שתף קטע נבחר

מה ריח הזיעה שלנו אומר עלינו על-פי הרפואה הסינית

האם לזיעה שלכם יש ניחוח של עשן? או אולי של מי ים עומדים או פרחים רקובים? הרפואה הסינית גורסת כי ריח הגוף שנודף מאיתנו הוא דרך לגלות מה מתרחש בגופנו ולטפל בו בהתאם - והקיץ הלוהט הוא הזדמנות מצוינת לעשות זאת

הקיץ בעיצומו, והוא מביא עמו את ניחוחות הזיעה של כולנו. גם אם נראה כאילו תעשיית פרסום הדיאודורנטים והבשמים משתלטת בימים אלו על כל חלקה טובה, כל התכשירים שבעולם לא יספיקו כדי להסתיר את מה שהגוף שלנו מנסה לאותת לנו באמצעות הפעולה הטבעית של ההזעה.

 

אחד העקרונות המרכזיים ברפואה הסינית הוא האיזון - שימור מצב האנרגיה (צ'י) על ידי קיומם של יין ויאנג - שני הפכים משלימים. ההפכים הללו חייבים להתקיים בכל מקום במרחב, כולל בגוף שלנו, כדי לאזן את המערכות ברמה הפיזית, המנטלית והנפשית באופן רציף.

 

הרפואה הסינית המסורתית מציגה מספר דרכי אבחון שבאמצעותן אנחנו יכולים לגלות מה מתרחש לנו בגוף, ואילו מערכות פיזיולגיות יצאו מאיזון. הזיעה וריח הגוף היא אחת מהדרכים הללו. בעונת הקיץ, החום הגדול מעודד את נקבוביות העור להיפתח בקלות, וכך להפיץ את תמצית הריח הטבעית והאופיינית של גופנו.

 

זיעה וריח גוף (צילום: shutterstock)
מה ריח הזיעה שלכם מזכיר לכם?(צילום: shutterstock)
 

בקשת הריחות הרחבה שהגוף מנדף, כל ריח מייצג דיסהרמוניה וחוסר איזון אופייניים מסוימים. לרוב אנחנו מנסים לנטרל את הריחות הללו, שנחשבים לבלתי נעימים, בעזרת מוצרי בישום למיניהם. אבל דווקא הקשבה לריחות הללו והרחה מלומדת שלהם יכולות לסייע לנו, המטפלים ברפואה סינית, להבין טוב יותר את מה שמתרחש בגופו של המטופל ולהציע טיפול בהתאם.

 

עוד כתבות בנושא:

עומסי חום כבדים בכל הארץ: כמה מים צריך לשתות ואיך לזהות התייבשות?

סובלים מהחום? אולי אתם צריכים לאכול משהו מר

שורדת גם את הכביסה. עובדות מפתיעות על זיעה

 

פחם או עשן: ריח של חרדה

על פי הרפואה הסינית, ריח גוף של פחם או עשן מעיד על חוסר איזון של הלב, שאחראי למצב המנטלי והנפשי של האדם. מצב של חוסר איזון בלב עלול לגרום לתחושות לחץ, מתח, תשישות נפשית, תסכול, הפרעות שינה, חרדה ופחד. לכן אם ריחו של אדם מתאפיין בניחוח מעושן או פחמי, הטיפול הנכון ביותר יהיה חיזוק האספקט הרגשי והמנטלי, שיפור המערך החברתי, סיוע בשינוי נקודת המבט על החיים, התרחקות מגורמים מחלישים או מעוררי פחד ותסכול ותמיכה באורח חיים נכון ומאוזן.

 

חמצמצות מעופשת: ריח של תקיעוּת

ריח הגוף שלכם חמוץ, מעופש וסרוח? על פי הרפואה הסינית, סביר להניח שקיים בגופכם חוסר איזון בכבד ובכיס המרה. אל מנעד הריחות החמצמץ יתלוו גם תלונות על עצבנות, חוסר סבלנות וסובלנות וקושי בקבלת החלטות ותכנון שגורמים לתקיעת אנרגיית הגוף והיעדר זרימה. זה מצב שעלול להוות מכשול לא רק באספקט הפיזי, אלא גם באספקט המנטלי והרגשי. מצב כזה יכול להיות תוצאה של שתיית אלכוהול לא מבוקרת ותזונה עשירה במזונות עתירי שומן, חריפים ומתובלים.

 

זיעה וריח גוף (צילום: shutterstock)
מנסים להסתיר את הריח - אבל הוא עדיין קיים(צילום: shutterstock)

במצב זה המטופל יתבקש לשמור על דיאטה מאוזנת שמשמעותה הורדת כל המזונות המזיקים מהתפריט היומי והעלאת המינונים של ירקות ירוקים ובפרט עלים ירוקים כמו פטרוזיליה, רוקט וכוסברה שידועים בהשפעת ניקוי הרעלים והשומנים מהגוף וסיוע בהתחדשות הדם. ברמה המנטלית, נבקש מהמטופל לעבוד על אותם גורמים שתוקעים ומשבשים את זרימת האנרגיה בגופו ולתמוך בשחרורה על ידי התמדה בפעילות גופנית סדירה שתעודד את אנרגיית הגוף לנוע ביתר חופשיות וללא מכשולים.

 

פרחים רקובים: ריח של אובססיביות

על פי הרפואה הסינית, הטחול אחראי על פירוק המזון שלנו והתמרתו. כשהטחול יוצא מאיזון, ריח הגוף יתאפיין במתיקות עודפת, כריחם של פרחים רקובים, טחב ועובש. חוסר איזון של הטחול מאופיין גם במצב מנטלי של אובססיביות מחשבתית או דאגנות יתר, שפוגמות ביכולת הטחול לעבד את המזון שאנחנו צורכים.

 

במצב כזה נמליץ למטופל להסתייע בתזונה של ירקות שורש וירקות כתומים כמו דלעת, דלורית, בטטה וגזר - שידועים בהשפעתם המחזקת על הטחול. גם ברמה המנטלית תידרש עבודה, והמטופל ילמד דרכי התמודדות עם הנטייה האובססיבית שלו ושיפור דפוס ההתנהגות הזה. 

 

ריקבון: ריח של כשל בניקוי הגוף

שני איברים בגוף האדם אחראים על ניקוי הגוף וסילוק הפסולת - הריאות והמעי הגס. הריאות אחראיות על סילוק דו תחמוצת הפחמן, והמעי הגס אחראי על סילוק פסולת מהמזון שאנחנו אוכלים באמצעות הצואה.

 

מסייעת לניקוי רעלים. פטרוזיליה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
מסייעת לניקוי רעלים. פטרוזיליה(צילום: shutterstock)
 

אנשים שנוטים לסבול מתחושות אקוטיות של צער, כאב ויגון לאורך זמן עלולים לסבול מהיחלשות של שני האיברים הללו, וריחות הגוף והזיעה שלהם יהיו בהתאם. הריח האופייני במצבים הללו הוא ריח גוף של ריקבון חריף. במקביל, יופיעו תסמינים של שיעול טורדני, עצירות כרונית או שלשולים. 

 

 

במצבים כגון אלו הטיפול יתמקד בדיקור שיסייע לתיעול התנועתיות וחיזוק המעיים לסילוק הפסולת וחיזוק פעולתן הטבעית של הריאות על ידי תרגול נשימה נכונה של הכנסת אוויר עתיר בחמצן וסילוק הפחמן הדו חמצני. תרגול כזה יכול לסייע לריאות להתחזק ולשוב למצבן התפקודי הנכון.

 

מים עכורים: ריח של חוסר איזון מערכות הנוזלים

סובלים מריח גוף של מי ים מלוחים או ריח רע של מים עומדים? הרפואה הסינית תניח שאתם סובלים מחוסר איזון של מערכות הנוזלים בגוף - שלפוחית השתן והכליות. על פי הרפואה הסינית, האיברים הללו אחראים על סירקולציית מערך הנוזלים בגוף, וכשאחד מהם או שניהם נחלשים, אחד התסמינים שעלולים להופיע הוא ריח גוף עז של מים עומדים עכורים.

 

לצד אלו, המטופל יציג ברוב המקרים גם תסמינים של עייפות ותשישות קיצונית, כבדות הגוף, בצקות באיזורים הנמוכים (כפות רגליים וברכיים) ומצב מנטלי של חוסר רצון וחשק לעשייה - שיובילו לחוסר פעילות של מערכות הנוזלים והדם בגוף.

 

במצבים כאלו הטיפול יתמקד בנקודות דיקור שמעודדות את אנרגיית הגוף להתחיל לנוע ולזרום, ובעיקר נקודות דיקור שמשפעלות תנועה מחלקו התחתון של הגוף אל החלק העליון. נעודד את המטופל להתחיל בהדרגה ביצוע של פעילות גופנית שתסייע לאנרגיית הגוף לזרום ונמליץ על אכילת מזונות חמים שיעודדו את מערכת העיכול לנוע.

 

המזונות המומלצים יהיו מרקים חמים, מזונות חריפים, ירקות מאודים או מבושלים, בשר לסוגיו ושתיית תה ג'ינג'ר וקינמון. נמליץ להימנע ממזונות בעלי אקלים קר כמו מוצרי חלב, ירקות ופירות טריים ומזון נא.

  

קרן בית און היא מטפלת ברפואה סינית

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
פרחים רקובים או מים עומדים?
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים