שתף קטע נבחר

מה גורם למטופלי הקנאביס הרפואי להתקפי חרדה?

מטופלים רבים טוענים שהקנאביס הרפואי שניתן להם מאז הרפורמה בענף גורם לתופעות לוואי שלא הכירו קודם לכן. החולים חושדים שהגורם לכך הוא עובש שגילו בקנאביס או חומרי ההדברה שהוא רוסס בהם. משרד הבריאות: "כל מוצר שיוצא מאחד המפעלים שאושרו עובר בדיקות קפדניות"

עשרות חולים שמטופלים מזה שנים בקנאביס רפואי מתלוננים שהקנאביס שמסופק להם כעת באמצעות החברות המורשות גורם להם לראשונה לתופעות לוואי של פריחות, מיגרנות, הקאות, ועוד. לטענת חלק מהמטופלים, הגורם לכך עשוי להיות עובש שגילו בקנאביס שסיפקו להן החברות.

  

"הרגשתי סחרחורות, כאבי ראש, מיגרנות. היו לי התקפי חרדה קשים, אלרגיה, בחילות והקאות", סיפרה אתמול אורי קליפר (26), חולת קרוהן ופסוריאזיס שמטופלת בקנאביס שש שנים. "אני יודעת בוודאות שזה מהקנאביס, כי לא שיניתי שום דבר מההרגלים שלי".

 

קנאביס (צילום: shutterstock)
קנאביס(צילום: shutterstock)

 

קראו עוד:

4 חודשים לרפורמת הקנאביס הרפואי: מחסור במלאי בבתי המרקחת

חולים טוענים: רפורמת הקנאביס מייקרת את הטיפול פי 3

"הקנאביס מחזיק את אבא בחיים, אין לנו כוחות להיאבק במשרד הבריאות"

 

השפעה של העובש בקנאביס

יעל (שם בדוי), חולת פיברומיאלגיה וסרטן, מקבלת - מאז החלה הרפורמה בענף - את אספקת הקנאביס הרפואי שלה באמצעות חברת "שאיפה לחיים". "בכל שימוש מאז שהועברתי ל'שאיפה לחיים' חוויתי פריחות שעד עכשיו מלוות אותי", אמרה אתמול. "פניתי למשרד הבריאות בבקשה להחליף ספק ולא נעניתי. כבר חמש שנים שאני מטופלת בקנאביס רפואי וזו הפעם הראשונה שאני מגיבה לחומר באופן הזה".

  

חלק מהמטופלים סבורים שהסיבה לתופעות הלוואי היא חומרי ההדברה שבהם מרססים המגדלים את הקנאביס. "אני מטופלת מ־2008 ומעולם לא קרה שסבלתי מגרד בגלל קנאביס, עד עכשיו", סיפרה אתמול דנה בר־און, חולה במחלת ניוון שרירים קשה העומדת בראש עמותת המטופלים בקנאביס רפואי. "אני צריכה לצרוך קנאביס שאני לא יודעת באילו חומרי הדברה השתמשו עליו. עבורי קנאביס הוא ההבדל בין להיות סיעודית לחלוטין לבין להיות עצמאית, ועכשיו אני צריכה לבחור אם לסבול מתופעות לוואי שאני לא יודעת עד לאן הן יכולות להגיע, או לחזור לכאבים ולמגבלה".

  

קרנית ידיד, חולת לופוס ופיברומיאלגיה, אמרה: "כמעט שש שנים שאני מטופלת בקנאביס רפואי, אבל מאז שהחליפו לי ספק חוויתי כאבי ראש משתקים, בחילות ופריחות בכל הגוף. מה שעד לפני רגע הציל את חיי, כעת מהלך עליי אימה. כשניסיתי לברר אם הבעיה היא רק אצלי, גיליתי עוד ועוד עדויות".

  

מחברת "שאיפה לחיים" נמסר בתגובה: "לקנאביס רפואי השפעות אינדיבידואליות על מטופלים שונים. החברה מטפלת ביותר מ־10,000 מטופלים שבוחרים במוצריה מדי חודש. המעטים מבין מטופלינו שאינם מגיבים בחיוב למוצרינו יכולים, במסגרת הרגולציה החדשה, לבחור במוצרים של חברה אחרת".

  

ממשרד הבריאות נמסר: "משרד הבריאות, באמצעות היחידה לקנאביס רפואי, פירסם רגולציה לכלל העוסקים בתחום הקנאביס הרפואי ובה הנחיות לבקרות איכות הן בתחום הגידול והן בתחום הייצור. לראיה, לאחרונה הוטל הסגר והותלה רישיון של אחד מהספקים בתחום בעקבות ממצאים שהתגלו בביקורת שנערכה באתר החברה ושאינם עומדים בסטנדרט הרפואי שהציב המשרד.

 

"כל אצווה שיוצאת מאחד המפעלים שעומדים ברגולציית משרד הבריאות עוברת בדיקות קפדניות. משרד הבריאות אף קיבל תוצאות בדיקות תקינות בעקבות פניות מטופלים, אך לא נתקבלו פניות על פריחות או הקאות. אנו ממליצים למטופלים שמזהים פגם במוצר לפנות לספק, בדיוק כבכל מוצר צריכה או רפואי, ו/או למשרד".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
קנאביס רפואי
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים