שתף קטע נבחר

מנכ"ל דניה סיבוס למקורביו: "לא נתתי שוחד לביטן". חשבונית המחלוקת וההסברים

יו"ר הקואליציה לשעבר, דוד ביטן, שהמשטרה המליצה להעמידו לדין בגין שוחד, נחשד בין היתר בקבלת מאות אלפי שקלים מחברת הבנייה. חשבונית למקורבו של ביטן, משה יוסף, חושפת את השיטה - ומנכ"ל החברה הכחיש בשיחה עם מקורביו: "בקושי ראיתי את ביטן"

 

 

החשבונית שחושפת את השיטה - וההסברים: אחת מפרשות השחיתות המרכזיות ב"תיק 1803", שבתום החקירה אתמול (ה') המליצה המשטרה להגיש כתבי אישום נגד המעורבים - ובראשם יו"ר הקואליציה לשעבר, ח"כ דוד ביטן (הליכוד) - היא זו הקשורה לפעילותה של חברת הבנייה דניה סיבוס. בהמלצת המשטרה נכתב כי בין השנים 2015-2013 נתן מנכ"ל החברה רונן גינזבורג שוחד לביטן, ולמי ששימש ה"בנקאי" שלו והפך לעד בתיק, משה יוסף, על מנת שיפעלו לקידום האינטרסים של החברה מול עיריית ראשון לציון ומשרד התחבורה.

 

"לא העברתי שום שוחד לביטן, בקושי ראיתי אותו", אמר גינזבורג למקורביו. "שכרתי את שירותיו של משה יוסף, כיועץ נדל"ן, ובניגוד למה שטענו הקבלות שקיבלתי ממנו היו על ייעוץ ולא על רכישת רהיטים".

דוד ביטן ורונן גינזבורג (צילום: אוראל כהן , שאול גולן)
"לא העברתי שום שוחד לביטן, בקושי ראיתי אותו". מנכ"ל דניה סיבוס רונן גינזבורג וח"כ ביטן(צילום: אוראל כהן , שאול גולן)

 

חשבונית דניה סיבוס ()

גינזבורג, שהיה בטוח כי הצליח לשכנע את החוקרים, נחשד כי העביר סכום של 430 אלף שקלים למשה יוסף, מקורבו של ביטן, וזאת בעבור קידום שני פרויקטים. האחד, הקמת תחנת דלק על כביש 431 בצומת עין הקורא, והפרויקט השני הוא מכרז בכביש 38. בסופו של דבר, "דניה סיבוס" לא קיבלה היתר להקמת תחנת דלק ולא זכתה במכרז בכביש 38.

 

"אי אפשר לקדם פרויקטים בישראל בלי לקחת יועצים, מהנדסים או עורכי דין. זה בדיוק היה התפקיד של משה יוסף בכל הסיפור. הוא בכלל גימד את דוד ביטן, אמר שיש לו את הקשרים הנכונים ויודע לקדם את התוכניות. אני הלכתי איתו שלוש או ארבע פעמים למשרד התחבורה ובסופו של דבר אפילו את הערבות בסך 5 מיליון שקלים שנתנו בפרויקט 38 הוא לא החזיר לנו".

 

הוא הוסיף: "בסופו של דבר הערבות חולטה. נאלצנו לשלם למדינה 5 מיליון שקלים. אפילו את הכסף של חילוט הערבות לא הצלחנו לקבל בחזרה. אז במה עזרו לנו ואיפה פה השוחד?".

 

על פי גורמים בדניה סיבוס העסקת יועצים מקצועיים היא דבר שבשגרה. זאת גם הייתה הדרך שבה הועסק משה יוסף. בניגוד לנטען כי 430 אלף השקלים הועברו למשה יוסף בגין רכישת רהיטים פיקטיבית, הסביר גינזבורג למקורביו בחברה: "הכל היה לפי הנוהל. משה יוסף נשכר אצלנו בריטיינר קבוע של 50 אלף שקלים לחודש במשך כמעט תשעה חודשים. אם מישהו באמת היה חושב לתת שוחד, אז היינו אולי מעניקים לו תמורת הצלחה מיליון שקלים. עובדה שהוא קיבל את הכסף מדי חודש, ובסוף לא סיפק את הסחורה. אז איזה שוחד יש פה?".

 

בחשבוניות שהגיעו לידי ynet ו"ידיעות אחרונות", אכן מופיעה בכותרת חנות הרהיטים של משה יוסף בשם "מצדה", אך לא מוזכר בה שום אזכור של חנות רהיטים. יתרה מזאת, בתיאור החשבונית נכתב "עבור ייעוץ לבנייה".

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

"זאת הייתה עבודה רגילה של איש מקצוע, שבאמת ניסה והלך ואמר שיש לו את הקשרים. אי-אפשר לקדם משהו במדינת ישראל עם הבירוקרטיה בלי לשלם לבעלי מקצוע. ככה זה עובד בישראל. לא רימינו ולא ניסינו לרמות אף אחד. לא היה פה שוחד", סיפר גינזבורג למקורביו.

  

פרשיות שוחד מסועפות

בסך הכל, המשטרה המליצה להעמיד לדין את ביטן על 12 פרשיות, שבמסגרתן העבירו לו אנשי עסקים, יזמים וקבלנים מאות אלפי שקלים במזומן בתמורה לקידום ענייניהם. עוד המליצה המשטרה להעמיד לדין גם את דב צור, ראש העיר ראשון לציון לשעבר וכן את ארנון גלעדי, המשנה לשעבר לראש העיר תל אביב.

 

מדובר באחת מפרשיות השוחד המסועפות, המורכבות והגדולות שנחקרו בישראל אי-פעם. "תיק 1803" עוסק בחשד כי בין השנים 2017-2011 קיבל ח"כ ביטן שוחד וטובות הנאה מגורמים פרטיים ובתמורה, פעל לקידום האינטרסים שלהם. חקירת הפרשה הסתיימה בגיבוש תשתית ראייתית והמלצות נגד עשרות מעורבים בהם בכירים רבים: רשת המזון חצי חינם, אנשי עסקים, יזמי נדל"ן ועובדי מדינה החשודים בביצוע עבירות שוחד, הלבנת הון, קבלת דבר במרמה, מרמה והפרת אמונים ועבירות מס במקרים שונים. התיק יועבר בקרוב לפרקליטות והוא עוסק ב-14 פרשיות סך הכל.

דוד ביטן (צילום: ירון ברנר )
המלצה להאשימו בשוחד ב-12 עבירות שוחד והפרת אמונים. יו"ר הקואליציה לשעבר ח"כ ביטן(צילום: ירון ברנר )

הפך לעד המרכזי בתיק. מקורבו של ביטן, משה יוסף (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
הפך לעד המרכזי בתיק. מקורבו של ביטן, משה יוסף(צילום: מוטי קמחי)

על פי פרטי החקירה, בה נגבו עדויות של למעלה מ-300 עדים ונחקרו כ-80 חשודים, קיבל ביטן במסגרת תפקידיו הציבוריים השונים, הן בתקופה בה היה סגן ראש עיריית ראשון לציון והן בתקופה בה כיהן כח"כ, שוחד כספי וכן הבטחה לקבלת דירות בעד פעולות הקשורות בתפקידו. בתמורה, הפעיל ביטן את סמכותו, השפעתו ועוצמת קשריו על גורמים שונים. כך, הוביל לשינוי החלטות, מתן היתרים והפחתת תשלומי עירייה.

 

משה יוסף, מי ששימש כאמור כ"בנקאי" של ביטן הסכים להעיד נגדו והוא העד המרכזי בתיק. כמוהו גם יזם הנדל"ן דרור גלזר.

 

מכבסת הכסף - עמותת פינג פונג 

מלבד הפרשה העוסקת בדניה סיבוס, התגבשה תשתית ראייתית לכך שבשנים 2017-2011 סייעו לכאורה ח"כ ביטן וארנון גלעדי ליזמים לקדם אישורים והיתרים של שלושה פרויקטי נדל"ן בתל אביב מול גורמים שונים בעירייה. בתמורה לקידום הפרויקטים קיבלו שוחד בסף 385 אלף שקלים, כאשר חלק מהכספים הוסוו באמצעות חשבוניות פיקטיביות. עוד נמצא כי על פי החשד, גלעדי לקח שוחד, בכסות של תרומות, בסך עשרות אלפי שקלים ממספר יזמים ובעלי עסקים ובתמורה לכך, סייע בפתרון בעיות מול עיריית תל־אביב.

 

פרשות נוספות שנחקרו העלו כי ח"כ ביטן טיפל בעניינם של רבים נוספים, בהם רשת המזון חצי חינם, זאת בתמורה לשוחד בעשרות אלפי שקלים מכל אחד. כמו כן, נמצא כי בתקופה שבה כיהן כחבר כנסת המשיך ביטן להגיע לכאורה לעיריית ראשון־לציון ששימשה לו כ"בית" שם קיים פגישות ואף קידם אינטרסים של גורמים מהם קיבל טובות הנאה.

 

עמותת פינג פונג  (צילום: אבי מועלם)
הבניין של עמותת "פינג פונג הפועל ראשל"צ"(צילום: אבי מועלם)

עו"ד אפרים דימרי, סנגורו של ביטן (צילום: בראל אפרים) (צילום: בראל אפרים)
עו"ד אפרים דימרי, סנגורו של ביטן(צילום: בראל אפרים)

אחת "ממכבסות הכסף הגדולות" בפרשה הייתה עמותה "פינג פונג הפועל ראשל"צ". על פי החשד, דרך העמותה המאגדת בתוכה פעילות פינג פונג, בית ספר לכדורגל וקט רגל, הוזרם כסף במזומן לביטן. השיטה פעלה כך: ביטן היה עוזר ליזם, מבקש תרומה לעמותה ומעמותה יוצאים שיקים שנפרטים בשוק האפור. לעמותה נתרמו לכאורה עשרות אלפי שקלים על ידי גורמים עסקיים, כשביטן מכוון אותם למתן התרומה. כך עשה למשל עם רשת חצי חינם - ביטן עזר לה מול העירייה, ובתמורה היא העבירה עשרות אלפי שקליים לעמותת הפינג פונג. מקרה אחר היה של בעל אולם אירועים שנסגר, ונשאר לו חוב של מאות אלפי שקלים. ביטן ניגש למחלקת הגבייה והצליח להוריד את החוב ב-200 אלף שקלים. העמותה קיבלה 15 אלף שקלים, ואילו ביטן קיבל 5,000 שקלים.

 

עו"ד אפרים דימרי, סנגורו של ביטן, מסר בתגובה: "לאחר שיישמעו כל טענות ח"כ ביטן, אנחנו מאמינים שהתיק ייסגר כבר בשימוע". גם גלעדי הגיב לדברים: "תמיד פעלתי בהתאם לדין ולהוראות החוק, לכן אין לי ספק שהתמונה תתבהר בחודשים הקרובים".

 

מדניה סיבוס נמסר בתגובה: "המלצות המשטרה כבודן במקומן מונח, אולם הגורם היחיד שמקבל החלטה בדבר העמדה לדין הוא הפרקליטות בלבד. אנו בטוחים כי לאחר שיתקבל בידי הפרקליטות כל המידע הרלוונטי, תתקבל המסקנה המתבקשת כי אין בסיס להעמדתם של דניה סיבוס ו/או של רונן גינזבורג לדין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוראל כהן , שאול גולן
ח"כ ביטן ורונן גינזבורג
צילום: אוראל כהן , שאול גולן
מומלצים