שתף קטע נבחר

בג"ץ דחה את עתירת בני המקום זכאי סדרה ב' בשוהם

השופטים הדגישו כי המטרה של תוכנית מחיר למשתכן היא לסייע לזכאים לרכוש דירה, לאו דווקא במקום מגוריהם; ההחלטה סותמת את הגולל בנוגע למעברים של זכאים מסדרות שונות בעתיד ופותח את ההגרלה המדוברת בשוהם לטובת זכאי סדרה א' בלבד

בתום חודשים של דיונים משפטיים, קבע בג"ץ בהרכב של 3 שופטים כי יש לדחות את העתירה שהגישו זכאי סדרה ב' בהגרלת מחיר למשתכן המתגוררים בשוהם, ולפיה, יש לכלול אותם בהגרלה המיועדת לבני המקום בשוהם, למרות שהוגדרה כהגרלה המיועדת רק לזכאי סדרה א'.

  

שוהם (הדמיה: ג'ו אבקסיס) (הדמיה: ג'ו אבקסיס)
שוהם(הדמיה: ג'ו אבקסיס)

 

המדינה הודיעה כי תבטל את מכרז מחיר למשתכן בשוהם

בעקבות ביטול ההגרלה בשוהם: נרשמי מחיר למשתכן יקבלו הזדמנות נוספת

 

השופטים נועם סולברג, יצחק עמית ודוד מינץ, דחו את טענותיהם של זכאי סדרה ב' ולמעשה בכך אפשרו הגרלה נוספת שצפויה להתקיים בשוהם עבור בני המקום. לפני כחודש ביטל בית המשפט את הצו הארעי אשר עצר את ההגרלה, כך שדחיית העתירה היום היא למעשה רק השלב הרשמי בהליך.

 

בעתירה התייחסו השופטים למחלוקת בנושא הזכאות שהתגלעה בין זכאי סדרה א' ל-ב', וציינו, לטובת זכאי סדרה א', כי הם המתינו זמן רב להגרלת הדירות בשוהם והסתמכו על סיכויים טובים לזכות בהגרלה לרכישת דירה. לטענתם הם שילמו מחיר על שיוכם לזכאי סדרה א' היות והם לא נרשמו להגרלות אחרות, וקבלת העתירה תפגע קשות בסיכוייהם לזכות בדירה ביישוב.

 

כדי לנמק את החלטותיהם התייחסו השופטים לפירוש של הגדרות תוכנית מחיר למשתכן, "התזה שהציעו העותרים, לפיה מטרת התוכנית היא לסייע לזכאים לרכוש דירה במקום מגוריהם, אינה מדויקת כלל ועיקר. התוכנית נועדה לסייע לזכאים לרכוש דירה. במסגרת התוכנית ניתנה עדיפות ברורה למאגר הזכאים שנרשמו לתכנית בשלב הראשון והשתייכו לסדרה א' ורק לאחר מכן ניתנה עדיפות למי שמוגדר בן מקום".

 

עוד התייחסו השופטים לזכאי סדרה ב' ואמרו: "לפחות חלק מן העותרים יכלו להיכלל בסדרה א' אילו היו מגישים בקשה בזמן, אך הם לא עשו כן. בנסיבות אלה אין להם להלין אלא על עצמם, ואין מקום לטענות בדבר קיפוח ואפליה".

 

 

 

עוד נאמר על ידם בנחרצות: "מצאנו כי ההבחנה בין סדרות הזכאים, בהתאם למועד ההרשמה לתוכנית, היא הבחנה רלוונטית". לסיום שללו השופטים את טענת העותרים לפיה מדובר בעתודת הקרקע האחרונה בשוהם והסבירו כי גם בעבר נאמר כי מדובר בעתודת קרקע אחרונה אך אז גובשו הסכמים לקבלת קרקעות מהמושבים הסמוכים ונבנו שכונות נוספות ליישוב.

 

במכרז הנוכחי בשוהם פורסמו בסך הכול 573 דירות מהן 142 מיועדות לבני המקום ואליהן נרשמו 160 מזכאי סדרה א'. מדובר בסיכויי זכייה גבוהים מאוד של קרוב ל-90%, כך שצירופם של זכאי סדרה ב' שמספרם, עומד על 369, לאותו מספר של דירות היה פוגע משמעותית בסיכויי זכאי סדרה א'.

 

את זכאי סדרה א' ייצגו עורכי הדין מנחם אברמוביץ ואלינור שטרק ממשרד המבורגר עברון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים