שתף קטע נבחר

נתניהו נגד אלשיך: "רמיזות הזויות ושקריות, לחקור מיד"

מתקפה חסרת תקדים של רה"מ על המפכ"ל, ערב פרסום המלצת המשטרה הצפויה - העמדתו לדין על שוחד. לאחר שאלשיך אמר כי גורמים "רבי כוח" המעורבים בחקירות נתניהו ניסו לאסוף מידע על קציני משטרה, הגיב רה"מ: "זה מזעזע, צל גדול הוטל על החקירה וההמלצות בענייני"

מפכ"ל המשטרה האשים גורמים "רבי כוח" המעורבים בחקירות נתניהו בכך שניסו לאסוף מידע על קציני משטרה - וראש הממשלה יצא נגדו במתקפה חסרת תקדים. "מזעזע לגלות שהמפכ"ל חוזר על הרמיזה ההזויה והשקרית כאילו ראש הממשלה שלח חוקרים פרטיים נגד קציני משטרה החוקרים אותו", נכתב הלילה (יום ה') בפוסט שפורסם בעמוד הפייסבוק של בנימין נתניהו.

 

נתניהו במתקפה חריפה: "צל גדול על החקירות נגדי" (צילום: אוהד צויגנרג) (צילום: אוהד צויגנרג)
נתניהו במתקפה חריפה: "צל גדול על החקירות נגדי"(צילום: אוהד צויגנרג)
 

המתקפה החריפה של ראש הממשלה אירעה ערב פרסום המלצת המשטרה הצפויה נגדו - העמדה לדין על שוחד - וזמן קצר אחרי פרסום הריאיון של רנ"צ רוני אלשיך בתוכנית "עובדה": "מזעזע לגלות שהמפכ"ל חזר בפני עיתונאים על הרמיזה ההזויה והשקרית לא פחות של ריטמן, כאילו ראש הממשלה היה מעורב בתלונת קצינת המשטרה נגד ריטמן בגין הטרדה מינית".

 

"איך ייתכן שריטמן עומד בראש היחידה שחוקרת את ראש הממשלה ומשתתף אישית בגיבוש ההמלצות נגדו?", תהה נתניהו בנוגע למפקד יחידת להב 433 רוני ריטמן, שאולץ לעזוב את תפקידו. "כל אדם הגון ישאל את עצמו איך אנשים שאומרים דברים הזויים כאלה על ראש הממשלה יכולים לחקור אותו באובייקטיביות ולהמליץ בעניינו ללא משוא פנים? צל גדול הוטל על חקירות המשטרה והמלצותיה בעניינו של ראש הממשלה נתניהו".

 

לפי נתניהו, שתקף זמן קצר לאחר הדיון המכריע בעניינו בצמרת המשטרה, "הרמיזות של המפכ"ל הן כל כך חמורות, שנדרשת מיד חקירה אובייקטיבית ומהירה על הטענה שראש הממשלה שלח חוקרים - ולאחר שיתברר שאין קשר כזה, יש להסיק את המסקנות המתחייבות לגבי אופן ניהול החקירה וגיבוש ההמלצות נגד ראש הממשלה".

 

אלשיך אישר: נתניהו הבטיח את ראשות השב"כ

בתחילת הריאיון ב"עובדה" התייחס אלשיך לנאומו של ראש הממשלה נתניהו לפני כחודש וחצי, אז טען כי 60% מהמלצות המשטרה נגמרות בלא כלום: "אני חושב שמיד בדקה הראשונה אמרתי לעצמי - 'אנחנו לא מגיבים, אנחנו לא בעניין הזה'. לפעמים זה קשה לסתום את הפה. אנחנו גם בני אדם, יש בתוכנו רצון לומר את מה שעל לבנו". בתשובה לשאלה כיצד היה מגיב אם היה מגיב מהבטן, ענה: "הייתי עושה לעצמי נזק".

 

 

בתשובה לשאלה אם חוקרים מנסים לאסוף מידע על קציני משטרה, ענה: "אמרתי שאלו גורמים רבי כוח, מפני שבסוף אנחנו יודעים מי הגורמים האלה וככל הנראה מישהו צריך לשלם להם. לכן זה מאוד הפריע לנו". הוא אישר כי מדובר בגורמים שמעורבים בתיקי ראש הממשלה.

 

"לא תמיד זה משרת כרגע את החקירה המרכזית שלנו", הסביר מדוע דבר זה אינו נחקר. "יש סיטואציה שבה לא נוח לנו לחקור משהו מסוים כדי לא להפריע או לזהם חקירה אחרת. הרגשתי שאסור שחוקר יופעלו עליו לחצים חיצוניים דרך המשפחה שלו. לכן הגבתי ציבורית, וזה נפסק. אני מדבר על עובדות, לא על שמועות. לכן יצאתי ציבורית. חשבתי שמספיק להגיד שזה לא קביל, וזה נפסק".

 

"זה לא עושה לי את זה, אבל זה תפקידי", ענה לשאלה כיצד ירגיש אם ייזכר כמפכ"ל שהפיל ראש ממשלה מכהן. "המשטרה לפעמים נוברת בכול מיני מקומות לא נעימים. זה לא תענוג גדול להיות בחדר המיון של החברה הישראלית. לפעמים זה לא נעים. אני רוצה להאמין שהמטרה של המינוי שלי לא הייתה מטרה לא ראויה".

 

אלשיך אישר כי האפשרות שימונה לראש השב"כ בתום כהונתו כמפכ"ל עלתה בשיחה עם נתניהו: "היו אינספור הבטחות. הצעות. הרעיון הזה עלה בשיחה גם עם ראש הממשלה. ובשלבים מסוימים זה נראה אולי לאנשים מסוימים הגיוני".

 

תמימות דעים במשטרה: המלצה על אישום בתיק 1000

"כשצריך לבוא למישהו שנורא רוצה להיות ראש שב"כ ועכשיו רוצים שיהיה מפכ"ל משטרה כי אין אופציה אחרת שמוצאים שמתאימה, אז בתמימותי אני חושב שזה היה קביל", הוסיף אלשיך. "ביום שנתתי תשובה חיובית הבנתי שאני חייב לנער באותו רגע כל הבטחה, בין אם הייתה בכוונה או לא בכוונה, בין אם מישהו מתכוון לקיים אותה או לא".

 

רנ"צ אלשיך אמר כי "אחרי שנתתי תשובה חיובית קראתי שוב את פקודת המשטרה, הבנתי את העצמאות הנדרשת למפכ"ל על פי פקודת המשטרה, והבנתי שכל דבר שיהיה על הגב שלי שהוא באיזשהו מקום יכול להיתפס כמצמצם את העצמאות שלי, לא רוצה אותו. בתנאי שתתנהל ככה או ככה".

 

אמש קיים אלשיך דיון עם בכירי המשטרה דיון מכריע לקראת ההמלצות בחקירותיו של נתניהו. בצמרת המשטרה תמימי דעים כי בתיק המתנות (פרשת 1000) ההמלצה תהיה להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו. במשטרה סבורים כי יש תשתית ראייתית נגד נתניהו על קבלת שוחד.

  

עם זאת, במשטרה מינו צוות שיבדוק "חורים" בתיק, עוד לפני ההמלצה לפרקליטות. הכוונה, בכל מקרה, היא שההמלצה תוגש בשבוע הבא, אבל עדיין אין ביטחון בכך. פרט לרנ"צ אלשיך, נכחו בדיון בין היתר גם ראש אגף החקירות לשעבר ניצב בדימוס מני יצחקי, ראש אגף החקירות הנוכחי ניצב גדי סיסו, מפקד להב 433 ניצב רוני ריטמן ותנ"צ כורש ברנור, ראש היחידה הארצית לחקירות הונאה.


פורסם לראשונה 07/02/2018 23:51

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנרג
המפכ"ל אלשיך ונתניהו
צילום: אוהד צויגנרג
מומלצים