שתף קטע נבחר

ניתוח החלפת מפרק ברך: מתי הוא מתבצע וכיצד?

מפרק הברך הוא אחד מהמפרקים החשובים בגוף אשר נושא את משקל גופנו. שחיקת המפרק היא מצב נפוץ שעלול להיגרם מסיבות שונות ולהוביל להגבלה בתנועה. באילו מקרים יתבצע ניתוח להחלפת המפרק, מה כוללת תקופת ההחלמה לאחר הניתוח? דוקטור, רק שאלה – ד"ר ירון ברין מסביר

בשיתוף ד"ר ירון ברין ואינפומד

 

 

הברך שלנו מורכבת מהחלק העליון של עצם השוק, מהחלק התחתון של עצם הירך ומהפיקה. סחוסים מכסים את המשטחים המפרקיים אשר נושאים את המשקל והם מאפשרים תנועה חלקה שלהם. הברך מורכבת גם ממינסקוסים שאמונים על פיזור העומסים ובלימת זעזועים בברך ורצועות אשר תורמות ליציבות הברך.

 

הסחוס המפרקי עלול להישחק מסיבות שונות, כמו טראומה או פציעה. אולם הסיבה השכיחה ביותר לשחיקת הסחוס היא למעשה שילוב בין גנטיקה, גיל, משקל עודף ונזקים שנוצרים בו במהלך השנים. תהליך השחיקה עלול להוביל להגבלה בתנועה ולכאבים עזים. למרות שקו הטיפול הראשוני שיבחר לרוב יהיה השמרני, במקרים בהם טיפול זה לא הועיל או כאשר השחיקה חמורה מאוד, יבחר ניתוח להחלפת מפרק.

 

צפו ברופא מסביר

 

 

 

ניתוח להחלפת מפרק הברך אינו כולל את החלפת המפרק כולו, אלא את ציפוי של המשטח המפרקי החולה כדי להשיב את התפקוד התקין ולאפשר טווחי תנועה טובים של הברך ללא כאבים.

 

מהו מהלך ההחלמה לאחר הניתוח?

המטרה העיקרית של ניתוח להחלפת מפרק הברך היא הליכה ופעילות ללא כאב. למעשה, מספר שעות לאחר הניתוח המטופל מוקם על רגליו ומתחיל ללכת בעזרת הליכון ובליווי של פיזיותרפיסט.

 

תקופת השיקום אורכת כחודש וחצי ועד לשלושה חודשים. במהלכה מתבצע טיפול פיזיותרפי אינטנסיבי כדי "ללמד" את המפרק לתפקד מחדש, לחזק את המערכת השרירית התומכת, ולשפר את טווחי התנועה. בסוף תקופת השיקום הצפייה היא שהמטופל יצליח ללכת ולתפקד בצורה תקינה בהתאם לאדם בריא בגילו.

 

 

 

בשיתוף ד"ר ירון ברין ואינפומד
 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
ניתוח החלפת מפרק ברך
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים