שתף קטע נבחר

1 מכל 6 סובל מעצירות כרונית - מה הסיבה לעלייה?

לפחות 16% מהאמריקנים בהם שליש מבני 60 ומעלה חווים עצירות כרונית, כך עולה מסקר של האיגוד האמריקני לגסטרואנטרולוגיה. העלייה המשמעותית: בשל התזונה המערבית עתירת שומנים ודלה בסיבים תזונתיים וחוסר פעילות גופנית. לדברי מומחים, בישראל הנתונים דומים

 

ומה הסיבות לעצירות בקרב ילדים?

 

 

אורח החיים המערבי העלה לא רק את התמותה ממחלות לב וכלי דם, אלא גם את אחת הבעיות השכיחות ביותר בעולם - עצירות כרונית. נתונים חדשים מארה"ב מגלים כי לפחות 16% מהאמריקנים,כולל לפחות שליש מבני 60 ומעלה סובלים מהבעיה.

 

הסקר שנערך על ידי האיגוד האמריקני לגסטרואנטרולוגיה מראה ש-16% מהאמריקנים, כולל שליש מהמבוגרים מעל גיל 60, סובלים מעצירות כרונית, המוגדרת כהעברת צואה פחות משלוש פעמים בשבוע, או מאמץ בהעברת תוכן המעיים עד למצב שבו היא גורמת לחסימה. כאשר התופעה מתרחשת מספר פעמים במשך שלושה חודשים, המצב מוגדר ככרוני.

 

מספר המאושפזים בגלל עצירות - הוכפל מ-1997

נתונים נוספים של בית הספר לרפואה הארוורד בארה"ב, שפורסמו ב"דיילי מייל" מראים כי מספר האנשים שאושפזו בשל סיבוכי העצירות, הוכפלו מאז שנת 1997בין היתר כוללים הסיבוכים חסימות מעיים, דימומים וגם טחורים ופיסורות.

 

הסיבות המרכזיות, לדעת מומחים, לשכיחות תופעת העצירות נעוצות בהרגלי החיים של העולם המערבי, הכוללים תזונה עתירת שומנים ופחמימות, תזונה דלת סיבים תזונתיים ומיעוט בפעילות גופנית.

 

"הנתונים בארץ דומים לאלה של ארצות הברית ומגיעים לעד 20% מהבוגרים שסובלים מעצירות", מסביר הפרופ' אלכסנדר פיש, מנהל יחידת הגסטרו במרכז הרפואי סורוקה, "השימוש בתרופות ותכשירים לעצירות הן אחת מהתעשיות המשגשגות ביותר ברפואה, ואנשים לא מפסיקים לחפש פתרונות קסם כדי להתגבר על התופעה".

 

 ( ) ( )

 

"הטיפול בעצירות כולל פעילות גופנית, תזונה עשירה בסיבים ושתייה מרובה של נוזלים", אומר הפרופ' פיש, "בשלב הבא אנחנו ממליצים על תכשירים כמו פגלקס ונורמלקס פעם עד פעמיים ביממה, שבמרבית הפעמים פותרים את הבעיה".

 

במקרים עקשים יותר, רושמים הרופאים תרופות כמו רזולור הפועלות על הגברת התכווצויות המעי ומאושרת בסל התרופות הישראלי לנשים בלבד, ואמיטיזה שאיננה בסל התרופות ומגבירה את הפרשות המעי. עם זאת הן כוללות תופעות לוואי שמקשות על מטופלים רבים להתמיד בטיפול.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
עלייה בסובלים מעצירות כרונית
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים