שתף קטע נבחר
צילום: עידו ארז , מוטי קמחי, shutterstock

משרד הבריאות בהנחיות לרופאים ורוקחים: אין צורך להתמגן באופן שיגרתי

משרד הבריאות פרסם מסמך הנחיות למנהלי בתי החולים, בו הוא קובע כי אין צורך לצוותים הרפואיים כולל רופאים, אחיות, רוקחים וצוותים מינהליים בחבישת מסכה באופן קבוע אלא במצבים מסוימים. לדברי המשרד ההמלצה מבוססת על הידע הקיים היום. רוקחת בתגובה להנחיות: "מפקירים אותנו"

 

 

 

לא צריך להתמגן כל הזמן: במסמך הנחיות חדש שהפיץ המשרד למנהלי בתי החולים וקופות החולים, נקבע כי אין למגן את הצוותים הרפואיים ברוב שעות היום. על פי המסמך מדובר בכל הצוותים הרפואיים, רופאים, אחיות, רוקחים וכן צוותים מינהליים ותחזוקתיים. השימוש במסכות, על פי ההנחיות, ייעשה רק כאשר קיים מגע עם חולה החשוד בקורונה או חולה הסובל מתסמינים נשימתיים.

   

 התפרצות הקורונה - סיקור נרחב ב-ynet

 

במסמך נכתב: "בהתאם לנתונים שבידינו, שיעור התחלואה בקורונה באוכלוסייה הכללית בשלב זה הוא נמוך ביותר. גם שיעור התחלואה בקרב חולים עם סימני מחלה נשימתית הוא נמוך מאוד. לכן אין צורך בחבישת מסכה לצוות הרפואי בכל מגע עם מטופל, אלא במצבים מסוימים. המלצה זו מבוססת על הידע הקיים היום ועשויה להיות מותאמת בעתיד בהתאם להתפתחויות".

 

תורים ארוכים בבתי המרחקת (צילום: טל שחר)
תורים ארוכים בבית המרקחת. לא ממוגנים(צילום: טל שחר)

 

במשרד קובעים עוד כי אין צורך בשימוש במסכות מסוג N95 לכלל הצוותים הרפואיים, אלא רק במצבים בהם קיים סיכון לפיזור רסיסי רוק בפעולות פולשניות. יש לציין כי המלצה זו עומדת בניגוד מוחלט למסקנות ולהנחיות אליהם הגיעו רופאים בעיר ווהאן שבסין.

 

רוקחת: "מפקירים אותנו"

מייה סופר, רוקחת קופת חולים מכבי, אמרה ל-ynet: "אני מרגישה שמפקירים אותנו. זה ביזיון וחוסר הבנה בסיסית של מה שקורה. אם אתה רוצה לקבוע תור לרופא המשפחה שלך או למוסד רפואי סגור, לא מכניסים אותך אם יש לך תסמיני קורונה. כל אלה שיש להם תסמינים, שזה לפחות עשרות אלפים לא מאובחנים, יגיעו לבית המרקחת. 

 

"החולים באים לרוקח שנוגע בכרטיס שלהם, בכסף המזומן שלהם, בהרבה בתי מרקחת אין מחיצות. ואנחנו הגוף שמונע מבתי החולים לקרוס, אנחנו מחזיקים את התקרה שלא תיפול עליהם. אנחנו מוצפים בתורים של מעל שעה המתנה בתור. זה עומס של כמעט שלושה שבועות של יותר מפי 2. כמות התרופות לשיעול שמכרנו בשבועיים האחרונים, לא מכרתי בשנה.

 

"כמות האנשים המשתעלים הוא בלתי נתפס. אם אנחנו לא נהיה מוגנים, ואם נצטרך להיות מבודדים, לא יהיו רוקחים בישראל. גם אלה שיסכימו להסתכן, יבודדו, ואלה שלא יסכימו – לא יבואו לעבודה. ואז הרופאים יקרסו ובתי החולים יקרסו, ואז תהיה בעיה של אספקת התרופות הרגילה. זה ייצור משבר חדש שיוביל לקריסה נוספת של מערכת הבריאות".

 

בכינוס שנערך בווידאו צ'ט שנערך ביום חמישי, אמרו הרופאים שבמחוז חוביי שם פרצה המחלה לראשונה, ושם נצבר הניסיון הרב ביותר בטיפול בחולים ובמיגור המחלה, כי על כל הצוותים הרפואיים חלה חובה להתמגן במסכות N95 בלבד, וכי מבדיקותיהם עולה כי מסכה כירורגית אינה מעניקה הגנה מספיקה כנגד הקורונה.

  

נכון להבוקר (שבת) אובחנו עד כה בישראל 883 אנשים חיוביים לקורונה, מהם 15 במצב קשה, 19 במצב בינוני ו-812 במצב קל. אתמול (ו') נפטר אחד החולים שסבל ברקע ממחלות כרוניות קשות.

 

בבתי החולים מאושפזים 274 ישראלים חולים בקורונה, 233 נמצאים באישפוז בית, 84 מאושפזים במלונית ולגבי 255 חולים נוספים טרם הוחלט על מסגרת ההשגחה.

 

צפו בדברי הרופאים מווהאן:

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
לא צריך כל הזמן. מסכה
צילום: רויטרס
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים