלות לב וכלי דם אצל ילדים במשפחתם קיימת היסטוריה של רמות שומנים גבוהות בדם או מחלות לב מוקדמות (בגיל 55 ומטה אצל גברים ובגיל 65 ומטה אצל נשים), ואצל ילדים בעלי עודף משקל, יתר לחץ דם או סוכרת.
  • הבדיקות הראשונות אצל ילדים בסיכון גבוה ייערכו לאחר גיל שנתיים, אך לא יאוחר מגיל 10 שנים. אין צורך בבדיקות לאיתור מחלות לב וכלי דם אצל ילדים מתחת לגיל שנתיים.
  • אם רמות השומנים בדם בצום תקינות, יש לערוך בדיקות חוזרות בתוך 3 עד 5 שנים.
  • אצל ילדים הסובלים מעודף משקל או השמנת יתר אצלם נמצאו רמות גבוהות של שומנים, רמות נמוכות של כולסטרול HDL (הכולסטרול ה"טוב") או רמות גבוהות של כולסטרול LDL (הכולסטרול "הרע") יכלול הטיפול הראשוני הפחתה במשקל הכוללת תזונה מתאימה ופעילות גופנית.
  • אצל ילדים בגיל 8 או יותר בעלי רמות גבוהות של כולסטרול, עם או בלי היסטוריה משפחתית של מחלות לב, יש לשקול תחילת טיפול בתרופות להורדת רמות כולסטרול.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אוכלים בלי חשבון והכולסטרול עולה
  צילום: רויטרס
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים