שתף קטע נבחר

המטח נמשך: רקטה בב"ש, פצוע קשה באשכול

אחרי חיסול מזכ"ל ועדות ההתנגדות, כ-50 רקטות נורו על יישובי הדרום בתוך שעות. כיפת ברזל יירטה כמה רקטות שנורו לאזור אשדוד ולבאר-שבע, אחת מהן פגעה בשטח העיר בלי לגרום לנפגעים. במטח על אשכול נפצעו 4 בני אדם, בהם אחד קשה

לילה לא שקט עובר על תושבי הדרום: הפלסטינים ירו אמש והלילה (שבת) מטחים כבדים של רקטות על ערי הדרום, גם אלה המרוחקות יותר מרצועת עזה, בהן אשדוד, גן יבנה ובאר-שבע. רקטה אחת התפוצצה בשטח בירת הנגב בלי לגרום לנפגעים. הירי בא אחרי שעות ארוכות של ירי קסאמים לעבר יישובי עוטף עזה, בעקבות חיסולו של מזכ"ל ועדות ההתנגדות העממית, זוהיר אל-קייסי. ביישוב במועצה האזורית אשכול נפצעו ארבעה בני אדם, בהם אחד קשה ואחר בינוני. סך הכל נורו במהלך היום כ-50 רקטות ופצמ"רים על ישראל.

 

יש לכם תיעוד ממתקפת הרקטות? צילמתם את המשפחה בממ"ד? שלחו לנו במייל האדום או ב-SMS למספר 5335 ונפרסם

 

  • הנחיות פיקוד העורף להתגוננות ביישובי הדרום

 

באחד המטחים לעבר באר שבע, מעט לפני 03:00, יירטה מערכת כיפת ברזל רקטה. אולם, רקטה אחרת פגעה בשטח העיר ולא פגעה באיש. דווח כי חלונות התנפצו במבנה סמוך, מרכז לתלמידים, וכי חלק מהגדר נפל בשל כך. לדברי גורמים רפואיים בעזה, מניין ההרוגים הפלסטינים עלה ל-12 במהלך הלילה.

 

אחרי חצות נורו שתי רקטות גראד לעבר לאשדוד ושתיים לעבר באר שבע, מערכת כיפת ברזל יירטה שלוש מהן. הרקטה הרביעית פגעה בשטח פתחו בלי לגרום לנפגעים או לנזק. הלילה שוב תקף צה"ל בעיר עזה. היעד היה שתי חוליות שהתכוונו לשגר רקטות לעבר ישראל. הפלסטינים דיווחו כי בתקיפה במרכז העיר עזה נהרגו שני מחבלים שמשתייכים כנראה לזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי, ובתקיפה ממזרח לעיר עזה חמקו אנשי ועדות ההתנגדות העממית מפגיעה.

 

מעט לפני 02:00 דיווחו הפלסטינים כי חיל האוויר תקף עוד פעמיים ברצועת עזה. לפי הדיווחים, שני פעילי ג'יהאד איסאלמי נהרגו ליד העיירה בית להיא וארבעה מחבלים נפצעו ליד מחסנים במרכז העיר עזה. במקביל, הודיע משרד הביטחון של חמאס על פינוי משרדי מנגנוני הביטחון מחשש שחיל האוויר יתקוף אותם. השגריר המצרי ברשות הפלסטינית גינה את ישראל והאשים אותה בהפרת הסכם הרגיעה עם הפלגים הפלסטיניים ברצועת עזה.

 

ממד"א נמסר כי במטח הרקטות הכבד על הדרום נפגעו בסך הכל שמונה בני אדם. מלבד הפצועים קשה ובינוני באשכול, מצבם של כל השאר קל. שניים מבין הפצועים נפגעו בתאונת שרשרת בצומת אמונים שליד מושב שדה עוזיהו, כנראה משום שנהג המכונית הראשונה בלם אותה עם הישמע האזעקה כדי לתפוס מחסה. אחד הנפגעים הוא נפגע חרדה. מד"א הגביר כוננות בדרום.

 

הסלמה בדרום - עדכונים אחרונים ב-ynet:

 

מ-22:00: ירי רקטות על הערים הגדולות

שיא ההסלמה הגדולה החל מעט לפני 22:00 בלילה, כששלוש רקטות גראד נורו לעבר אזור אשדוד וגן יבנה. מערכת "כיפת ברזל" יירטה רקטה אחת, ושתיים נפלו בשטחים פתוחים. מיד עם זיהוי הירי נשמעה בכל האזור אזעקה, והתושבים נכנסו למרחבים המוגנים.

 

זמן קצר אחר כך נורתה רקטת קסאם לעבר המועצה האזורית אשכול, ושם נפגעו ארבעה אנשים: אחד קשה, אחד בינוני ושניים קל. האדם שנפצע קשה, כבן 40, סובל מפגיעה רב מערכתית. כל הנפגעים הם עובדים זרים. הפיצוץ גרם נזק גם לקו חשמל ולמכונית. אחד העובדים הזרים שנפצעו, תאילנדי, סיפר מאוחר יותר ל-ynet בבית החולים סורוקה: "היינו ארבעה, ואז היה בום. זה קרה פתאום".

 

תיעוד את האזעקה והפיצוצים הערב באשדוד. צילום: לורן אביסר

 

בחלוף עוד כמה דקות נשמעה אזעקה בבאר-שבע. לפי כוחות הביטחון, שש רקטות נורו לעברת גזרת באר-שבע ונתיבות, ותושבים דיווחו כי גם שם הבחינו בטילים מיירטים של מערכת כיפת ברזל יוצאים לעבר הרקטות. מצה"ל נמסר כי "כיפת ברזל" יירטה באזור ארבע רקטות. לא נגרם נזק לרכוש כתוצאה מירי הרקטות על אזור אשדוד ועל באר-שבע. עם זאת, באחת האזעקות באשדוד אדם רץ ברחוב לחפש מרחב מוגן, נפל ונחבל. הוא פונה במצב קל לבית החולים ברזילי באשקלון. 

 

מלבד רקטות הגראד ורקטת הקסאם לאשכול, ירו אמש הפלסטינים מספר גדול של רקטות קסאם ופצמ"רים לעבר יישובי עוטף עזה. רקטות נפלו בין השאר במועצה האזורית אשכול, במועצה האזורית שער הנגב ובמועצה האזורית חוף אשקלון.

 

בעקבות הירי הכבד על הדרום אסר פיקוד העורף לערוך התקהלויות או התכנסויות של יותר מ-500 איש, הן בשטחים

פתוחים והן בשטחים סגורים, בכל היישובים במרחק של עד 40 ק"מ מרצועת עזה. פיקוד העורף, בתיאום עם הרשויות המקומיות, החליט כי באזורים שבהם יש בנייה רכה או בניית גבס תינתן הוראה לפתוח את המקלטים בתיאום עם הרשויות, אך במספר מצומצם של אזורים.

 

עוד לפני כך הורה פיקוד העורף לבטל את האירועים לילדים שתוכננו לשבת ביישובים שבמרחק עד 7 ק"מ מהרצועה. כמו כן, היום ייסגר שוב לתנועה כביש 12, שנפתח בחלקו רק לאחרונה אחרי שהיה סגור מאז מתקפת הטרור באוגוסט.

 

"הילד יישן בממ"ד הלילה"

את אביב סלם, בן 31 מאשדוד, האזעקה הראשונה תפסה בדרך חזרה מארוחת ערב אצל ההורים. "כשנכנסנו הביתה השכבנו את התינוק לישון, ומיד הייתה אזעקה. אנחנו מתורגלים מסבבים קודמים, והשכבנו את הילד לישון הלילה בממ"ד, אבל בכלל לא ציפינו לדבר כזה. "הפיצוץ היה חזק כל כך וכנראה קרוב מאוד אלינו. אפילו האזעקות של המכוניות ברחוב התחילו לפעול".

 

מקום נפילת הרקטה באזור גן יבנה (צילום: שי כהן) (צילום: שי כהן)
מקום נפילת הרקטה באזור גן יבנה(צילום: שי כהן)

 

שגיא אהרון, בן 18 מגן יבנה, אמר שבשבילו זו חזרה לשגרה שאליה התרגל לפני שלושה חודשים. "ידעתי שתהיה לנו אזעקה היום. אחרי ששמענו על החיסול היה ברור שיהיה משהו באזור. אנחנו סופגים יומיים-שלושה, ואחר כך הכול נרגע". תמרה, תושבת יישוב שנפגע, סיפרה: "הייתה לנו שעה לא פשוטה, עברנו למתכונת חירום. הילדים עכשיו בממ"ד. אם לפני שעה החלטנו שהם יישנו בחדרים, עכשיו הם ישנו בממ"ד. היה פה פיצוץ היסטרי, והיה ברור שיש נפילה".

 

סבב ההסלמה בדרום בא אחרי שאתמול אחר הצהריים חיסל צה"ל בעיר עזה את מזכ"ל ועדות ההתנגדות העממית, זוהיר אל-קייסי, ופעיל טרור נוסף - מוחמד אחמד אל-חנני. לפי צה"ל, אל-קייסי שקד על תכנון פיגוע נגד ישראלים שאמור היה לצאת מסיני.

 

הוועדות: אין רגיעה. אירועים לפורים בוטלו

בהפצצת המכונית שבה נהרגו אל-קייסי ואל-חנני אתמול אחר הצהריים נפצע קשה אדם נוסף. אל-קייסי, בן 49 במותו, לא רק שקד על פיגוע שאמור היה לצאת לפועל בקרוב בשטחי ישראל, אלא היה גם ממתכנני הפיגוע הקטלני בכביש 12 ב-18 באוגוסט 2011, שבו נרצחו שמונה ישראלים. הוא היה מעורב גם בפיגוע חדירה והסתערות למסוף הדלקים בנחל עוז באפריל 2008 ובירי רקטות על ישראל.

 

לאחר החיסול החלו ארגוני הטרור לירות רקטות מהרצועה בקצב מוגבר, וכלי טיס של צה"ל סיכלו שלושה נסיונות שיגור. באחת התקיפות הללו מהאוויר נהרגו שני פעילים של "פלוגות אל-קודס", הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי. בהמשך דווח על הרוג פלסטיני נוסף באותו חיסול.

 

בעקבות החיסול בעזה הודיע ארגון ועדות ההתנגדות העממית כי מבחינתו אין רגיעה עם ישראל, וגם חמאס הדגיש כי לפלסטינים יש זכות להגן על עצמם. דובר הזרוע הצבאית של ועדות ההתנגדות, אבו עטאיא, הצהיר כי הזרוע הצבאית

הודיעה ללוחמיה שעליהם להגיב על החיסול. "בפגיעתו במזכ"ל אל-קייסי פתח האויב הציוני את דלתות הגיהנום והנקמה. התגובה תהיה באותו גודל של הפשע הנתעב", נמסר מוועדות ההתנגדות.

 

הפינוי לסורוקה אחרי הירי על מועצת אשכול (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
הפינוי לסורוקה אחרי הירי על מועצת אשכול(צילום: הרצל יוסף)

 

דפנה סיבוני, ממארגני "פסטיבל דרום אדום" שהשבוע המסכם שלו בוטל, סיפרה כי "מרוץ אפקטיב" והפנינג גדול שאמור

היה להתקיים בקיבוץ ניר עם היום בוטל. "היו אמורים להגיע אנשים מכל רחבי הארץ, אבל בהוראת פיקוד העורף האירועים לא יתקיימו. אנחנו אמנם מאוכזבים אבל הדברים לא תלויים בנו. אנחנו נשמעים להוראות הצבא, ונקיים את האירועים בהמשך".

 

ראש מועצת אשכול, חיים ילין, סיפר: "כל העדלאידות שהיו אמורות להתקיים בשבת בוטלו. אירועי הילדים בשטחים פתוחים גם לא יתקיימו. במועצה שלנו יש שלושה אירועים שבוטלו, אבל הרוב חגגו את פורים הבוקר".

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 09/03/2012 22:04

 

בהכנת הידיעה השתתפו יואב זיתון ואליאור לוי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פינוי פצועים לבית החולים סורוקה
צילום: הרצל יוסף
מפנים נפל של רקטה אחרי הירי
צילום: שי כהן
מפנים גופות מזירת החיסול אחר הצהריים
צילום: AP
פלסטינים המומים אחרי החיסול
צילום: רויטרס
מומלצים