שתף קטע נבחר

אדידס ספגה מכה מבית המשפט: "3 פסים אינם סימן מסחרי"

ביהמ"ש של האיחוד האירופי קבע כי הפסים בלוגו של חברת הספורט מהווים סמל עיצובי רגיל - שאינו יכול להוות סמל מסחרי מוגן. המשמעות: היא לא תוכל לרשום את הפסים כסימן מסחרי. החברה תחליט אם לעתור נגד הפסיקה

אדידס לא תוכל לרשום כסימן מסחרי את שלושת הפסים המקבילים שבלוגו שלה. כך הכריע האיחוד האירופי. בית המשפט הכללי של האיחוד קבע כי מדובר בסמל עיצובי רגיל הנעדר אופי ייחודי, והצדיק את קביעת הרשות לקניין רוחני של האיחוד.

 

יבואנית אדידס זכתה במכרז הדיוטי-פרי

173 יצרניות נעליים במכתב לטראמפ: "די למלחמת הסחר"

נייקי השתמשה בבובת ראווה במידות גדולות, וגרמה לסערה

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו 

 

אדידס רשמה ב-2014 את לוגו שלושת הפסים כסמל מסחרי מוגן של החברה, וטענה כי הלקוחות מקשרים את הסימן באופן אסוציאטיבי עם אדידס ומוצריה. כעת נקבע שהיא לא הצדיקה את הטיעון לפיו זהו סמל ייחודי דיו כדי להירשם כסימן מסחרי.

נעלי אדידס. איבדה את הפסים? (צילום: יח"צ) (צילום: יח
נעלי אדידס. איבדה את הפסים?(צילום: יח"צ)
 

הפסיקה מסיימת עשור של התכתשות משפטית. חברת הספורט טענה כי סמל ובו פסים מקבילים, ברווחים שווים, הוא סימן מסחרי מוגן שלה – ולא משנה באילו זווית או כיוון הם מונחים.

 

מאחורי הפסיקה מסתתרים קרבות של מותגי ספורט על רישום פטנטים וסימנים מסחריים. המאבק של אדידס היה עם חברת הנעליים הבלגית שו ברנדינג, שאחד ממותגיה, "פטריק", מתהדר בלוגו עם שני פסים.

 

אדידס טענה שזו הטעיית הציבור, וכי פסים מקבילים הוא סימן מסחרי שלה. אבל שו ברנדינג, שקנתה את חברת נעלי הספורט פטריק ב-2008, טענה כי "פטריק" היא חברת הנעלת הספורט הוותיקה באירופה וכי לוגו שני הפסים שלה ותיק יותר מאדידס, שהוקמה ב-1924 בידי זוג אחים גרמנים. לוגו שלושת הפסים נולד ב-1971.

 

החברות נכנסו ויצאו שנים מבתי משפט של האיחוד. בערכאה הנוכחית ביקשו מאדידס להוכיח כי לוגו שלושת הפסים הוא בעל תכונה המבדילה אותו ממותגים אחרים, וכי הדבר אכן נחרט במוח הצרכן כייחודי. אדידס לא הצליחה לשכנע את בית המשפט, והשופטים קבעו שמדובר בסמל קישוטי רגיל.

 

עתה תחליט אדידס אם לעתור לבית המשפט העליון של האיחוד, הערכאה המשפטית האחרונה לרשותה. החברה טענה כי הפסיקה מכוונת למקרה ספציפי (של "פטריק"), ולא משפיעה על שימוש אחר בלוגו המוגן שלה. אך לא ברור מדברי החברה על איזה שימוש מדובר, והאם אכן לאורך זמן תצליח אדידס להניא חברות אחרות משימוש בלוגו עם פסים.

 

בהודעת החברה נאמר: "אנחנו מאוכזבים מהפסיקה, אבל מקבלים בברכה הדרגה שימושית לאופן בו בית המשפט יגן על שלושת הפסים ועל השימוש במוצרינו בעתיד".

 

כחלק מהמאבקים ביניהן, חברות הספורט מאשימות זו את זו גם בגניבת פטנטים טכנולוגיים. ב-2018 תבעה נייקי את פומה בטענה שגנבה ממנה פטנטים לנעלי ספורט. ב-2017 פסק ביהמ"ש בארה"ב נגד אדידס, שתבעה את סקצ'רס על גניבת פטנט באחד מדגמי נעליה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים