שתף קטע נבחר

הקורונה בישראל: איזו מסיכה לקנות כדי להתגונן?

החשש מפני התפשטות וירוס הקורונה בישראל רק מתגבר בעקבות הדיווחים על תשעת התיירים הקוריאנים שביקרו בכל רחבי הארץ ואולי גרמו להדבקה המונית. האם מסיכת פנים באמת תגן עליכם מפני הדבקה, ואיזו מסיכה כדאי לקנות?

 

בהלת התפשטות הקורונה בישראל. צפו:

 

 

היסטריית הקורונה: אתמול (שבת) נודע על תשעת התיירים הקוריאנים שנמצאו נשאים של נגיף הקורונה, לאחר שביקרו בכל רחבי המדינה. עדיין לא ברור האם נדבקו לפני או אחרי שהייתם בישראל. כך או כך, החשש מפני ההדבקה מהם וממבקרים אחרים רק גובר, ועמו השאלה איך להתגונן.

 

התפרצות הקורונה - סיקור נרחב ב-ynet

 

ממשלת סין כבר שבועות רבים אוסרת על התושבים להתהלך במרחבים ציבוריים ללא מסיכת פנים. רחפנים סובבים ברחובות ומזהירים את התושבים כי הם עלולים להיעצר ללא מסיכה על פניהם. אבל האם המסיכות אכן הצליחו למנוע הדבקה?

 

התשובה לכך היא למרבה הצער: ככל הנראה שלא. לראייה, ההדבקה ההמונית בסין רק נמשכת. על פי הידוע, נגיפי הקורונה מדביקים ברסיסי רוק קטנים, המצליחים לעבור דרך המסיכה, או גרוע מכך – בעת שיעול, כשמי שעוטה את המסיכה מסיר אותה כדי להשתעל.  

   (צילום: shutterstock)
יעילות המסיכה מוטלת בספק(צילום: shutterstock)

 

 

עדיין לא ידוע גודלו המדויק של וירוס הקורונה. אבל בן דודו וירוס ה-SARS שגרם להתפרצות המונית בשנת 2003, זעיר ביותר, וקוטרו 0.1 מיקרון. המסיכה ההדוקה ביותר, מסוגלת לחסום רסיסים עד גודל של 0.3 מיקרון, כך שלפחות תיאורטית – וירוס הקורונה מסוגל לעבור גם דרכם.

  

המסיכה הפשוטה

בשוק כמה וכמה סוגי מסיכות פנים: הפשוטה היא מסיכה המכסה את הפה, אותה עוטים באמצעות גומי המתלפף סביב האוזן. מסיכה זו אינה חסינה כלל בפני הדבקה, שכן האף נשאר חשוף ודרכו עלולים וירוסי הקורונה להגיע אל תוך הגוף.

 

המסיכה הכירורגית

מסיכה הדוקה יותר, היא המסיכה הכירורגית, אותה מסיכה הדומה למסיכה המשמשת צוותי חדרי ניתוח. אלא שה"גרסה" שנמכרת לאנשים, כוללת גומיות הנכרכות סביב האוזניים. מסיכה זו "משוחררת", אינה הדוקה דיה ועלולה לאפשר חדירה של רסיסים מהכיוון העליון של הפנים, וגם מהצדדים.

 

   (צילום: shutterstock)
מסיכה כירורגית. אינה הדוקה מספיק(צילום: shutterstock)

  

מסיכה "מקצועית יותר" משמשת גם צוותי חדרי ניתוח. מסיכה זו מכסה הן את האף והן את הפה, כשלצידיה שני זוגות שרוכים הנקשרים בעורף. גם מסיכה זו אינה הדוקה באופן הרמטי, ואינה נחשבת למגינה באופן מוחלט מנגיפים.

 

מסיכת N95

המסיכה שנחשבת ליעילה מכולן היא מסיכת N95. שמה ניתן לה, משום שהיא מבטיחה לחסום 95% מהרסיסים עד גודל 0.3 מיקרון. כאמור, על פי ההערכות נגיף הקורונה קטן יותר, ועל כן אף היא אינה מעניקה הגנה מוחלטת. מסיכה זו, גם אינה מתאימה לילדים, או לאנשים הסובלים מקשיי נשימה.

 

   (צילום: M3)
N95. נחשבת ליעילה ביותר - לא מתאימה לילדים(צילום: M3)

 

חשש נוסף הוא שנגיף הקורונה עלול להדביק גם דרך ריריות העיניים, מה ששום מסיכה אינה מבטיחה למנוע. גם מגע במשטחים עלול לגרום להדבקה: על פי החשש, די במגע של האצבעות במשטח בו שהה נגיף הקורונה, המסוגל לשרוד ככל הנראה עד 9 ימים מחוץ לגוף, עלול לגרום להדבקה.

 

ניתן להשיג את המסיכות בבתי המרקחת וברשתות.

 

ארגון הבריאות העולמי הנחה צוותי בריאות המטפלים בנשאים או בחולים, להתמגן באופן הרמטי מאוד, מיגון הכולל חליפת מיגון מלאה.

 

איך בכל זאת תוכלו להפחית את סיכון ההדבקה ככל הניתן?

1. שימרו על היגיינה: שטפו ידיים תכופות במים וסבון במשך 20 שניות, או השתמשו בג'ל אלכוהולי לחיטוי.

2. הימנעו ככל האפשר מכסיסת ציפורניים, הכנסת אצבעות לפה או שפשוף העיניים.

3. מומלץ עד כמה שניתן להימנע מטיסות לאזורי הדבקה.

4. אם אתם חוששים שנחשפתם לאדם נשא או חולה, התקשרו ללשכת הבריאות המחוזית של משרד הבריאות.

  

נכון להיום מדווחים 78,773 מקרי הדבקה בקורונה, מתוכם מתו 2,462 איש, רובם בסין. 21,315 מכלל האנשים שנדבקו – החלימו. מרבית החולים היו קשישים או אלה בעלי מחלות רקע כמו אסתמה, מחלות לב, מחלות נשימה ומחלות דיכוי חיסוני.


 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
הקורונה כבר בישראל
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים