שתף קטע נבחר

הסכם תעודות זהות חכמות - צפוי בתוך כשבועיים

מנכ"ל משרד הפנים, אריה בר, אומר כי בשבועיים הקרובים יסתיים המשא ומתן עם HP להנפקת תעודות זהות חכמות. לפני שנחליף את התעודות בארנק נדרש אישור בית המשפט, וכן צריך להתקבל חוק מאגר ביומטרי

"אנחנו נמצאים בישורת האחרונה של משא ומתן על תעודות הזהות החכמות", כך מבטיח אריה בר, מנכ"ל משרד הפנים. לדבריו הפרטים האחרונים במו"מ עם חברת HP, בהם לוחות הזמנים לעבודה ייסגרו בשבועיים הקרובים.

 

חברת HP שבה למשא ומתן עם המשרד, לאחר שמשכה את העתירה שהגישה בינואר האחרון HP לבית המשפט לעניינים מינהליים בירושלים נגד משרד הפנים ומשרד האוצר, בבקשה לבטל החלטה של ועדת המכרזים לביטול המכרז לתעודות הזהות החכמות.

 

תעודת הזהות החכמה הוא פרוייקט ותיק, שבא לפתור את בעיית 350 אלף תעודות הזהות המזוייפות בישראל, אך סובל מסחבת ממשלתית ממושכת כבר קרוב לעשור. התעודה אמורה לאפשר לכל אזרח לבצע פעולות מקוונות ולמלא טפסים אלקטרוניים ישירות מול מאגרי המידע הממשלתיים ולחתום על טפסים אלה בחתימה דיגיטלית.

 

מתי נזרוק את התעודות מנייר?

למשרד הפנים עדיין צפויות משוכות בדרך לתעודה החכמה, והתעודות לא יצאו ככל הנראה בחודשים הקרובים. לאחר סיום המשא ומתן, מסביר בר, המשרד יעביר את הפרטים לאישור הגורמים המתאימים, בהם בית המשפט לאור הבג"צ שהגישה חברת "דפוס בארי" על תוצאות המכרז. במקביל לחתימת הסכם עם הגוף שינפיק את תעודות הזהות החכמות, משרד הפנים מקדם את הצעת חוק "תעודת זהות / מסמך נסיעה ומאגר מידע ביומטרי" (PDF). הנפקת התעודות תלויה בכך שהצעת החוק תתקבל בכנסת.

 

ההצעה מבקשת לשלב פרטים ביומטריים במסמך תעודת הזהות, הכוללים טביעות אצבע וצילומים ממוחשבים של תווי פנים, וכן להקים מאגר מידע עם הפרטים הביומטריים של כל אזרחי המדינה, זאת כדי ליצור תעודת זהות חכמה ודרכון חכם, שתהיה קשה לזיוף. עוד מוצע כי השר יקבע תקופת מבחן וקבוצת מבחן של תושבים, בטרם יונפקו התעודות לכלל האזרחים.

 

ההצעה עברה את אישורה של וועדת שרים לחקיקה בחודש אוגוסט, והועברה לכנסת - לוועדת חוק חוקה ומשפט. בר מביע תקווה כי עם כינוסה מחדש של הכנסת הנמצאת בפגרה, יימשך הדיון בנושא. "אני מניח וכל אדם שכל בקודקודו, מבין שהחוק הזה בסופו של דבר כן יעבור", הוא אומר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתי ייצאו התעודות החדשות?
מומלצים