שתף קטע נבחר

פשרה בחוק המרכולים: חנויות הנוחות יישארו פתוחות

לפני שהחוק אמור להגיע להצבעה מחר במליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית, סיכמו ראשי מפלגות הקואליציה על החרגת חנויות הנוחות בניגוד לדרישת החרדים. טרם הושגה הסכמה לגבי החרגת אילת מהחוק

 

 

האם זו הפשרה שתוביל לאישור חוק המרכולים ? בישיבת ראשי הקואליציה היום (א') הוחלט כי חנויות הנוחות יוחרגו מיוזמת החוק שמוביל שר הפנים אריה דרעי ויוכלו להמשיך לפעול בשבתות. עם זאת, עדיין אין הסכמה על החרגת העיר אילת מהחוק, והדבר נתון בוויכוח עם ראשי הסיעות החרדיות. החוק אמור לעלות מחר להצבעה בקריאה שנייה ושלישית, לאחר שההצבעות נדחו בשבוע בשל אי השגת רוב.

 

בסביבת ראש הממשלה אומרים שמדובר בהתפתחות שהוביל בנימין נתניהו: "הוא התעקש להוציא את חנויות הנוחות בתחנות הדלק, וכתוצאה מכך החוק יעלה רק בהסכמה הזאת ובהתניה הזאת".

 

בקואליציה עדיין חוששים שמא לא יהיה רוב בהצבעות מחר. סיעת ישראל ביתנו מתנגדת לחוק המרכולים וארבעה ח"כים שלה יצביעו עם האופוזיציה. הח"כית החמישית - השרה סופה לנדבר - לא יכולה להצביע נגד החוק משום שהדבר יביא לפיטוריה, ולכן היא רק תיעדר ממליאה. כמו כן, ח"כ שרן השכל (הליכוד) הודיעה גם היא שתתנגד. ח"כ דוד אזולאי (ש"ס) אמור להגיע לכנסת חרף המלצת רופאיו ולהצביע.

ארכיון (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ארכיון(צילום: מוטי קמחי)

 

 

חוק המרכולים קובע שרשות מקומית תוכל להתיר פעילות מסחר בשבת בתחומה רק באישור שר הפנים. כפי שנחשף ב-ynet, סוגיית חנויות הנוחות הפועלות בתחנות הדלק גם בסופי שבוע הייתה אחת המחלוקות המרכזיות שליוו את המהלך. אף שנראה שהן יוחרגו מהחוק, בשבוע שעבר אישרה ועדת הפנים בלחץ המפלגות החרדיות את הנוסח המקורי, הכולל את חנויות הנוחות. אלא שבשבוע שחלף בגלל דחיית ההצבעות שוב שונה הנוסח.

 

שרת התרבות והספורט מירי רגב התייחסה באולפן ynet לחוק המרכולים ולהודעתה של חברת סיעתה ח"כ שרן שתתנגד: "אני חושבת ששרן טעתה. היא טעתה משום שבסופו של דבר היא לא נבחרה בבחירות אישיות. היא נבחרה בבחירות על שם מחל, וכשהיא נבחרת בבחירות יחסיות וכשיש חוק מאוד חשוב לקואליציה - עם כל הכבוד לעמדתה, עמדתה ברורה - חשוב לעמוד על עמדתנו. הרי לא יכול להיות מצב שכל ח"כ שבא עם אג'נדה יצביע נגד הקואליציה ואנחנו נפורר ככה את הליכוד".

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
חנות נוחות
צילום: אבי מועלם
מומלצים