שתף קטע נבחר

חרֵדות לחרדים

רחל שלקובסקי יילדה כ-30 אלף נשים, רבות מהן חרדיות, וניסתה לשכנע את חלקן שלא להפוך למשפחות בנות 12 נפשות. עדינה בר-שלום הקימה מכללה אקדמית לחרדים בהסכמת אביה, הרב עובדיה יוסף, שלא אישר לה ללמוד פסיכולוגיה בצעירותה. הסרט "חרדות" עוקב אחר שתיהן

עדינה בר-שלום, בתו הבכורה של הרב עובדיה יוסף, חלמה בצעירותה ללמוד פסיכולוגיה, אבל אביה לא הרשה לה. היא ניהלה במשך שנים ארוכות סלון לכלות, אך לאחר שחיתנה את ילדיה - הקימה מכללה אקדמית לחרדים וזכתה לברכתו של אביה. רחל שלקובסקי (במבי) יילדה עד היום יותר מ-30 תינוקות ב"שערי צדק" ונחשפה למצוקתן של משפחות מרובות ילדים. כדי לסייע להן היא הקימה ארגון צדקה.

 

שתי הנשים החרדיות הללו מתועדות בסרטם של רון עופר ויוחאי חקק, העמלים כבר כמה שנים על טרילוגיית סרטי תעודה העוסקת בחברה החרדית, ועתידה לעלות לשידור בערוץ 2. בסרט השני בסדרה, "חרֵדות", שיוצג השבוע בסנימטקים, הם עוקבים אחר בר-שלום ושלקובסקי, שלא חוששות להביע ביקורת על החברה בה הן חיות, על אף שהן נטועות עמוק בתוכה.


הרב עובדיה יוסף מברך את בתו, עדינה בר-שלום (מתוך הסרט "חרֵדות") 

 

עופר מספר כי פרויקט הסרטים על החברה החרדית נולד בעקבות מכרז שהוציאה הרשות השנייה לפני כמה שנים, ושדרש

עיסוק בפריפריה ובקהילות אחרות. לפני הפרויקט, יצר עופר את הסרט "מתחזקים", שבמהלכו נסע לאומן עם כמה מחבריו לתיכון, שחזרו בתשובה בזה אחר זה.

 

"גדלתי בבית מאוד נאור, ליברלי, שמאלני, עם מודעות לזכויות אדם, ובעיקר לפלסטינים", מספר עופר ל-ynet. "אך לעומת הפתיחות הזו, אפשר לומר שדמם של החרדים בבית הותר. חשתי צביעות בנוגע לדרך שבה המשפחה והחברה שסביבי מתייחסים לחרדים, באופן כמעט אנטישמי".

 

בסדרה הדוקומנטרית שיצרו עופר וחקק הם מעניקים הצצה לחברה החרדית, על גווניה השונים. בכל אחד מפרקי הסדרה עוקבת המצלמה אחר שתי דמויות מרכזיות - ואחרי שבפעם הראשונה היו אלה אברהם רביץ ז"ל ושמואל חיים פפנהיים, עורך בטאון העדה החרדית - בסרט הנוכחי מככבות בר-שלום ושלקובסקי.

 

סוגרות מעגל

הנושא הכללי של הפרק הוא העוני. הסרט עוקב אחר ניסיונותיהן של שתי הנשים לפתור חלק מבעיית העוני בחברה החרדית, כל אחת בדרכה. בר-שלום רואה בהקמת המכללה האקדמית מעין תיקון של הדרך שאותה לא עשתה בעצמה, מתוך הבנה שהשכלה גבוהה תאפשר ללומדים וללומדות לקבל הכנסה גבוהה יותר, ולפרנס את משפחותיהם. אגב, לאחרונה אישר הרב יוסף הקמת מסלול לפסיכולוגיה במכללה.

 

לעומתה, שלקובסקי מנסה בעבודתה, בעדינות המתבקשת, לשכנע נשים חרדיות שמגיעות ללדת בפעם ה-12 או אפילו יותר, להסתפק במספר

הילדים הנוכחי. לצד זה, היא הקימה קרן גמ"ח (צדקה) שמסייעת למשפחות קשות יום, שמצבן הכלכלי קשה במיוחד. המצלמה עוקבת אחריה כשהיא מגיעה למשפחות המבקשות סיוע, ולעתים מסרבת להעניק מכספי הגמ"ח - ודורשת מאב המשפחה, במקרה שהוא מסוגל לכך, לצאת לעבוד.

 

עופר מספר כי הסדרה הציבה בפניו אתגר מיוחד, מאחר שמצד אחד החברה החרדית לא ששה להכניס טלוויזיה לביתה ובוודאי שלא להצטלם, ומצד שני בטלוויזיה המסחרית דורשים דרמה ואנשים המתמודדים עם סיטואציות מורכבות.

 

הפרק הבא של הסדרה יעסוק באינטרנט ובאופן שבו הוא משפיע על החברה החרדית.

 

  • "חרדות", בהפקת "בלפילמס" יוקרן היום (ג') בסנימטק ירושלים בשעה 20:00. הקרנות נוספות ב-9/2 בסנימטקים תל-אביב וירושלים, ב-12/2 בראש פינה וב-24/2 בחיפה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שלקובסקי בעבודתה (צילום מתוך הסרט "חרדות")
מומלצים