שתף קטע נבחר

נתונים קשים: עד 21% מילדי כיתה א' - שמנים

קרובים לצלחת: לקראת הדיון בכנסת על התקנות לסימון המזון, פרסם משרד הבריאות נתונים מטרידים על השמנה בקרב ילדים בבית־הספר

היום (ב') יובאו לדיון בכנסת תקנות לסימון המזון, המתבססות על ההמלצות שהגישה לפני כמה חודשים ועדה שכללה מומחים בתחומי התזונה, האפידמיולוגיה וכלכלת הבריאות.

 

על פי ההמלצות, החל ממארס 2018 יסומנו בסימון אדום בחזית האריזה מוצרים שבהם מעל 800 מ"ג נתרן, 22.5 גרם סוכר ו־6 גרם שומן רווי ל־100 גרם מוצר. בשלב השני, שייצא לפועל ביולי 2019, המדדים לסימון אדום יוחמרו: כמות הנתרן במוצרים מוצקים ל־500 מ"ג, סוכרים ל־15 גרם ושומן רווי ל־5 גרם.

 

התוכנית צפויה להסתיים בדצמבר 2020, אז יסומנו בסימון אדום מוצרים שבהם כמות הנתרן ל־100 גרם מוצר תעמוד על 400 מ"ג, סוכר על 10 גרם, ושומן רווי על 4 גרם.

  

 ( ) ( )

 

כחמישית מהילדים העולים לכיתה א' שמנים

לקראת הדיון שיתקיים היום (ב') בכנסת פרסם משרד הבריאות את הנתונים על עודף משקל והשמנה בקרב ילדים בבתי־הספר. על פי הנתונים, בקרב כיתות א' כ־21% מהילדים בבתי־הספר החילוניים סובלים מעודף משקל ומהשמנה; כ־17.5% בבתי־הספר הדתיים; כ־12.8% בבתי־הספר החרדיים; כ־19.1% בבתי־הספר של המגזר הערבי, וכ־11.5% במגזר הבדואי.

 

בקרב כיתות ז' המצב קשה עוד יותר: בבתי־הספר החילוניים 17.7% מהתלמידים סובלים מעודף משקל ו־11% מהשמנה; בבתי־הספר הדתיים 16.5% סובלים מעודף משקל ו־11% מהשמנה; בבתי־הספר של המגזר החרדי 14.4% סובלים מעודף משקל ו־9% מהשמנה; בבתי־הספר במגזר הערבי 19% סובלים מעודף משקל ו־17.5% מהשמנה, ובמגזר הבדואי 16.5% סובלים מעודף משקל ו־10.6% מהשמנה.

 

שר הבריאות, יעקב ליצמן, אמר כי מדובר בנתונים מדאיגים מאוד. "ילדי ישראל מתמודדים עם בעיית השמנה קשה, וזה פשוט לא בריא לא להם, לא להורים ולא למדינה. חייבים לעצור את מגפת הסוכר והשומן שפוגעת בכולנו".

 

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב הוסיף: "אנחנו הופכים להיות אומה של אוביסים מגיל צעיר. אני קורא לחברי ועדת הבריאות של הכנסת לקרוא את הנתונים הבוקר ולהבין כמה המהלך של סימון מזון הוא בהול ודחוף למדינת ישראל".

 

איך הפכה ההשמנה למגיפה עולמית?

  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
כחמישית ילדי כיתה א' שמנים
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים