שתף קטע נבחר

בגלל לינוקס: מיקרוסופט מפסידה בשוק הניידים

30 אחוזים מהמחשבים הניידים הקטנים והזולים, להיט עכשווי שהחל ב-EeePC וממשיך להתפשט, נמכרים עם לינוקס ולא Windows. מיקרוסופט נערכת למערכה הבאה בעזרת Windows 7

שוק הלפטופים הקטנים הפך בעייתי עבור מיקרוסופט: דור חדש של מחשבים קטנים, המכונים netbooks, הגיע למדפים ומערער על הדומיננטיות של מיקרוסופט בתחום מערכות ההפעלה, כך מדווחת סוכנות בלומברג. יצרניות כמו Acer ו-Asus, ששתיהן חולשות על כ-90 אחוז ממחשבי ה-netbook (הודות לדגמים כמו MSI Wind ו-EeePC),

משווקות 30 אחוזים ממוצריהן עם מערכת ההפעלה החופשית לינוקס ולא Windows.

 

המחשבים הניידים המדוברים עולים בדרך כלל פחות מ-500 דולר, ומדובר בשוק שגדל במהרה ונוגס בהכנסותיה של מיקרוסופט. גם כשמחשבים אלו נמכרים כשמותקנת עליהם Windows ולא לינוקס, לרוב מדובר ב-XP, שלה דרישות חומרה נמוכות יותר, ולא Vista. מכירות ה-Windows היו נמוכות מהתחזיות ברבעון האחרון, והחברה קיצצה בתחזיות הצמיחה לשנה הקרובה - בנימוק כי הניידים הקטנים אחראים למספרים האלו.

 

אנליסטים מעריכים כי מדובר באיום אמיתי על מיקרוסופט. מחשבי netbook אחראים על כשליש מהגידול במכירות המחשבים השנה, לפי קבוצת סיטיגרופ. מיקרוסופט לא ייחסה בתחילה חשיבות למחשבים הקטנים והזולים, מתוך הנחה כי הם מיועדים למדינות מתפתחות בלבד, אבל כעת הם נמכרים בהמוניהם בארה"ב ובאירופה. "בשנה שעברה לא הייתה לנו מדיניות ברורה לתמיכה במחשבי netbook", אשת יחסי הציבור של מיקרוסופט בטאיפיי, קאת'י יה.

 

נתח שוק של 70 אחוזים "בלבד"

בתחילת דרכם של מחשבי ה-netbook, כמעט כולם נמכרו עם לינוקס בלבד, מאחר ולא התאימו לדרישות החומרה של Vista, מערכת ההפעלה האחרונה מבית מיקרוסופט. כשהחברה ניאותה להרחיב את שיווק ה-XP למחשבים אלו, למרות שהודיעה על הפסקת הפצת מערכת ההפעלה הוותיקה ביוני האחרון, מצבה של מיקרוסופט בשוק זה השתפר.

 

מיקרוסופט מעריכה כי אמנם יש לה נתח של 70 אחוז ממחשבי ה-netbook בלבד, אך בשוק המחשבים האישיים כולו היא חולשת על יותר מ-90 אחוזים, לפי מידע של

NetApplications, בעוד פחות מאחוז אחד מהאוכלוסייה משתמש בלינוקס.

 

ה-EeePC של Asus, שהושק באוקטובר 2007, היה הסנונית הראשונה שבישרה את טרנד הניידים הקטנים. בתחילה הציעה החברה את המחשב עם לינוקס בלבד, אך בשלב מאוחר יותר הוסיפה גירסה שנמכרת עם Windows XP. גם HP הציעה ניידים עם לינוקס או Vista מסדרת המיני שלה, ולאחר מכן הוסיפה גירסת XP. גם Acer מציעה ללקוחותיה בחירה, ו-20 אחוז מהם בוחרים מחשב זול עם לינוקס.

 

לצד הירידה במכירות ה-Vista, נתונים של יצרניות מחשבים נייידים מעלים כי מספר הצרכנים שמחזירים מחשבי לינוקס לחנות גבוה פי ארבעה בהשוואה למחשבי Windows. כעת אומרת מיקרוסופט שבמערכת ההפעלה הבאה בסדרה, Windows 7, תהיה תמיכה במחשבים קטנים ו-netbooks. "אנחנו עוד נפתיע", הבטיח סגן הנשיא יון דה-ואן. "אנשים יופתעו לראות איך Windows 7 תפעל היטב על מחשבים עם חומרה זולה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים