שתף קטע נבחר

נדחה ערעורו של רוצח הנער מוחמד אבו חדיר

בית המשפט העליון החליט להותיר על כנם את ההרשעה ואת העונש - מאסר עולם ועוד 20 שנה - של יוסף חיים בן דוד, שהורשע בחטיפה וברצח של הנער הפלסטיני מוחמד אבו חדיר. גם ערעורם של הקטינים שהורשעו בפרשה נדחה. אביו של הנער: "רוצה שמוחמד יהיה הקורבן האחרון לפשע כזה"

 

 

בית המשפט העליון החליט הבוקר (יום ה') לדחות את ערעורו של של יוסף חיים בן דוד, שנידון למאסר עולם ועוד 20 שנות מאסר בגין חטיפת הנער הפלסטיני מוחמד אבו חדיר ורציחתו. ההחלטה התקבלה בהרכב של שלושה שופטי העליון, שדחו גם את ערעורם של הקטינים שהורשעו בפרשה.

 

ראש ההרכב יצחק עמית הקריא מפסק הדין: "ניתן להגדיר את הרצח כפיגוע אסטרטגי שהצית את ירושלים בכלל ואת ירושלים המזרחית בפרט. הרצח מצריך חשבון נפש נוקב בחברה הישראלית בנוגע להתמודדות עם תופתע הגזענות וגרורותיהן, בדק בית מן המסד ועד לטפחות בבחינת דע את נתיבי הגזענות, ראה דרכיה הרעות ובערת הרע מקרבך".

 

בן דוד בבית המשפט העליון, היום (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
בן דוד בבית המשפט העליון, היום(צילום: אלכס קולומויסקי)

 (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
(צילום: אלכס קולומויסקי)
חוסיין אבו חדיר, אביו של מוחמד, בירך על החלטת העליון: "אני מבסוט מפסק הדין. הם שרפו לא רק את מוחמד אלא משפחה שלמה. השתגעתי שהם ערערו להוריד את העונש שלהם. אם היו מקילים בעונש היו עוד פושעים כאלו. אני רוצה שמוחמד יהיה הקורבן האחרון לפשע כזה. הרוצחים הם כמו הנאצים ששרפו אנשים".

 

בגזר הדין שניתן בבית המשפט המחוזי בירושלים לפני כשנתיים קבעו השופטים בהתייחס לבן דוד כי "העובדה שהנאשם פעל בלילה הראשון לחפש קורבן, וכך עשה גם בלילה השני, מלמדת על נחישות ועל החלטה מודעת מטעמים אידיאולוגיים לנקום, ולא על אובססיביות בלתי נשלטת".

 

הוריו של אבו חדיר בעליון (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
הוריו של אבו חדיר בעליון(צילום: אלכס קולומויסקי)
 

עוד קבעו אז שופטי המחוזי כי בן דוד "שלט בכל המעשים, דרבן את האחרים, עודד אותם והגיב בצורה רציונלית לכל ההתרחשויות בשטח, נתן הוראות וברגע הקריטי בו הקורבן האומלל שכב על הקרקע ונשם את נשימותיו האחרונות, בעט בו והסביר את מניע הנקמה".

הנער הפלסטיני מוחמד אבו חדיר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הנער הפלסטיני מוחמד אבו חדיר(צילום: רויטרס)

מעט לפני שנגזר דינו, התנצל בן דוד לראשונה בפני משפחת אבו חדיר ואמר: "כל מה שאירע זה לא בשליטתי, אני מתנצל ומבקש סליחה". לאחר הקראת גזר הדין במאי 2016 צעקו בני משפחת אבו חדיר לעבר בן דוד: "רוצח, אתה גזען, אתה זבל". לאחר גזר הדין ביקשו בני משפחת הנער הפלסטיני מבג"ץ להרוס את ביתו של בן דוד, כפי שנעשה עם מחבלים פלסטינים, אולם עתירתם נדחתה.

 

רצח אבו חדיר משועפט אירע ביולי 2014 והצית את גל הטרור בירושלים. בן דוד ושני נערים (שמרצים גם הם עונשי מאסר כבדים) חטפו את אבו חדיר ורצחו אותו לאחר הלווייתם של שלושת הנערים שנחטפו ונרצחו, נפתלי פרנקל, גיל-עד שער ואייל יפרח ז"ל. יום לפני כן הם אף ניסו לחטוף את הילד מוסא זלום בן השבע, עת שהלך יחד עם אימו ושני אחיו בבית חנינא. השלושה נסעו בין שער שכם, ואדי ג'וז ובית חנינא עד שלבסוף הגיעו לשועפט. הם הסתובבו בשכונה במשך 20 דקות והתווכחו ביניהם את מי לחטוף. אחד מהם אמר: "בואו נחטוף צעיר. אישה צועקת יותר מגבר".

 

לפי כתב האישום, סמוך ל-3:45 לפנות בוקר הם הבחינו באבו חדיר. שניים מהנאשמים ירדו מהמכונית ופנו אליו במטרה לוודא כי הוא ערבי. אבו חדיר חשד בהם, לכן התקשר לדודו וניסה להתרחק, ולכן הכו אותו הנאשמים והכניסו אותו למכונית חרף התנגדותו. במהלך המאבק בעט הקורבן בראשו של אחד הנאשמים, ובתגובה הטיח זה בקורבן שהוא ישלם על הבעיטה, ואחר צעק לעברו: "תגמור אותו".

 

 

במהלך הנסיעה ליער ירושלים חנק אחד מיושבי הרכב את אבו חדיר עד שהתעייף, וחברו סייע לו. בעקבות זאת התערפלה הכרתו של הקורבן עד שאבדה לחלוטין. מעט לפני כניסתם ליער ירושלים ביקש הנאשם הבגיר משני הנערים לקבל לידיו את מכשיר הטלפון של הקורבן. הוא זרק את הסוללה והשמיד את הכרטיס.

 

לפי כתב האישום, ברגעים האחרונים לפני הרצח הכה הנאשם המרכזי את אבו חדיר וקרא לעברו: "זה בשביל שלהבת פס, זה בשביל משפחת פוגל, זה בשביל שלושת הנערים החטופים". לאחר מכן שרפו החשודים את הנער בעודו בחיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
בן דוד, היום
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים