שתף קטע נבחר

מהם הסיכויים של זוגות שעברו הפלות חוזרות להגיע ללידה מוצלחת?

3-5% מהזוגות אשר מנסים להרות יסבלו מהפלות חוזרות. ייעוץ ובירור מקיף לפני הריון חדש עשויים לתרום לזוגות הללו להקים משפחה. מה כולל הליך הבירור ומדוע חשוב לטפל גם בפן הרגשי? ד"ר, רק שאלה – פרופ' אשר בשירי מסביר

בשיתוף פרופ' אשר בשירי ואינפומד

 

הפלה היא אירוע טראומתי ומורכב עבור בני הזוג, בייחוד במקרים בהם האירוע חוזר על עצמו פעם אחר פעם. הפלות חוזרות מוגדרות כמצב בו לאישה היו שתי הפלות או יותר, עד לשבוע ה-24 להריון ללא סיבה ברורה. 3-5% מהזוגות אשר מנסים להרות צפויים לסבול מהפלות חוזרות, ובכ-50% מהמקרים לא יימצא גורם מובהק לבעיה, גם לאחר בירור מקיף.

 

ייעוץ טרום הריוני כולל בירור מקיף וטיפול בהתאם. הייעוץ המקיף והטיפול מעלים את הסיכוי להריון ולידה מוצלחים באופן משמעותי. הלכה למעשה, באמצעות טיפול נכון, כ-80% מהזוגות הסובלים מהפלות חוזרות יצליחו בהריון הבא להגיע ללידת ילוד חי.

 

צפו ברופא מסביר

 

 

מה כולל הייעוץ הטרום הריוני ככלל, ובפרט בזוגות שעברו הפלות חוזרות?

יעוץ טרום הריוני הוא הליך בירור מקיף הכולל סדרת בדיקות וטיפולים שיסייעו בהכנת האישה להריון הבא. במהלכו תתבצע אנמנזה מקיפה לאישה לשם שלילת מחלות רקע שיכולות להשפיע על סיכויי הצלחת ההריון. בנוסף, יתבצעו בדיקה פיזיקלית ובדיקות דם על פי הצורך, כדי לאתר גורמי סיכון או סיבות שיכולות להיות קשורות בהפלות החוזרות ולהכין את בני הזוג לקראת הריון חדש.

 

עבור זוגות שעברו הפלות חוזרות, ייעוץ טרום הריוני כולל גם המלצות טיפוליות שונות, בהן נטילת חומצה פולית מספר חודשים לפני הכניסה להריון, נטילת ויטמין D וטיפול בפרוגסטרון בתחילת הריון חדש, בעיקר במצבים בהם לא נמצאה סיבה להפלות חוזרות. בנוסף, ניתנות גם הנחיות לשמירה על הרגלי בריאות נכונים, כולל הימנעות מעישון ומצריכת אלכוהול. יש חשיבות רבה לטיפול ואיזון מחלות כרוניות, כגון סוכרת, תת פעילות של בלוטת התריס ועוד. ניתן אף להיעזר במומחים מתחומים שונים לגבי בעיות רפואיות ידועות או מחלות שאובחנו במסגרת הליך הבירור.

 

מדוע חשוב להתייחס גם לפן הרגשי בזוגות עם הפלות חוזרות?

זוגות עם הפלות חוזרות נמצאים במצב רגשי מורכב הכולל סטרס, חרדה ואף דיכאון. זוגות שעוברים טיפול רגשי בהתאם לנתונים האישיים שלהם יגיעו להריון הבא מוכנים יותר (כולל רמות מופחתות של סטרס) ומצוידים במגוון כלים שיסייעו בהתמודדות. כל אלה, יסייעו בשיפור הסיכויים להצלחת ההריון החדש.

 

 

בשיתוף פרופ' אשר בשירי ואינפומד

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
האם ניתן להגיע ללידה מוצלחת לאחר הפלות חוזרות?
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים