שתף קטע נבחר

יעיל לפנים או מסוכן? הכל על "טיפול פני הערפד"

הזרקת פלזמה לפנים לצורכי אסתטיקה הפכו בתקופה האחרונה לטרנד הכי חם. מה ידוע על הטיפול הזה, ומהו הידע המדעי העומד מאחורי השיטה? פרופ' אייל וינקלר מסביר

כולנו שואפים לקיצורי דרך ופתרונות קלים, אלא שלעיתים זה בניגוד להיגיון שלנו, שמזהיר אותנו לא להתפתות. לפעמים באיחור מצער.

  

"ניתוחים ללא ניתוחים", הטרנד החם בתחום הפלסטיקה, כולל שלל טיפולים "בלי חדר ניתוח, בלי סכין ובלי תקופת החלמה". טיפול שכזה שעלה לאחרונה לכותרות, הוא טיפול הזרקת דם או מוצריו (טיפול פלזמה) בזריקות לתוך הפנים, לצורך רענון והטבת המצב הקוסמטי של הפנים.

  

מזריקים את הדם כדי לרענן את מראה הפנים (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
מזריקים את הדם כדי לרענן את מראה הפנים(צילום: shutterstock)

 

מהו טיפול בפלזמה, כיצד הוא מבוצע ומהו הידע המדעי העומד בבסיס הטיפול?

הפלזמה היא הנוזל העיקרי המרכיב את דמנו. בתוך הפלזמה מומסים חלקית חלבונים ווויטמינים ומושקעים בה תאי הדם האדומים, התאים הלבנים וטסיות הדם. הטסיות הן בפשטות דיסקיות דם, החיוניות לתהליך קרישת הדם במקרה של פציעה.

  

במסגרת הטיפול בהזרקת פלזמה, נוטלים מהמטופל כמות קטנה של דם, מעבירים את הדם להפרדה בסרכוז מהיר בצנטריפוגה, ואת הנוזל המתקבל מזריקים לאיבר בגופו של המטופל. במקרה שלנו, הזרקה לפנים למטרה קוסמטית.

  

מה אנו יודעים על הטיפול להזרקת פלזמה?

הטיפול המכונה באנגלית PRP - platelets rich plasma, או בעברית פלזמה מועשרת בטסיות, אמור לרפא אזורי דלקת.

  

המאמרים הבודדים היחידים שפורסמו בספרות המדעית שתומכים בטיפול היו בתחום האורתופדיה. שם תוארו מקרים של שיפור בדלקות של מפרקים לאחר הזרקה של הדם המסורכז של המטופל עצמו. המחשבה היא שטסיות דם בריכוז גבוה, יגרמו להאצה ולשיפור בתהליכי הריפוי של דלקות באזור ההזרקה. טיפול כזה מומלץ לאנשים שמצבם הביאם לכאב בלתי נסבל, או מגבלה משמעותית בתנועה.

  

לא מצאתי כל תיאור מחקרי שפורסם בספרות המדעית המראה שיפור אסתטי במראה הפנים לאחר הזרקת פלזמה מועשרת בטסיות.

 

המטפלים בשיטת הפלזמה מבטיחים שלאחר הטיפול הפנים תיראנה יותר צעירות, נטולות קמטים, יותר רעננות ואף מכנים את השיטה הרמת פנים ללא ניתוח.

  

כאמור, השיטה מחייבת נטילת דם מהמטופל, הפרדת הפלזמה והזרקות מרובות של פלזמה לעור הפנים.

  

טיפות דם תופענה בנקודות הדקירה הרבות מיד בתום ההזרקה, הפנים מתכסות בדם ומכאן שמה הפופולרי של השיטה, "טיפול פני ערפד". לאחר ההזרקה תתרחש אדמומיות, נפיחות ובצקת של הפנים אשר יימשכו עד 72 שעות. במקרים נדירים, עלול להתרחש זיהום שמתאפיין בהפרשה ואודם. זיהום המתרפא לרוב בטיפול אנטיביוטי שגרתי. ומה קורה אחר כך?

 

 זהו, שכאן יש מחלוקת מאוד משמעותית בין הרופאים המתלהבים מהשיטה לבין רופאים שהתאכזבו ממנה, ולפרסומים שפורסמו בספרות המחקרית המדעית. רופאים מסוימים נשבעים שהשיטה עובדת, אבל רבים אחרים אשר ניסו אותה טוענים ההפך.

  

להצלחת הזרקת הפלזמה לעור הפנים אין כל תיעוד מדעי בספרות הרפואית. לכן, מבחינתי כרופא מומחה חוקר ואיש אקדמיה, הזרקת פלזמה לפנים היא שיטה שאין לה הצלחה מדעית מוכחת ואין להתפלא אם לא תתקבלנה התוצאות המובטחות, או שום תוצאה ניכרת לעין בכלל.

  

במקרים שבהם יבוצע הטיפול הזה על ידי רופא לא זהיר או כמקובל לאחרונה במחוזותינו, על ידי מתחזה לרופא, קוסמטיקאית וכיוצא בזה, עלולה להתרחש גם קטסטרופה כמו זיהומים קשים, צלקות, פיגמנטציה מוגברת ועוד.

  

העובדה שעוסקים בטיפול בדם ומוצריו והזרקתם לפנים מחייבת טיפול מיומן בתנאים סטריליים ובמיומנות רפואית גבוהה. העובדה שמפורסמות שונות מציגות את טיפול הערפד או כל טיפול אחר אינה מעידה על אמיתותו המדעית או על הצלחתו. בעידן שבו הפייסבוק והאינסטוש הם כלים פרסומיים, זה מחייב אותנו לנהוג בזהירות רבה בבואנו להחליט על טיפול קוסמטי.

  

הכותב הוא מומחה בכירורגיה פלסטית ואסתטית

 

כך מתבצעות ההזרקות. צפו:

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
הדם משמש לצורכי אסתטיקה
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים