שתף קטע נבחר

מגבעתי, נח"ל ומג"ב: קצינים וצלפים ייחקרו על הרג פלסטינים בעזה

לאחר הפרסום ב-ynet על הוראת הפרקליט הצבאי הראשי על חקירה, כעשרה חיילים - בהם גם לוחמים משוחררים וקצינים בדרגות גבוהות - ימסרו עדות או ייחקרו באזהרה על שני מקרים שבהם פלסטינים נורו למוות בגבול הרצועה. במצ"ח ינסו להגיע גם לעדויות של פלסטינים מאותן הפגנות

 

 

קצינים ולוחמים בדרך לחקירה במצ"ח: כעשרה לוחמים, בהם צלפים ומפקד פלוגה, צפויים להעיד או להיחקר באזהרה בשבועות הקרובים בנוגע לשתי תקריות שבהן נהרגו שני פלסטינים בעימותים בגבול רצועת עזה.

 

לראשונה: מצ"ח תחקור תקריות שבהן נהרגו שני נערים פלסטינים בגבול עזה

 

מצ

כפי שפורסם אתמול (שלישי) לראשונה ב-ynet, על החקירה הורה הפרקליט הצבאי הראשי, אלוף שרון אפק. הלוחמים שיזומנו לחקירה משרתים בחטיבות הנח"ל וגבעתי, והצלפים ממשמר הגבול שתגברו את הגזרה בתחילת המהומות בימי שישי.

 

מצ

מצ

חקירתם אמורה לשפוך אור על זהות היורה בתקרית שבה נהרג עותמאן חילס בן ה-16 בחודש שעבר. את החקירה תנהל היחידה לחקירות מבצעיות במצ"ח שאמונה על חקירות של תקריות בנסיבות מבצעיות בלבד.

 

חלק מהנחקרים הם לוחמים שהספיקו להשתחרר מהצבא והפכו לאזרחים מהשורה. במסגרת החקירה צפויים להעיד גם קצינים בכירים יותר, המשרתים כמפקדי גדודים או חטיבות, אך לפי שעה הם לא צפויים להיחקר תחת אזהרה כחשודים.

 

מצ"ח תחקור גם את הירי מקרב קבוצת צלפים שגרם למותם של שני הפלסטינים בגבול בסוף מרץ, שבוצע באישור הקצין הבכיר בגזרה - שהוא לרוב מפקד הגדוד או החטיבה המרחבית - כפי שקובעים נוהלי הפתיחה באש באירועי הגדר בחודשים האחרונים.  

 

החקירה תנוהל מראשיתה בפיקוח הפרקליטות הצבאית, שנציגיה בתחקיר המטכ"לי שבדק את כל האירועים החריגים בגבול הרצועה מאז סוף מרץ, נחשפו כבר לעיקרי התחקירים. כך שההחלטה לפתוח בחקירה פלילית התבססה על אדנים איתנים שהצטברו בצה"ל בחודשים האחרונים. במצ"ח ינסו להגיע גם לעדויות של פלסטינים שלקחו חלק בהפגנות אותו היום וכן לדו"חות או לעדויות של נציגי ארגונים בינלאומיים רשמיים הפועלים בעזה.

 

באירוע מחודש מרץ נראה עבד אל-פתאח אל-נבי בן ה-18 כשנסוג לאחור יחד עם צעיר נוסף מאזור הפרימטר (החיץ שבין הרצועה לגדר המערכת) לכיוון המפגינים - ונורה כשגבו מופנה לכוחות הביטחון. אחד הצעירים נראה בסרטון כשהרים צמיג ורץ איתו לכיוון הרצועה. אל-נבי הצטרף אליו ולקח ממנו את הצמיג. בתיעוד נראה כיצד אל-נבי ממשיך לרוץ לכיוון הרצועה, נפגע - ונופל במקום. המפגינים שהיו באזור פינו אותו מהמקום.

 

התקרית השנייה שבגינה נפתחת חקירת מצ"ח מתייחסת לאירוע מחודש יוני שבו חילס, נער פלסטיני כבן 16, נורה בזמן שעמד בקרבת הגדר על ידי כוח גבעתי. באירוע זה, שבמהלכו נראה כשהחל לטפס על הגדר, הירי כנראה לא בוצע על ידי צלף.

 

בדובר צה"ל מסרו כי "הפרקליט הצבאי הראשי, אלוף שרון אפק, החליט להורות על פתיחה בחקירת מצ"ח על מותו של עבד אל-פתאח אל-נבי מירי צה"ל סמוך לגדר המערכת מזרחית לג'בליה, ב-30 במרץ 2018, ועל מותו של עותמאן חילס מירי צה"ל סמוך לגדר המערכת באזור מעבר קרני, ב-13 ביולי 2018".

 

עוד נאמר, כי "ההחלטה התקבלה לאחר עיון בתחקירים הפיקודיים, בממצאי מנגנון התחקור המטכ"לי ובמידע שהתקבל בצה"ל, לאור החשד שבאירועים אלה בוצע ירי שלא בהתאם לכללי הפתיחה באש. עם השלמת החקירות ייבחנו ממצאיהן על ידי הפרקליטות הצבאית. מנגנון התחקור המטכ"לי בראשות תת-אלוף מוטי ברוך בחן את כלל האירועים החריגים בגבול עזה.


פורסם לראשונה 21/08/2018 23:21

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
העימותים בגבול עזה
צילום: AFP
מומלצים