שתף קטע נבחר

דיווח: "המעקב אחר חוקרי משטרה - באמצעות גורם אירופי המקורב לנתניהו"

ערוץ 10 דיווח כי לפי גורם בכיר במשטרה, חוקרים פרטיים התמקדו באיסוף חומר נגד מפקד יאח"ה ונגד חוקרים זוטרים הקשורים לתיקי נתניהו. המעקב-לכאורה "נעשה באמצעים טכנולוגיים מאירופה". המפכ"ל פנה בזמן אמת ליועץ המשפטי - אך לא סיפק לו מידע קונקרטי

בכיר במשטרה טוען כי גורם אירופי המקורב לראש הממשלה בנימין נתניהו ניהל מעקב אחרי החוקרים בתיקים 1000 ו-2000 המתנהלים נגד ראש הממשלה – כך דיווח הערב (יום ה') כתב ערוץ 10 דורון הרמן.

 

 

לפי הדיווח של הכתב דורון הרמן, גורם בכיר מאוד במשטרה אמר לערוץ כי היעד המרכזי שבו עסקו החוקרים הפרטיים שניסו לכאורה לאסוף חומר נגד חוקרי המשטרה היה מפקד יאח"ה, כורש בר-נור, וחוץ ממנו הם ניסו לאסוף לכאורה מידע על חוקרים זוטרים הקשורים לתיקי נתניהו.

 

לפי הדיווח, החלק המשמעותי של עבודת המעקב לא נעשה על-ידי חוקר בשטח אלא באמצעים טכנולוגיים מכמה מדינות באירופה. הגורם המשטרתי אמר לערוץ כי דמות אירופית המקורבת לראש הממשלה פעלה כביכול כדי לאסוף את המידע, והפעולות פסקו לאחר שהמפכ"ל רוני אלשיך דיבר על המעקב-לכאורה באופן פומבי בינואר 2017.

 

המפכ"ל וראש הממשלה. "תחושות בלבד" (צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי) (צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי)
המפכ"ל וראש הממשלה. "תחושות בלבד"(צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי)

בדיווח לא נטען שראש הממשלה ידע על המעקב, "אבל זו האינדיקציה, זה המודיעין שהצטבר בידי החוקרים, זה מה שעומד ככל הנראה מאחורי הקלעים של האמירה אתמול בתכנית עובדה".

 

בערוץ 10 דווח עוד כי גורמים במשרד המשפטים אמרו שבזמן אמת המפכ"ל פנה ליועץ המשפטי לממשלה אך לא סיפק לו מידע קונקרטי – אלא דיבר על תחושות בלבד. לפי דיווח דומה בחדשות 2, המפכ"ל לא סיפק חומר משמעותי בעניין גם בזמן שעבר מאז והוא התבסס על תחושות קשות של חוקרים בכירים במשטרה. היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה לא סברו שיש לפתוח בחקירה בנושא וביקשו ראיות, שלא התקבלו מאז.

 

בריאיון ל"עובדה" אמש, בתשובה לשאלה אם חוקרים מנסים לאסוף מידע על קציני משטרה, ענה אלשיך: "אמרתי שאלו גורמים רבי כוח, מפני שבסוף אנחנו יודעים מי הגורמים האלה וככל הנראה מישהו צריך לשלם להם. לכן זה מאוד הפריע לנו". הוא אישר כי מדובר בגורמים שמעורבים בתיקי ראש הממשלה.

 

"לא תמיד זה משרת כרגע את החקירה המרכזית שלנו", הסביר מדוע דבר זה אינו נחקר. "יש סיטואציה שבה לא נוח לנו לחקור משהו מסוים כדי לא להפריע או לזהם חקירה אחרת. הרגשתי שאסור שחוקר יופעלו עליו לחצים חיצוניים דרך המשפחה שלו. לכן הגבתי ציבורית, וזה נפסק. אני מדבר על עובדות, לא על שמועות. לכן יצאתי ציבורית. חשבתי שמספיק להגיד שזה לא קביל, וזה נפסק".

רב-ניצב רוני אלשיך. "אם הייתי מגיב מהבטן הייתי עושה לעצמי נזק" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
רב-ניצב רוני אלשיך. "אם הייתי מגיב מהבטן הייתי עושה לעצמי נזק"(צילום: מוטי קמחי)

בתחילת הריאיון התייחס אלשיך לנאומו של ראש הממשלה נתניהו לפני כחודש וחצי, אז טען כי 60% מהמלצות המשטרה נגמרות בלא כלום: "אני חושב שמיד בדקה הראשונה אמרתי לעצמי - 'אנחנו לא מגיבים, אנחנו לא בעניין הזה'. לפעמים זה קשה לסתום את הפה. אנחנו גם בני אדם, יש בתוכנו רצון לומר את מה שעל לבנו". בתשובה לשאלה כיצד היה מגיב אם היה מגיב מהבטן, ענה: "הייתי עושה לעצמי נזק".

 

בפוסט שפרסם אמש נתניהו בפייסבוק הוא כתב: "מזעזע לגלות שהמפכ"ל חוזר על הרמיזה ההזויה והשקרית כאילו ראש הממשלה שלח חוקרים פרטיים נגד קציני משטרה החוקרים אותו".

 

"איך ייתכן שריטמן עומד בראש היחידה שחוקרת את ראש הממשלה ומשתתף אישית בגיבוש ההמלצות נגדו?", תהה נתניהו בנוגע למפקד יחידת להב 433 רוני ריטמן, שאולץ לעזוב את תפקידו. "כל אדם הגון ישאל את עצמו איך אנשים שאומרים דברים הזויים כאלה על ראש הממשלה יכולים לחקור אותו באובייקטיביות ולהמליץ בעניינו ללא משוא פנים? צל גדול הוטל על חקירות המשטרה והמלצותיה בעניינו של ראש הממשלה נתניהו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי
המפכ"ל אלשיך ורה"מ נתניהו
צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי
מומלצים