שתף קטע נבחר

מחקר מצא: מהם גורמי האלרגיה בימי שרב

חוקרים מאוניברסיטת חיפה יחד עם צוות מארה"ב וספרד בדקו מי האשם האמיתי בתופעות האלרגיה שרבים סובלים מהם בימי שרב. התוצאות שהתקבלו הסירו אמנם את האשם מגרגרי האבק אבל מצאו אשם חדש מפתיע למדי

מאשימים את האלרגיות בימי שרב בגרגרי אבק? עכשיו מתברר שהסיבה היא דווקא גרגרי אבקה. בימים שרביים יש באוויר יותר גרגרי אבקה של צמחים הגורמים לאלרגיה  מאשר בשאר ימות השנה, כך עולה ממחקר חדש שנערך באוניברסיטת חיפה.

 

"מומלץ לאנשים הסובלים מתגובה אלרגית משמעותית לקבל טיפול אנטי אלרגי מבעוד מועד בהתאם לתחזית מזג האוויר, זאת כדי להקטין את התגובה האלרגית לגרגרי האבקה בתקופה זו", אמרה הדוקטורנטית אילנית הלפמן-הרצוג, מעורכות המחקר.

 

 

אלרגיה בשרב. פחות האבק, יותר הצמחים (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
אלרגיה בשרב. פחות האבק, יותר הצמחים(צילום: shutterstock)

 

כרבע מהאוכלוסייה סובלת מאלרגיה

על פי הנתונים, כרבע מאוכלוסיית ישראל סובלת מתופעות של אלרגיות עונתיות. רבים מהסובלים יודעים שדווקא בימי שרב, התסמינים מתגברים. אחד ה"חשודים המיידיים" בתופעה הם גרגרי אבק, ששכיחותם עולה בימי שרב.

 

במחקר הנוכחי ביקשו החוקרים, הדוקטורנטית הלפמן-הרצוג ופרופ' חיים קותיאל מהחוג לגיאוגרפיה ולימודי סביבה באוניברסיטת חיפה, ד"ר חפר צילה מקופת חולים, יחד עם צוות חוקרות מארצות הברית וספרד לבדוק האם האשם הם דווקא גרגרי האבקה: החלק הזכרי במנגנון הרבייה של צמחים שונים.

 

המחקר התבצע בגרגרי אבקה של צמחים דשאיים (דשא, עשבים וכד') וצמחים סילקיים (סלק, תרד ועוד כ-50 מינים הגדלים בארץ), שתקופת הפריחה שלהם מתפרסת על פני כל השנה ושל אורניים, אלוניים, ותותיים, שתקופת הפריחה שלהם מתרחשת באביב.

 

איסוף האבקה נערך בין השנים 2014 - 2010 באמצעות מכשיר ניטור, השואב כמות אוויר של ליטר אחד לדקה - בדומה לנשימה של בני האדם. לגבי כל אחד מהצמחים, נבדקה כמות גרגרי האבקה בשלושה מועדים: ימי שרב, המוגדרים ימים שבהם הטמפרטורה היומית גבוהה מהממוצע החודשי והלחות היחסית נמוכה מ-50% באזור תל אביב ומ-45% באזור ירושלים; ימים חמים בהם הטמפרטורה היומית גבוהה מהטמפרטורה החודשית; "ימים קרים", בהם הטמפרטורה הייתה נמוכה מהממוצע החודשי. בנוסף, נבדקו גם כיווני האוויר כשהכיוונים מזרח ודרום מייצגים תנאי שרב.

 

ניטור (צילום: אילנית הלפמן-הרצוג)
תחנת ניטור. יותר גרגרי אבקה באוויר . צילום: Spanish aerobiology network – REA

 

מתוצאות המחקר עולה כי בימי השרב יש יותר גרגרי אבקה באוויר של צמחים אורניים, דשאיים וסלקיים מאשר בשאר ימות השנה, ובימים חמים יש יותר גרגרי אבקה של העצים ממשפחת האלוניים.

 

"בימים בהם הטמפרטורה גבוהה ובמיוחד בימי שרב שבהם האוויר יבש, החולים הרגישים לגרגרי האבקה של צמחים אלה חשופים לכמות גדולה יותר של אלרגניים וייתכן שהסימפטומים האלרגניים יהיו חזקים יותר. מומלץ לקבל טיפול אנטי אלרגני בהתאם לתחזית מזג האוויר", אמרה הלפמן – הרצוג.

 

לדברי החוקרים, בגלל שחלק גדול מהאוכלוסייה מתגורר בערים ניתן לתכנן או לקבוע מדיניות של שתילת צמחייה אשר לא גורמת לאלרגיה.

 

"הרשויות האחראיות חייבות להחזיר את תחנות ניטור גרגרי האבקה לעבוד. ניטור זה יוביל למחקרים נוספים המיועדים לעזור לציבור הרחב להתמודד על מחלת האלרגיה שעלולה לסכן חיים", סיכמה הלפמן-הרצוג.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
מי גורם לתופעות האלרגיה?
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים