שתף קטע נבחר

הצלה נדירה: מד"א ביצע החייאה לתינוק במצב מוות בעריסה – ולבו חזר לפעום

הוריו של תינוק בן חודשיים מצאו אותו לא מגיב וללא דופק בעריסתו. צוות מד"א שהגיע למקום החל לבצע בו החייאה מתקדמת והצליח להחזיר את לבו לפעולה. הוא מטופל כעת ביחידה לטיפול נמרץ בביה"ח שערי צדק ומצבו מוגדר קריטי

החייאה נדירה למוות בעריסה: צוות מגן דוד אדום הצליח להחזיר לפעולה את לבו של בן חודשיים שנמצא לא מגיב וללא דופק, היום (א'), על ידי הוריו. הוא מטופל כעת בבית החולים שערי צדק כשמצבו קריטי.

 

התינוק בן החודשיים, תושב גוש עציון, היה בריא עד כה. הוא נולד בשבוע ה-33 להריון כפג, אך ללא מחלות מולדות. הוא שוחרר במצב טוב מהפגייה.

 

היום האכילו אותו הוריו סמוך לשעה 12:00 והשכיבו אותו לישון. מצבו היה טוב, ללא מחלת חום לאחרונה. ארבע שעות לאחר מכן, מצאו אותו כשהוא לא מגיב וללא דופק בעריסתו.

 

צוות מגן דוד אדום שהוזעק למקום, פתח בהחייאה מתקדמת וממושכת שכללה הנשמות ועיסויי לב. במהלך ההחייאה הראה המוניטור כי לבו של התינוק חוזר לפעום.

 

התינוק פונה לחדר מיון ילדים של בית החולים שערי צדק, והועבר להמשך אשפוז ביחידה לטיפול נמרץ ילדים, כשמצבו מוגדר קריטי והוא מונשם ומורדם.

 

מוות בעריסה. סיבת המוות העיקרית בארה"ב עד גיל שנה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
מוות בעריסה. סיבת המוות העיקרית בארה"ב עד גיל שנה(צילום: shutterstock)

 

אין סיבה ישירה למוות

מוות בעריסה נקבע על ידי קריטריון אחיד בעולם, שקובע כי לא נמצאה סיבה ישירה למותו של התינוק וכי הוא לא סבל ממחלות רקע ידועות, חום גבוה או סימני התעללות. עם זאת, ייתכן שנתיחות לאחר המוות בתינוקות שמתו בעריסתם היו מראות את קיומה של מחלת רקע כלשהי.

 

הסיבות לתסמונת אמנם לא ידועות, אך עדויות שנאספו בשנים האחרונות גילו כי נקיטה של מספר פעולות הפחיתה באופן דרמטי את מספר מקרי המוות בעריסה בכל העולם. ועדיין, מדובר בסיבת המוות העיקרית בארצות הברית בתינוקות עד גיל שנה.

 

ואלה ההנחיות למניעת מוות בעריסה

השכבה על הגב: ארגוני הבריאות בעולם ממליצים לשכיב את התינוק לישון על גבו, בעוד שבזמן ערות, ותחת השגחת ההורים, יש להשכיב אותו על הבטן במטרה לחזק את שרירי הגב.

 

מאז ההמלצה הזו הופחת משמעותית מספר מקרי המוות בעריסה. אין להשכיב את התינוק לישון על הצד, בשל החשש כי יתהפך אל בטנו. עם זאת, ההנחיות קבעות כי ההורים אינם צריכים להתעורר משנתם בלילה כדי להפוך את התינוק על גבו.

 

מזרן מתאים: על המזרן להיות קשיח במידה מתונה, השומרת את מנח השכיבה של התינוק על גבו.

 

מיטה ריקה : בשנים האחרונות עולה משמעותית הסיכון לתמותה אצל תינוקות הישנים בסביבת עצמים, ובכלל זה בובות, דובי, כרית או שמיכה. ההנחיות קובעות כי על התינוק לשכב במיטתו על מזרן קשיח, כשהוא ריק מעצמים שעלולים לחנוק אותו, או לחסום את נתיב הנשימה שלו.

 

מוצץ מגיל חודש: משרד הבריאות הישראלי גם ממליץ להורים לתת לתינוקות מוצץ במהלך השינה עד גיל שנה כאמצעי למניעת מוות בעריסה. ההחלטה התקבלה בעקבות מחקרים שהראו שכיחות מופחתת של מוות בעריסה אצל תינוקות שישנו עם מוצץ. יש להתחיל את השימוש במוצץ רק אחרי שההנקה קיימת ומוצלחת משום שהשימוש בו מבלבל את הילד בהנקה.

 

הנקה: מחקרים הראו כי תינוקות שינקו חלב אם היו בסיכון מופחת למוות בעריסה. ההמלצה היא להמשיך בהנקה למשך ששת החודשים הראשונים לחיי התינוק לפחות.

 

עישון בסביבת התינוק: העישון במהלך ההריון ולאחר הלידה מגביר משמעותית את שכיחות מקרי המוות בעריסה. בתוך כך חשוב לזכור כי בקרב הורים מעשנים גדל הסיכון למוות בעריסה אצל התינוק. גם אם אינכם מעשנים בקרבתו של התינוק, רעלני הסיגריה נספגים בשיערכם, בבגדים ובחלל הפה ועוברים אל התינוק. לפיכך עשו כל מאמץ להפסיק לעשן, לפחות בשנה הראשונה לחייו.

 

ידעו גם את האחרים: ודאו כי שאר המטפלים בתינוק יודעים היטב את רשימת ההמלצות למניעת מוות בעריסה.

 


 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההחייאה החזירה את התינוק לחיים
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים