שתף קטע נבחר

ועדת החוק הביומטרי: איפה חברי הוועדה?

חבר הכנסת מאיר שטרית מאשר בעצמו סעיפים בחוק המאגר הביומטרי, בוועדה שאמורה לכלול שישה חברי כנסת. מדוע חברי הוועדה הנוספים לא מגיעים להצבעות ולדיונים?

ועדת המדע של הכנסת אישרה בימים האחרונים, פה אחד, מספר סעיפים בחוק המאגר הביומטרי לקריאה שניה ושלישית. אין זה בגלל שיש תמימות דעים בנוגע לסעיפי החוק, אלא

מאחר ששטרית הוא חבר הוועדה היחיד שמצביע.

 

החוק מסדיר את נושא התעודות הזהות החכמות שיכללו תמונת פנים ממוחשבת, וכן טביעות אצבע משתי אצבעות. זאת על מנת להקשות על זיופים וגניבת זהויות. הסעיפים השנויים במחלוקת בחוק מסדירים הקמת מאגר שיכלול את כל המידע הביומטרי - זאת על מנת לזהות אנשים שלא נושאים מסמך זיהוי ולמנוע הנפקת שתי תעודות לאותו אדם.

 

הדיונים מתקיימים בין 3 ל-4 פעמים בשבוע בשבועות האחרונים, ובהם שטרית מאזין לאורחים ומומחים חיצוניים, לוקח בחשבון הסתייגויות של חברי כנסת שאינם חברים בוועדה, אך מקיים את כל ההצבעות בעצמו. בשבוע הבא החוק צפוי כבר לעלות להצבעה במליאה, לאחר שיושלם אישורו בוועדה.

 

 

ועדה של איש אחד

שטרית היה ממקדמי החוק כשהיה שר הפנים בבמשלה הקודמת. בתפקידו החדש, קיבל אישור להעביר את הדיון לוועדה משותפת של המדע והפנים - וזאת על מנת לקדם אותו במהירות. המתנגדים טענו אז כי הדבר יהפוך את הוועדה לחותמת גומי, ללא אפשרות לקיים דיון אמיתי על החוק. היכן נמצאים חמשת חברי הוועדה האחרים?

  

חמד עמאר (ישראל ביתנו) - בכלל מכחיש כי הוא חבר בוועדה. והמשיך להתעקש כי איננו חבר בוועדה, על אף שבדקנו את הנושא עם מזכירת הוועדה. לאחר שהסברנו לו את הנושא - אמר שיבדוק. לטענתו, אמר כי באותו הזמן היה בדיונים בוועדת הכלכלה (להזכירכם, התנהלו כמה דיונים - האם כולם התנהלו במקביל לדיון בוועדת הכלכלה?) והחליף

את מקומו עם חבר כנסת אחר. כשהתעקשנו, ושאלנו מה שמו של חבר הכנסת עימו החליף מקומו - טרק לנו עמאר את הטלפון בפנים.

  

חבר הכנסת איתן כבל (עבודה) היה בעת הדיונים האחרונים על הביומטרי בדיונים בוועדות אחרות בהן הוא חבר ולא יכול היה להגיע אליהם. הוא הגיע בכל זאת לחלק מהדיונים השבוע והביע את מחאתו על הזריזות בה הם נעשים, אך לא נשאר לכל ההצבעה. דוברו של כבל מסביר כי בשל העובדה ש-39 חברי כנסת הם גם שרים או סגני שרים, נוצר מצב בו יש מעט חברי כנסת שצריכים להיות חברים בכל הועדות, וכי התנגשויות כאלה מתרחשות כל הזמן.

 

חבר הכנסת אריה ביבי (קדימה) תומך בחוק. לדבריו, אדם שהוא ישר - אין לו ממה לפחד. "למה להקשות בנושא זיופים בנושא דרכונים ותעודות זהות?", הוא שואל. ביבי אומר כי היה בחלק מהדיונים, אבל מודה שלא הגיע לכולם "חלק מהדברים של נושאי טביעת האצבע אני מכיר מקרוב דרך המשטרה והשב"ס". ביבי אמר כי ינסה להגיע גם לדיונים, ואכן גם השתתף בהם באופן חלקי. "בעשר היום אני אקפוץ לשם, אבל יש לי שדולה ואני צריך לחתוך לעוד דברים. היו דברים בוועדת הרווחה שהם חשובים וגם בוועדת הפנים".

 

כרמל שאמה (ליכוד) - על אף היותו חבר הוועדה, לא הכיר בכלל את החוק. "שמעתי רק שהוא מעורר סערה", אמר לנו שאמה. לאחר שהסברנו לו את מהות החוק, הוא התעניין במהותו ואמר שילמד אותו. שמא הסביר כי בדומה לח"כים האחרים - גם עבורו הדיונים בנושא הביומטרי מתקיימים במקביל לדיונים אחרים.

 

את תגובתו של חבר הכנסת אברהם מיכאלי מש"ס לא ניתן היה להשיג עד לעת פרסום הכתבה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שטרית - מצביע לבד
צילום: גיל יוחנן
מומלצים