שתף קטע נבחר

5 צמחים שעוזרים להתמודד עם עייפות כרונית

העייפות הכרונית, שמצטברת לאורך זמן, גובה מחיר כבד מהבריאות הגופנית והנפשית שלנו. העשבונאי אבי ציטרשפילר ממליץ בחום על 5 צמחי מרפא שיעזרו לגוף שלכם להתנקות ממתחים ולזכות באיזון ובשינה מספקת באופן טבעי

רבים מאיתנו קמים מהשינה עייפים, חשים חוסר אנרגיה, בקושי מחזיקים עד סוף היום וגוררים עייפות במשך ימים ושבועות רבים. להתשה הזו עשוי להיות מחיר כבד לאורך זמן, אך לא מדובר בגזירת גורל, כי יש מה לעשות.

 

הסכנות הבריאותיות בעייפות כרונית

כל אדם לעצמו, צריך לנתח ולנסות להבין מה הסיבות לכך שהוא חש עייפות כרונית. האם שעות השינה מספקות? האם סדר היום עמוס מדי? האם קשה להניח למחשבות והדאגות? האם מערכת העצבים נמצאת באי-שקט? האם התזונה לקויה? כל אלה ועוד, עשויים לגרום לעייפות כרונית.

 

לעייפות יכולה להיות השפעה רעה ומצטברת על הבריאות שלנו (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
לעייפות יכולה להיות השפעה רעה ומצטברת על הבריאות שלנו(צילום: shutterstock)

 

עייפות לאורך זמן דומה לגינה מלאת פרחים יפים שלא קיבלו מים זמן רב. הגוף מגיב לעייפות בכך שהאיברים נפגעים וכך גם מערכות הגוף, ועולה הסיכוי להיווצרות מחלות. מערכת החיסון נחלשת, זרם הדם מתאים את עצמו למצב של מתח ועומס ומוביל את הדם לאיברים הדחופים ביותר, תוך הזנחה של איברי העיכול והניקוי.

 

רכיבי הדם ישתנו והוא יכיל יותר סוכר ושומנים, לחץ הדם יגבר, הדחף המיני יקטן, צפויה פגיעה במצב הרוח ואולי אף צלילה לדיכאון. כאבי ראש מתחילים להופיע בתדירות גבוהה, הרגישות לזיהומים עולה ולא נתפלא אם קנדידה (זיהום ממקור פטרייתיע) או מזהמים אחרים יתחילו לשגשג בתוך הגוף.

 

קראו גם: 

תשישות כרונית: לא מחלה של עצלנים. 10 עובדות  

למה אנחנו יותר עייפים בחורף? 6 סיבות - והפתרונות  

המצעד: 10 צמחי מרפא הטובים ביותר לבריאות

 

מעגל השוטים הזה, עייפות - התשה - פגיעה - עייפות יותר גדולה - התשה יותר משמעותית - פגיעה יותר חריפה, הולך ומתקדם ודומה שבלתי ניתן לעצירה.

 

5 צמחים להתמודדות עם עייפות

אז מה עושים כדי להתמודד עם העייפות? נפרט כעת על 5 צמחים חשובים ויעילים לטיפול בעייפות מתמשכת.

 

1.פרחי לבנדר - להרגעה

עד כה גילו בצמח הלבנדר עשרות רכיבים פעילים הידועים כמרגיעים. זהו צמח נהדר לטיפול בחולשה של מערכת העצבים, ושימוש קבוע בו יוריד מתח ויטפל בתוצאות המתח כמו חרדה ודיכאון. צריכת לבנדר תשפיע לטובה על משך ועומק השינה, על רמות האנרגיה והערנות בבוקר ועל איזון עצבי כללי. הלבנדר יסייע במצבים של דיכאון קל וחרדות, יתר לחץ דם ובמעבר של הגוף למצב מנוחה וטעינת מצברים.

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

איך משתמשים?

 

דרך הצריכה הנכונה ביותר ללבנדר היא ע"י שאיפת תכולת הצמח. ניתן להשתמש בשמן אתרי של הלבנדר, בפרחי לבנדר יבשים או בטריים. את השמן האתרי נטפטף לתוך מבער שיפזר באוויר את החומרים הפעילים. נוסף לכך, ניתן לטפטף מעט מהשמן האתרי ישירות על גב כף היד או בית החזה ולשאוף ממנו במהלך כל היום. את פרחי הלבנדר היבשים ניתן להכניס לכרית וליהנות משאיפה שלהם כל הלילה ואת פרחי הלבנדר הטריים נוכל להרתיח בסיר מים, ולשאוף את האדים שיתפזרו בחדר.

 

2. שורשי ויטניה - חזרה לאיזון במצבי מתח

שורשי צמח הוויטניה מכילים חומרים הדומים בהרכב המולקולארי שלהם להורמוני מתח מדרגה שנייה. לאחר שימוש רצוף של מספר שבועות בשורשי הוויטניה, ההורמונים הצמחיים מתחילים להיקלט בגופנו, בקולטנים של הורמוני המתח הביולוגיים.

 

 

בלוטת האדרנל שהגיבה עד כה לעייפות ולעומס, בייצור הורמוני מתח ביולוגיים, תושפע מהצמח ותייצר פחות הורמונים. מאחר וההורמונים הצמחיים שבוויטניה אינם מייצרים בגוף את אותה התגובה של ההורמונים הביולוגיים, יחזור הגוף בהדרגה לאיזון וליכולת מנוחה שהייתה חסרה קודם בגלל פעילות גבוהה של בלוטת האדרנל. כלומר, ייתכן שהמתח עדיין קיים, אולם התגובה אליו מתמתנת ומתאפשרת חזרה למנוחה.

 

שורשי הוויטניה מביאים בשורה חשובה לאלו מאיתנו שמסתובבים עייפים לאורך זמן ועשויים להביא לשינויים פיזיולוגיים ורגשיים בגופנו בצורת מיתון העייפות, חזרה לאנרגיות מחולשה, חזרה לחיוניות ויצירה, הפחתה בהפרעות שינה, טיפול בחוסר שקט ודאגות, חזרה לחשק מיני, חזרה לאיזון בלחץ הדם, שיפור תפקודים מנטליים ופיזיים ועוד.

 

איך משתמשים?

 

בערב מכניסים כפית שורשים יבשים לתוך כוס מים פושרים, בבוקר מרתיחים את המים עם הצמח לעשר דקות עם מכסה סגור בסיר קטן. לאחר צינון קל, מסננים ושותים. ניתן לשפר טעם בעזרת לימון/דבש/צמחי חליטה נוספים שנכניס לכוס. יש לחזור על הפעולה במשך מספר חודשים, פעם אחת ביום.

 

3. שורשי שן הארי - ניקוי וחידוש מערכות (בעיקר כבד)

הצמח מכיל רכיבים מרים המשפיעים במיוחד על הכבד, אנזימי עיכול, רכיבים פרוביוטיים לאיזון פלורת המעיים, רכיבים מזינים כמו ויטמינים מקבוצת A ו-B ומינרלים כמו אשלגן, סידן, זרחן, גופרית, נתרן ומגנזיום.

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

שימוש בצמח ישפר תהליכי ספיגה ועיכול, יתרום לפינוי תקין של מערכת העיכול, ספיגה והטמעה של רכיבים ופינוי פסולת, יקטין את העומס המטאבולי על הכבד וישמור על פעילותו, ישפר את תפקודה של מערכת החיסון, יזין ויתמוך בגופנו. תהליכים אלה יאפשרו לגוף מנוחה והשלמת חוסרים, שיהוו מפתח עיקרי להשבת האנרגיה לחיינו וטיפול בעייפות.

 

איך משתמשים?

 

משרים ללילה בכוס מים פושרים ובבוקר מרתיחים לעוד 10 דקות, מסננים ושותים. יש לחזור על הפעולה במשך מספר חודשים, פעם אחת ביום.

 

4. שורשי אסטרגלוס - חיזוק מערכת החיסון

על פי המסורת הסינית, נחשב האסטרגולוס לאחד הצמחים החשובים ביותר להחזרת אנרגיה וחיוניות לגוף, בעיקר בשל השפעתו החזקה על מערכת החיסון. צריכת אסטרגולוס מומלצת למספר חודשים רצופים ותשפיע על חיזוק רב מערכתי, הגברת התגובה החיסונית (נטילתו אף משפרת עייפות ותשישות כתוצאה מטיפולים כימותרפיים), זרימת דם תקינה, הגנה על הכבד, פעילות אנטי דלקתית חזקה והשפעה על איזון האדרנל וייצור הורמוני מתח.

 

 

איך משתמשים?

 

מכניסים לכוס מים פושרים בערב כפית שורשי אסטרגולוס ומשרים במשך הלילה. בבוקר מרתיחים לעשר דקות, מסננים ושותים (כדאי לנסות ללעוס את האסטרגולוס ולבלוע).

 

5. קליפות פרי הגרסיניה - צמח מומחה בהורדת משקל

גארסיניה הוא עץ טרופי שמקליפות פירותיו אפשר להפיק תועלת רבה. זהו צמח מפתח לסיוע בתהליכי הורדת משקל, תוך ויסות ואיזון רמות הסוכר והשומנים בדם. בצמח ישנם רכיבים מאלחשי טעם מתוק, מרגיעים וממתנים בולמוסי אכילה.

 

 

שימוש בצמח ישפיע על חילוף חומרים תקין, ירידה בכמות השומן שהכבד מייצר מפחמימות, הגנה על כלי דם, טיפול בקשיי עיכול ומעי רגיז וסיוע ליציאות טובות. עודף משקל הינו גורם מרכזי ליצירת עייפות ותחילת מחלות, ושימוש בגארסיניה יאפשר לחזור למשקל נכון והרגשה טובה.

 

איך משתמשים?

 

שמים קליפה אחת בכוס מים רותחים ומשרים לעשר דקות, שותים את המים ולועסים את הקליפה. מומלץ לשתות את חליטת הגארסיניה עד שלוש פעמים ביום במשך חודשיים.

 

מתכון מומלץ שמשלב את כל הצמחים

שילוב של הצמחים למרקחת אחת יומית, יסייע לחזק את החיוניות ולהעלים את העייפות:

 

1. הכניסו את שורשי האסטרגולוס, שן הארי והוויטניה לחצי ליטר מים פושרים (כפית מכל אחד) והשרו במשך הלילה.

2. בבוקר הוסיפו את קליפות הגארסיניה למים, והרתיחו את ארבעת הצמחים במשך 10 דקות עם מכסה סגור.

3. סננו ושתו מחצית מהכמות בבוקר, ומחצית מהכמות בערב (במהלך היום יש לשמור בקירור).

4. שלבו שאיפה של הלבנדר באחת מהצורות שהוצעו והתמידו בפעולות הללו במשך מספר חודשים.

 

חשוב לזכור שהשימוש בצמחים הוא רק חלק מתהליך רחב יותר. עצרו רגע וחשבו מסלול מחדש, שנו את סדרי העדיפות שלכם, הקשיבו לגוף וללב וספקו לעצמכם פתרונות מהירים.

 

המידע באדיבות אבי ציטרשפילר, עשבונאי,הרבליסט ובעלי "חוות דרך התבלינים " בבית לחם הגלילית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
להילחם בעייפות הכרונית בדרך טבעית ונקייה
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים