שתף קטע נבחר

האימון שמחבר שריר וקואורדינציה: במיוחד לגיל השלישי

עם העלייה בגיל פעולות פשוטות ויומיומיות הופכות לעיתים לקשות. טכניקת אימון ייחודית מבקשת לענות על הצורך לתירגול ייעודי לבני הגיל המבוגר. מפתחת הגישה מספרת על ארבעת העקרונות שיבטיחו למתאמנים חיזוק של השרירים, טווחי תנועה במפרקים, שיווי משקל ומוח חד

בשיתוף "מגדלי הים התיכון"

בהיותנו יצורים אנושיים שחיים את החיים ופעילים כל ימי חיינו אנחנו רוצים לשמר את הגוף שלנו במצב בריא וחזק. אולם לא כולנו אוהבים להתעמל, למרות שאנו יודעים כמה הפעילות הגופנית היא כלי הכרחי לשימור בריאות הגוף.

 

גברים ונשים מגיל מסוים מרגישים שהם נוטים להתעייף במהירות, שהם אינם חזקים ולא מספיק ערניים. רבים מספרים על כך שהגוף נחלש ופעולות כמו להרים ידיים כדי לפתוח דלת עליונה במטבח, להתכופף, לדחוף ולהרים שהיו בעבר הלא רחוק פשוטות וקלות דורשות מהם לפתע מאמץ רב.   

 

עוד בנושא אימון גופני במדור 60 פלוס:

10 כללים להליכה נכונה ויעילה בגיל מבוגר

למנוע פציעות: דברים שצריך לדעת לפני אימון

דרך היעילה ביותר לשמור על יכולות המוח

 

טכניקת אימון שמשלבת עבודה על השרירים, שיווי משקל, תנועה וחשיבה (shutterstock) (shutterstock)
טכניקת אימון שמשלבת עבודה על השרירים, שיווי משקל, תנועה וחשיבה(shutterstock)

 

למרות הכאב יש רצון עז להשאר פעילים ועצמאים

אנו מודעים לכך כי ברבות השנים חלה ירידה בצפיפות העצם ומתעוררים כאבים במפרקי הידיים, הירכיים וחוליות הגב. כמו כן לעיתים קרובות מרגישים בני הגיל המבוגר כאבים גם בכתפיים, בברכיים ובגב התחתון.

 

ולצד הכאבים, הקושי והאי נוחות המגיעים לא פעם עם הגיל המבוגר אנו רוצים להמשיך באורח חיינו, לטייל, לערוך קניות או לשחק עם הנכדים. להשאר פעילים ועצמאיים, לשמר את הכושר הפיזי והמנטלי ולא להיות מוגבלים. רובנו כמהים להמשיך להישאר צעירים בנפשנו, ואם אפשר גם בגופנו.

 

גישת אימון ייחודית למען חיזוק

הפתרונות שמציעה הרפואה כרוכות פעמים רבות בנטילת תרופות. אולם רבים מחפשים דרך אחרת לחיות ללא כאבים. מניסיון עבודתי עם בני הגיל המבוגר פיתחתי טכניקה תירגול של גוף ומוח. האימון נותן מענה לכאבי הגוף מצד אחד ושומר את המוח חד ופעיל, מצד שני.

 

מדובר טכניקת התעמלות מחוץ לקופסא לה קראתי BODY M. התירגול נולד במיוחד לאנשים שרוצים לשמר את בריאות גופם ואת פעילות המוח.

 

השיעורים מורכבים ממגוון תרגילים שבמורכבותם ומקוריותם מעוררים עניין ומפיגים את השעמום מהאימון. התרגילים עובדים על חיזוק וגמישות השריר, המפרק והעצם, טווחי תנועה, שיווי משקל ויציבה נכונה.

 

מיכל, משמאל ורות מתעמלת בת 94 באימון שבועי (באדיבות מיכל דבידוביץ') (באדיבות מיכל דבידוביץ')
מיכל, משמאל ורות מתעמלת בת 94 באימון שבועי(באדיבות מיכל דבידוביץ')
 

4 עקרונות עיקריים לגישה

טכניקת BODY M משלבת עבודת גוף, מוח ונפש. לפניכם 4 עקרונות שמלווים את התירגול:

 

1: הנעה של מגוון שרירים: בכל תרגיל המתעמל/ת מנצל/ת בצורה מרבית את תנועת השריר והמפרק. השריר עובד מכל הזויות האפשריות. בכל שיעור יגיע המתעמל/ת למקומות הכי "נידחים" בגופו/ה, אלה שלא מצליחים להגיע אליהם בחיי היום יום.

 

את התרגילים המתעמל/ת צריך לעשות בצורה מבוקרת ומדויקת. תרגיל מבוקר יצליח לנצל טוב יותר את טווח התנועה המקסימלי שעליו עובדים. טווח תנועה גדול יותר יעזור למתעמלים בפעולות יומיומיות.

 

2: ריכוז: בשיעורים על המתעמלים להתמקד בהסברים המפורטים של כל תרגיל. בזכות מורכבות התרגילים, המתעמלים מאמצים את פעילות המוח, שעוזרת לשפר את הריכוז מחד ואת הקואורדינציה מאידך. זהו פתרון מצוין גם לסובלים מבעיות קשב וריכוז המתקשים לבצע כמה פעולות בבת אחת. הריכוז והדיוק נחוצים כדי למקסם את התוצאות.

 

3: רוטציה ו'סחיטה': אחת הפעולות החשובות בטכניקת ההתעמלות היא הרוטציה, כלומר סיבוב. חוליות עמוד השדרה מאד חשובות, בתוכן עובר חוט השדרה ולכן צריך לחזק אותן. רוטציה היא הפעולה העיקרית לחיזוק ושימור.

 

פעולת הרוטציה נעשית גם על שני המפרקים החשובים, המועדים לפורענות, מפרק כף היד ומפרק הירך. מפרקים אלו נשחקים עם הזמן והם הסובלים ביותר, יחד עם החוליות, מדילול מסת העצם.

 

בעזרת רוטציות ו"סחיטות", נוכל לעזור גם לאזורים הללו להאט את תהליך איבוד תאי העצם, ועל ידי כך נשמרף נחזק ונשפר את תפקודם בחיי היומיום.

 

4: איזון וחזרה: בכל תרגיל העבודה נעשית בצד אחד של הגוף, ואז בצד השני. על ידי כך אנו משפרים את הזיכרון לטווח קצר.

 

התרגילים המורכבים, כאמור, מבוצעים מספר פעמים בצד אחד ומפעילים את מוחנו כדי לזכור את אותן הפעולות בצד השני.

 

תירגול מאוזן על שני הצדדים במגוון תנוחות לחיזוק  (באדיבות מיכל דבידוביץ') (באדיבות מיכל דבידוביץ')
תירגול מאוזן על שני הצדדים במגוון תנוחות לחיזוק (באדיבות מיכל דבידוביץ')

 

השפעה מיידית בפעולות פשוטות

את ההשפעה המייטיבה של התירגול הייחודי אני רואה בשיעורים השונים אותם אני מעבירה. הדיירים ב'מגדלי הים התיכון' בנורדיה, שמגיעים לשיעורי ההתעמלות בטכניקת BODY M, מגיבים בהתלהבות.

 

הם חוזרים ומספרים איך השיעורים עזרו ועוזרים להם בפעולות היומיומיות שבעבר נראו בלתי אפשריות. איך התרגילים שיפרו להם את טווחי התנועה ואיך הם מצליחים להרים גבוה יותר את הידיים. אני רואה שיפור ביכולות שיווי המשקל של המתאמנים ושומעת פחות ופחות על כאבים ומכאובים.  

 

אולם השמחה הגדולה היא כאשר המתאמנים מגיעים בשמחה ופוגשים את האימון לא כמטלה מייאשת כי אם כדרך חיים למען חיים בריאים, נטולי כאב ועצמאיים.

 

צפו במיכל דוידוביץ' מבצעת שלושה תרגילים על פי טכניקת האימון BODY M המחברים פעילות של שריר, מפרק וקואורדינציה:

 

 

 

הכותבת הינה מורה לספורט בעלת תואר B.ed מסמינר הקיבוצים. מייסדת ומפתחת טכניקת האימון BODY M

 

 

בשיתוף מגדלי הים התיכון

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מגדלי הים התיכון
באדיבות מיכל דבידוביץ'
פעילות גופנית ככלי הכרחי לשימור על הבריאות
באדיבות מיכל דבידוביץ'
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים