שתף קטע נבחר

עשרות רבנים: בשר זה לא כשר

"הצהרת הכשרות של המאה ה-21": למעלה מ-70 רבנים מכלל הזרמים ברחבי העולם חתומים על הצהרה הקובעת כי תזונה טבעונית היא ביטוי לערכים היהודיים: "אם אתה רוצה לקיים את רוח ההלכה לגבי מהות הכשרות, אתה צריך לחיות על דיאטה צמחונית"

למעלה מ-70 רבנים בעולם חתמו על הצהרה הקוראת ליהודים לעבור לתזונה טבעונית, והגדירו אותה כ"כשרות של המאה ה-21". בהצהרה שעליה חתמו אנשי דת יהודים, חלקם אורתודוכסים וחלק רפורמים וקונסרבטיבים - נכתב כי תזונה טבעונית מביאה לידי ביטוי את הערכים היהודיים ובהם צער בעלי חיים, הגנה על הסביבה, ודאגה לבריאותנו הפיזית והנפשית.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

יצוין, כי לאורך הדורות היו קריאות בודדות של רבנים להתנזר מאכילת בעלי חיים. בולט ומפורסם במיוחד היה הרב הראשי האשכנזי הראשון לישראל, הרב אברהם יצחק (הראי"ה) קוק, שכתב את "חזון הצמחונות והשלום". במאמר זה ציין הרב כי צמחונות היא המצב האידיאלי של האנושות וכי אכילת בשר הותרה באופן זמני – היתר שעתיד להיות מבוטל בעתיד.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

רבי יוסף אלבו, מחבר "ספר העיקרים", כתב בתחילת המאה ה-15: "מלבד מה שיש בהריגת בעלי החיים אכזריות חמה ושטף ולימוד תכונה רעה אל האדם לשפוך דם חינם, עוד יוליד אכילת בשר בעלי החיים עובי ועכירות ואטימות הנפש".

 

הקריאה החדשה ליהודים להפוך לצמחונים נולדה בעקבות יוזמה של ארגון יהודי אמריקני, Jewish Veg, שאליו חבר ארגון יהודי בריטי בשם Jewish Vegetarian Society.

 

צמחונות - "ביטוי לערכים המשותפים שלנו"

בין החתומים על העצומה גם רבה הראשי של אירלנד לשעבר, הרב דוד רוזן, שאמר ל"ג'ואיש כרוניקל" כי "כל סוג של כשרות הוא בעייתי, בעייתי מאוד אפילו. אז אם אתה באמת רוצה לקיים את לשון ההלכה ואת רוח ההלכה לגבי מהות הכשרות, אתה צריך לחיות על דיאטה צמחונית".

 

 (צילום: אנונימוס) (צילום: אנונימוס)
(צילום: אנונימוס)
 

 

על העצומה חתומים גם חוקר התלמוד, הרב דניאל שפרבר, רבנים מהתנועה המסורתית, ובהם יונתן ויטנברג, הרבה דבורה קאהן-האריס, הרב נתן לוי וג'רמי גורדון, וכן הרב דוד וולפה, מבכירי הרבנים הקונסרבטיבים בארה"ב, שאמר: "לא להתאכזר ולצער בעלי חיים ולא לגרום כאב ליצור חי אחר, זהו עיקרון מרכזי במסורת היהודית, ואנו מפירים אותו בכל פעם שאנחנו אוכלים מה שאנו יודעים שהוא חלק מתעשיית המזון".

 

"אני צמחוני מגיל 10, שזה אומר כבר 67 שנה. אז ברור שאני אחתום על דבר כזה", אומר הרב שפרבר בחיוך. " מי שראה סרטים שבהם מראים מה שעושים לעופות לכאורה כשרים כשמביאים אותם לשחיטה - זה דבר נורא. המצב מחריד רק לראות את הדבר הזה. אז זה עניין של צער בעלי חיים, אני לא מסוגל לחשוב על גרימת צער וכאב לבעלי חיים".

 

בעצומה קוראים הרבנים לעבור לדיאטה צמחונית שאינה כוללת נטילת חיים, ומכנים זאת "ביטוי לערכים היהודיים המשותפים שלנו".

 

שירה הרצנו, דוברת עמותת "אנונימוס" הישראלית, הפועלת למען זכויות בעלי-חיים, אומרת כי "זה מרגש לראות כל כך הרבה רבנים מצטרפים ליוזמה המבורכת לעידוד אורח חיים המתחשב בבעלי החיים".

 

לדבריה, רבנים נוספים בישראל התבטאו בעבר נגד צער בעלי החיים בתעשיית המזון מהחי, כגון הרעבת תרנגולות לפרקי זמן ממושכים וכליאתן בלולי סוללה צפופים ומטונפים, וכליאת עגלים רכים בני יומם בכלובים צרים ומבודדים".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים