שתף קטע נבחר

אילת לא תוחרג מחוק המרכולים: "הופכים את העיר לאיראן"

חנויות הנוחות הוצאו מהחוק הנפיץ, אבל העיר התיירותית שמשרתת המונים בשבתות ובחגים נשארה בפנים. "זו מכת מוות לעיר, אין לנו מה לעשות פה אם סוגרים בשבת", הצהירו בעלי מרכולים בעיר. "זו כפייה דתית ממדרגה ראשונה שתביא לחורבן אילת"

 

לאחר שלא הושגו הסכמות עם הסיעות החרדיות, וחרף החרגת חנויות הנוחות – אילת תישאר כלולה בחוק המרכולים. גם לפני הדיון הנוסף בחוק מעורר המחלוקת במליאת הכנסת וההצבעה בו, בעלי העסקים בעיר הדרומית כבר מודאגים ולחוצים מהחוק שיאפשר לשר הפנים להורות על סגירתם של עסקים שפתוחים בשבת. "אם יסגרו לנו את המרכולים – אין לנו מה לעשות פה", הצהירו אתמול (ב') ואיימו להשבית את העיר. "זו כפייה דתית ממדרגה ראשונה שתביא לחורבן אילת". בינתיים, בכנסת נמשך לתוך הלילה הדיון לקראת ההצבעה על החוק. צפו בשידור החי.

 

"אני לא חושב שהמדינה שלנו צריכה להיות סגורה בשבת בגלל שהדתיים חושבים כך", אמר איציק זקן, הבעלים של רשת המרכולים "טופ מרקט" באילת. "אם המרכולים ייסגרו בשבת, אין לנו מה לעשות פה. אנחנו עיר עם אופי מיוחד. אין לנו עיר קרובה שאנחנו יכולים לקנות בה, אנחנו רחוקים גיאוגרפית ומתקיימים מהתיירות. כולם יודעים שבסופי שבוע ווליום העבודה יותר גבוה, אז אם מיום שישי אילת תיסגר, מי שבא לסוף שבוע אין לו מה לעשות פה".

 

"הורסים את העיר, זו כפייה דתית ממדרגה ראשונה". בעלי המרכולים נגד החוק (צילום: מאיר אוחיון) (צילום: מאיר אוחיון)
"הורסים את העיר, זו כפייה דתית ממדרגה ראשונה". בעלי המרכולים נגד החוק(צילום: מאיר אוחיון)

 (צילום: מאיר אוחיון) (צילום: מאיר אוחיון)
(צילום: מאיר אוחיון)

זקן הוסיף: "אני רועד מהמחשבה שהחוק הזה יעבור. יש לי שלושה עסקים ששלושתם עובדים שבעה ימים בשבוע. מכה אחת כבר קיבלנו עם האלכוהול שאסור לנו למכור בלילה, אז עכשיו רוצים לתת לנו את המכה של השבת, אז אין לנו בעצם זכות קיום. לא מספיק שיש לנו מלחמת קיום מול רשתות המזון הגדולות, אז גם בשבת לא נעבוד, זה לא יהיה נכון לעשות זאת. זו כפייה דתית ממדרגה ראשונה.

 

"איך אפשר לסגור את אילת בשבת? עוד מעט יגידו לנו שהמצילים לא יעבדו בשבת ואז יסגרו לנו גם את הים. מי מבטיח שזה לא יגיע גם לזה? ואז נהיה כמו איראן. יושבים שם למעלה חבורה של פקידים שקובעים לי מתי ואיך להתפרנס?"

 

"נשבית את העיר, נילחם על הפרנסה"

אבשלום אדרי, ממרכול "הכל דבש" באילת, חיזק את דבריו של זקן. "החוק הזה לא יעבור, לעסק שלנו אין זכות קיום בלי שבת", אמר. "הם לא יכולים לעשות את זה, זה לא בר ביצוע. אנחנו לא יכולים להתחרות בסופרמרקטים הגדולים באמצע השבוע, אני יכול להתחרות בהם רק בסופי שבוע כשהם סגורים, ואין דרך אחרת. זו פשוט תהיה מכת מוות לעיר שלנו. אני אלך לבית משפט ואעשה את הכול כדי שזה לא יקרה. אנחנו נילחם בכל דרך על הפרנסה שלנו".

 (צילום: מאיר אוחיון) (צילום: מאיר אוחיון)
(צילום: מאיר אוחיון)
  

"אנחנו עיר תיירות שחייבת להיות תוססת ופעילה, ואם זה לא יקרה, זה הורס את העיר", הזהיר אחד מבעלי המרכולים באילת. "אם יש משהו שמחזיק בעיר את סוכנויות השיווק והמזון זה אנחנו, המרכולים הקטנים. אם החוק יוחל גם עלינו, זה יהרוג לפחות 50% מהמרכולים השכונתיים, זה יגרום למצב שמשווקים יצמצמו את הפעילות וכמות העובדים, וזה פשוט יעשה חורבן לעיר הזאת".

 

"משפחות שלמות חיות מהפיצוציות באילת שפתוחות 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע", הוסיף. "ברגע שיסגרו בשבת, אין זכות קיום לאף אחת מהפיצוציות. כיום, המצב אצלנו בריא, אנחנו לא מוכרים סמים, לא אלכוהול אחרי שעה מסוימת ומצב כזה של סגירה בשבת יביא אותנו למכור חגיגת, תוספות וכל השטויות כדי להביא פרנסה ממקור אחר ולהשלים הכנסה. אי אפשר לדעת לאן זה יגיע ולדעתי זו תהיה טעות".

 

בעל רשת מרכולים, שביקש להישאר בעילום שם, אף הוסיף: "אני לא מאמין שזה יקרה כי אם זה יקרה, אני מבטיח שנסגור את העיר. נעשה שביתה רצינית ורכב אחד לא ייכנס לאילת, שיעזבו את אילת בשקט".

 

בעל מרכול נוסף מסר: "לא יכול להיות שמשרדי הממשלה פועלים בצורה כל כך לא מסונכרנת זה עם זה. משרד התיירות משקיע פה מיליונים ומסבסד כרטיסי טיסה של תיירים שמגיעים לכאן, ומצד שני בא משרד הפנים ורוצה לסגור את העיר, מה זה הבזבוז הזה? ומה המטרה? ברגע שזה יקרה, כל התיירים יעברו לעקבה. אז אם אנחנו מפחדים מהתפתחות התיירות בעקבה, אז בעצם אנחנו יורים לעצמנו בידיים, ברגליים ובראש".

 

"אילת נחשבת לעיר מיוחדת בישראל", הוסיף. "יש לה הרבה הטבות שאין לערים אחרות והיא לא תוכל להתפתח ככה. זה לא נכון לאילת, זה אולי יכול להיות טוב לערים אחרות בארץ. אילת היא עיר התיירות מספר אחת של ישראל, ואי אפשר לסגור אותה".


פורסם לראשונה 08/01/2018 22:55

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיר אוחיון
בעלי המרכולים באילת מאיימים להשבית
צילום: מאיר אוחיון
מומלצים